Дебитна или кредитна карта – коя да изберем?
Източник: iStock/Getty Images

С развитието на онлайн търговията и дигитализирането на редица услуги, картовите разплащания стават все по-популярни. Бързината и удобството са ключови фактори, които карат все повече хора да предпочетат именно картовия метод на разплащане. А с появата на възможността за безконтактно плащане в различни търговски обекти, картите станаха още по-привлекателна алтернатива на парите в брой.

Скорошно проучване на А1 България относно нагласите на обществото във връзка с ползването и разплащането с карта показва, че към днешна дата над 50% от българите предпочитат картовите разплащания пред кешовите. 55% използват дебитна карта, 33% използват и дебитна, и кредитна карта, и над 60% са ползвателите на безконтактни пластики.

По-голямата част от анкетираните ползват картата си повече от веднъж седмично, като немалък е процентът на тези, които се разплащат с нея ежедневно. Резултатите от проведената анкета сочат още, че 67% от хората пазаруват в магазини за хранителни стоки с карта, а пазаруващите онлайн са 54%. 51% от анкетираните, пък, плащат с карта в търговски обекти за техника. Голяма част от картовите плащания са свързани с туристически услуги, като запазване на самолетни билети, нощувки в хотел и други подобни. Нарастват и плащанията с карта в заведенията за хранене.

Веднъж достигнали до заключението, че се нуждаят от карта, потребителите обичайно започват да се лутат из множеството оферти, които предлагат различните финансови институции, като най-често дилемата се свежда до това каква карта да изберат – дебитна или кредитна. Основната разлика между двете карти е, че при дебитната карта разполагаме със собствени средства, докато кредитната карта представлява вид заем, отпуснат от банка или кредитна компания.

Дебитната карта се използва най-често, за да имаме достъп до средствата си по всяка време и навсякъде, като размерът на тези средства се ограничава до наличностите ни по сметката. Важно условие за получаването на дебитна карта е да имаме сключен договор с банка и съответно разкрита разплащателна сметка, докато кредитна карта можем да получим и от небанкова финансова институция. Обикновено издаването на дебитна карта става бързо и лесно, докато кредитната има повече нива на одобрение, но в днешно време редица компании предлагат улеснен достъп до кредитни продукти с доста изгодни условия.

Сред тези продукти е и А1 кредитна карта. Картата е достъпна за клиенти на мобилни и фиксирани услуги от А1 и представлява международна, безконтактна, кредитна карта MasterCard, която се радва на изключително опростена процедура по кандидатстване. В момента клиентите, които са кандидатствали и сключили договор за A1 Кредитна карта в периода от 20 май до 30 юни 2019 г., и чиято карта е активирана до 15 юли 2019 г., ще могат да се възползват от 0% лихва върху усвоените суми за период от 45 дни.

И дебитните, и кредитните карти имат своите особености по отношение на условията и таксите по тях. Обикновено дебитните карти изискват заплащането на месечна такса в сравнително малък размер. В зависимост от условията по договора ползвателят на картата дължи също така определени такси за теглене от банкомат, плащания чрез POS терминал или онлайн, като тези такси са различни за страната и чужбина. От друга страна освен по-високи такси за обслужване и ползване, кредитните карти изискват и заплащането на лихва, която отново се различава спрямо кредитния лимит, сроковете за погасяване и др. Така например А1 кредитна карта е с кредитен лимит до 3 000 лева, фиксиран месечен лихвен процент от 1,48% и годишен процент на разходите (ГПР) в размер на 18.95%. Телекомът предлага А1 кредитна карта напълно безплатно – без такса за издаване, без месечни и годишни такси за обслужване. В допълнение към това клиентите не дължат никакви такси при плащане на POS терминал.

Според проучването на А1 36% от анкетираните изтъкват като предимство на кредитните карти липсата на притеснение за средства в банковата сметка, а 26% - гратисния период без начисления на лихви.

Друга ключова разлика между дебитните и кредитните карти е възможността за разплащане с тях. Това важи в особено голяма степен при пътуване в чужбина, тъй като на някои места се приемат само кредитни карти. Много често кредитната карта е предпочитан метод за плащане от страна на хотели и авиокомпании, тъй като чрез нея клиентът би могъл да авансира дадено плащане при нужда, а същевременно фактът, че е ползвател на кредитна карта, сигнализира на търговеца, че доходите му са сигурни и проверени. В допълнение към това ползването на кредитна карта нерядко носи допълнителни облаги на своя притежател под формата на отстъпки и различни бонуси.

При избора на конкретен вид карта, освен, че е добре клиентът да е информиран относно всички условия и характеристики на различните продукти, важно е също така той да помисли по какъв начин изборът на конкретен продукт ще му се отрази в дългосрочен план. Така например ако планирате да кандидатствате за потребителски или ипотечен кредит, може би кредитната карта е по-удачният вариант за вас, защото чрез нея ще имате възможност да натрупате кредитна история, а тя е изключителна важна за формирането на кредитния рейтинг и потенциалните условия, които бихте могли да получите при кандидатстване за кредит.

33% от анкетираните в проучването на А1 посочват, че картата им дава сигурност и още толкова, че им е по-бързо и удобно да плащат с карта. Експертите прогнозират, че все повече ще расте броят на ползващите както дебитни, така и кредитни карти, защото това дава на хората повече свобода, гъвкавост и различни възможности за управление на средствата. При всички положения най-важното е човек да направи информиран избор, за да може да се възползва по най-добрия и ефективен начин от конкретния финансов продукт.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 7 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 11 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 12 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 12 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 12 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 13 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 13 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 13 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 13 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 13 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 14 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 14 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 14 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 14 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени