О снователят на Meta Марк Зукърбърг обяви, че компанията предприема мащабни промени в начина, по който модерира новините и проверява фактите в публикациите. Решението е рязък завой в досегашните методи, които използваше компанията и отразява новите политически реалности в САЩ.

Зукърбърг започва обръщението си, като прави ретроспекция на направените досега промени от 2019 г. насам. Той казва, че през последните години компанията е разработила множество технологии и сложни системи за управление на съдържанието в социалните си мрежи. Те са били в отговор на "социалния и политически натиск да се модерира съдържанието".

Въпреки че намеренията на компанията са били добри, методите са отишли твърде далеч, казва още Зукърбърг. Много добронамерени публикации са били наказвани, допускани са множество грешки, голям брой потребители са били разочаровани. "Твърде много безобидно съдържание беше цензурирано, много хора погрешно се озоваха във "Facebook затвора", често отговаряхме твърде бавно и всичко това пречеше на свободата на словото, която искахме да гарантираме", казва Зукърбърг.

Meta вече има AI профили, започна да ги изтрива

Затова компанията предприема големи промени. Тя постепенно ще прекрати програмата за независимите проверители на факти. Това ще стане първо в САЩ през следващите месеци. "Както всички останали, експертите имат своите пристрастия и гледни точки. Това пролича в решенията, които взимаха какво да проверяват и как. С времето твърде много съдържание, което хората биха приели като легитимна политическа реч и дебат, беше проверявано. Нашата система след това даваше реални последствия чрез намаляване на разпространението и етикети. Програма, която трябваше да информира, твърде често се превръщаше с инструмент за цензура", допълва Зукърбърг.

Facebook, Instagram и Threads ще преминат към информационни бележки, подобни на тези в Х. Те се генерират автоматично, когато достатъчно на брой потребители с различни възгледи се обединят около едно мнение за дадена публикация. Тогава под нея ще се появява бележка с допълнителен контекст и информация. Потребителите ще могат да допринасят за генерирането на бележките, като пишат своето мнение.

AI потребители превземат социалните мрежи

Информационните бележки ще се появят първо в САЩ в близките два месеца. Meta няма да участва в писането им, а само потребителите, които ще могат и да гласуват за тях и така ще помагат за разпространението им. Ще има и информация как бележките са формирани и в момента компанията обмисля различни начини за изобразяването ѝ.

Meta очаква да подобри бележките в рамките на годината и постепенно да спира досегашните проверки на факти. С това ще спре и ограничаването на съдържание. Ще бъде дадена по-голяма свобода на публикациите, а потребителите ще могат да избират по-лесно какво да виждат, включително повече политическа реч, ако желаят.

Единното зарядно е факт, но не променя почти нищо

Технологиите, които подобриха смартфоните

Зукърбърг не споделя кога тези мерки ще бъдат разширени и извън САЩ. Вероятно ще отнеме няколко месеца докато компанията тества новите бележки и се чувства достатъчно уверена в тяхната ефективност.

ИТ тенденциите през 2024 г. не са само положителни

Apple иска да помогне на Google да спаси бизнеса си

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 33 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 51 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност