И сторическа среща беше проведена между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун в демилитаризираната зона, разделяща Корейския полуостров.

След като двамата лидери се здрависаха на границата, Тръмп премина в Северна Корея. Така той се превърна в първия действащ държавен глава на САЩ, който стъпва на територията на КНДР. Това е и „символичен дипломатически спектакъл“ от страна на американския президент, коментираха анализатори.

След кратък престой на севернокорейска територия Ким и Тръмп се запътиха обратно към южнокорейската страна, ангажирани в разговор, след като позираха за снимки пред журналисти. Към тях се присъедини и южнокорейският президент Мун Дже Ин.

„Това е велик ден за света и е истинска чест за мен да бъда тук“, заяви Тръмп и добави: „Наистина велики неща се случват”.

Пред медиите американският президент каза, че ще отправи покана към севернокорейския лидер за среща в Белия дом.

„Изключително горд съм, че можах да прекося линията, разделяща Северна и Южна Корея”, сподели Тръмп пред севернокорейския лидер.

От своя страна Ким заяви, че неговите „прекрасни”  взаимоотношения с американския президент Доналд Тръмп ще позволят на двете държави да преодолеят трудностите в преговорите за ядреното разоръжаване.

Срещата между двамата лидери беше организирана съвсем „набързо” след пост на Тръмп в социалната мрежа Туитър, с който той отправи покана към Ким.

Източник: EPA/БГНЕС

Американският президент Доналд Тръмп пристигна в неделя сутрин в демилитаризираната зона, разделяща Корейския полуостров, малко преди да дойде и севернокорейският лидер.

Срещата идва на фона на застоя в преговорите по ядреното разоръжаване на Пхенян, които се провалиха и при втората среща на Тръмп с Ким през февруари във Виетнам.

„Имаше страхотно напрежение в този район преди срещата ни с лидера Ким в Сингапур“, заяви Тръмп, докато разглеждаше един от наблюдателните постове на границата. „След първата ни среща всичката опасност премина… Всичко се нареди, както винаги става”.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Отново протест с искане за оставката на Борислав Сарафов

Отново протест с искане за оставката на Борислав Сарафов

България Преди 55 минути

Той ще се проведе пред Съдебната палата в София

Гимнастика по пижама: 5 движения в леглото за сила и стабилна походка

Гимнастика по пижама: 5 движения в леглото за сила и стабилна походка

Любопитно Преди 1 час

Тези упражнения не е необходимо да са с високо натоварване или да се извършват във фитнес зала, за да дадат резултати

„Никога не успявам“: 6 фрази, които саботират успеха ви всеки ден

„Никога не успявам“: 6 фрази, които саботират успеха ви всеки ден

Любопитно Преди 1 час

Повечето хора не осъзнават, че саботират собствения си успех всеки ден

<p>Учени разчетоха &bdquo;невидима&ldquo; карта на небето, изгубена от векове</p>

Учени разчетоха най-древната звездна карта, скрита под манастирски текст

Любопитно Преди 1 час

С помощта на рентгенови лъчи и ускорител на частици изследователи реконструират най-старата известна карта на звездното небе, скрита под средновековен ръкопис повече от две хилядолетия

.

Не правете тази грешка: Това е най-лошият момент да добавите сол към бульона

Любопитно Преди 1 час

Ако се чудите кое е най-доброто време за осоляване на бульона, четете в следващите редове

„Сляпо петно“ в науката: Океаните са с 30 см по-високи, отколкото сочеха изчисленията

„Сляпо петно“ в науката: Океаните са с 30 см по-високи, отколкото сочеха изчисленията

Любопитно Преди 1 час

Това е много по-често срещан проблем в страните от Глобалния юг, Тихия океан и Югоизточна Азия, а по-рядко в Европа и по атлантическото крайбрежие

Масирани удари в Техеран, десетки загинали

Масирани удари в Техеран, десетки загинали

Свят Преди 9 часа

През целия ден в иранската столица са чували експлозии

ЦИК: Заявления за гласуване по друг адрес се подават до 4 април

ЦИК: Заявления за гласуване по друг адрес се подават до 4 април

България Преди 9 часа

Заявления се подават и по електронен път през сайта на ГД ГРАО

Тръмп говори за Иран с Путин

Тръмп говори за Иран с Путин

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Мисля, че те направиха голяма грешка

Компания за изкуствен интелект съди Пентагона и администрацията на Тръмп

Компания за изкуствен интелект съди Пентагона и администрацията на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Пентагонът издаде обозначение за „риск за веригата на доставки“

Хванаха двама с "оръжия за масово унищожение" в Ню Йорк

Хванаха двама с "оръжия за масово унищожение" в Ню Йорк

Свят Преди 11 часа

Двамата са обвинени в предоставяне на материална подкрепа на терористична организация

РС Македония готви отговор за България

РС Македония готви отговор за България

Свят Преди 12 часа

Муцунски: Изненадан съм как България се отнася към наши граждани

МАЕ призова за освобождаване на петролни запаси

МАЕ призова за освобождаване на петролни запаси

Свят Преди 13 часа

Френският министър на финансите Ролан Лескюр заяви, че държавите от Г-7 „все още не са стигнали дотам“

Путин за войната с Иран: Да се възползваме от ситуацията

Путин за войната с Иран: Да се възползваме от ситуацията

Свят Преди 14 часа

Русия е готова за европейски купувачи, които искат да осигурят „дългосрочна работа без политика“

Три дрона са засечени над летището в София снощи

Три дрона са засечени над летището в София снощи

България Преди 14 часа

Не се е наложило пренасочване на полети