О чаква се някои сектори на американската икономика да бъдат сериозно засегнати от митата, наложени от президента Доналд Тръмп върху китайския внос, пише Newsweek.
Interos.ai, компания за управление на риска във веригите на доставки, разработи „тарифен симулатор“, който показва какви ще бъдат разходите за различните сектори на американската икономика при различни размери на митническите ставки за внос.
Според изчисленията на компанията, направени на база официални търговски данни, най-засегната ще бъде индустрията за играчки, ако 145-процентното мито върху вноса от Китай остане в сила. Секторът ще понесе значително финансово въздействие, който ще доведе до разходи на стойност $78,5 милиарда през 2025 г. – на база внос за $32 милиарда през 2024 г. и още $46,5 милиарда тарифно въздействие.
Защо това е важно
Представители на индустрии, които силно разчитат на внос – включително фирмите за играчки и дрехи – предупреждават, че митата на Тръмп могат да се окажат пагубни за американския бизнес и да увеличат разходите за крайния потребител, свикнал с достъпни продукти от чужбина.
Какво трябва да знаете
Ако митата върху китайския внос бъдат намалени до 50%– вариант, който наскоро е бил обсъждан, според The Wall Street Journal – общото въздействие за сектора на играчките ще намалее до $48,1 милиарда според симулацията на Interos.ai.
Освен индустрията за играчки, чиито представители заговориха за опасност от по-високи цени и празни рафтове преди празничния сезон, и други продукти ще бъдат ясно засегнати от мерките на администрацията.
Interos.ai изчислява, че разходите за внос на електрически акумулатори – устройства за съхранение на енергия, известни още като батерии – ще скочат до $44,4 милиарда от $18,1 милиарда година по-рано. За сектора на облеклото, който също силно зависи от китайския внос, тези разходи се очаква да достигнат $38,5 милиарда при $15,7 милиарда година по-рано. Общата търговия с „пластмасови изделия“ ще се удвои до $26,6 милиарда, като подобно увеличение се прогнозира за обувки ($25,2 милиарда) и домакински електроуреди ($22 милиарда).
Според отделно проучване на Interos.ai, споделено с Newsweek, всяка година около 457 000 вносители импортират популярни празнични артикули като дрехи, играчки, бонбони и бижута – почти половината идват от Китай, Индия и Хонконг. В рамките на четири седмици след обявяването на тарифите на Тръмп за "Деня на освобождението", Interos.ai отчита спад в доставките на подобни стоки с 53 процента спрямо нивата от 2024 г.
Пристанищните власти по Западното крайбрежие на САЩ вече съобщават за сериозен спад на азиатския внос, като отбелязват, че много търговци на дребно са временно преустановили доставките от Китай. Експертите предупреждават, че тези ефекти може да доведат до недостиг на стоки чак до коледните празници.
Какво казват експерти
Тед Кранц, главен изпълнителен директор на Interos.ai, сподели пред Newsweek:
„Планирането за празничния сезон започва много преди лятото. Ако търговците на дребно подават поръчки чак през юни, те вече изостават. Тъй като 90% от търговията се осъществява по море и сроковете за доставка варират от две до десет седмици, закъсненията са неизбежни, особено при нестабилна търговска среда.“
Той допълни:
„Търговците на дребно днес са изправени пред труден избор – или да поръчат по-рано и да платят повече, или да изчакат и да рискуват със складовите наличности. В един свят на нови и нови несигурности тарифите означават, че компаниите, които разчитат на старите си бизнес правила, може да се окажат неподготвени за най-важния пазарен сезон в годината.“
Директорът на пристанището на Лос Анджелис, Джийн Серока, заяви миналата седмица:
„Американските вносители, особено в сектора на търговията на дребно, ми докладват, че разполагат със стоки за между пет и седем седмици нормална доставка. Много производители и търговци са натиснали бутона за пауза – пратките от Китай са спрени.“
Грег Ахърн, главен изпълнителен директор на Асоциацията на играчките, пред Fox 5 през април:
„Ние представляваме над 850 компании в Асоциацията на играчките и мито от 145% върху внесените от Китай играчки е наистина икономически неиздържано за всички тях. Подобна тарифа може да изкара много фирми от бизнеса, ако се задържи твърде дълго.“
Какво следва?
Администрацията остава оптимистично настроена, че може да постигне споразумение с Пекин за съществено намаляване на митата. В изслушване пред бюджетна подкомисия на Камарата на представителите във вторник, министърът на финансите Скот Бесент обяви, че засега САЩ не са започнали официални преговори с Китай. Все пак, официални лица потвърдиха, че ще проведат среща с китайска делегация по време на планираното посещение на Бесент в Швейцария в четвъртък.