Сделката за Брекзит - няма да се променя
Източник: ЕПА/ БГНЕС

С траните членки на ЕС могат само да намерят начин да "избистрят" условията по развода с Великобритания, но не могат да ги предоговорят, заяви френският президент Еманюел Макрон.

"Това споразумение е най-добрата възможна сделка и ние не може да го предоговаряме. Но можем да го избистрим и подсигурим", заяви Макрон пред репортери след срещата на върха на ЕС.

Британският премиер каза, че е поискала допълнителни уверения, за да може да прокара сделката през британския парламент. 

Тереза Мей заяви в петък, че Великобритания и ЕС ще проведат още разговори в следващите дни.

Тя приветства изявлението на лидерите на 27 страни членки за позицията им относно договора за ирландската граница, която доведе до заплахи от страна на британските депутати, че ще отхвърлят сделката.

Според декларацията на 27-те страни възобновяването на преговорите няма да се случи. 

„Като официални заключения тези изявления имат правен статут и за това трябва да бъдат приветствани”, заяви Мей и добави „депутатите ще искат допълнителни уверения.

След разговора си с ръководителя на европейския съвет ЕС Доналд Туск и ръководителят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер и други лидери в Брюксел тя заяви, че допълнителни разговори ще бъдат проведени другата седмица.

„Отбелязвам, че е било съобщено, че ЕС не желае да преразглежда по-нататъшни изяснявания. ЕС е ясен, както и аз, че ние ще напуснем с тази сделка”, каза британският премиер.

„Но моите разговори с колегите ми днес показаха, че бъдещи изяснявания и дискусии са всъщност възможни”, сподели тя.

„Има още работа, която трябва да бъде свършена и ние ще разговаряме в следващите дни за това как да получим по-нататъшните уверения, които депутатите искат, за да одобрят сделката”, заяви Мей.

Тя потвърди, че нейното правителство ще работи повече за подготовката за евентуално излизане без сделка.

„Вярвам, че е по-добре да излезем с добра сделка и смятам, че настоящата сделка е такава”, заяви Мей.

Британският премиер говори в края на седмица, в която се наложи да отложи гласуването на договора за Брекзит заради възможността той да не бъде прието от парламента. Тя спечели и вота на доверие в партията. 

„През цялото време бях ясна, имаме работа за вършене… тази работа е да осъществим това, за което британския народ гласува на референдум”, каза Мей.

„Никога не съм казвала, че ще е лесно. Този вид преговори винаги са трудни, винаги има трудни моменти. И колкото по-близо си до края, толкова по-трудни стават”, заяви тя и сподели „но това е нещото, което ме кара да продължавам и да се подсигуря, че това е правилното за британските граждани.”

Много важни теми остават в ръцете на румънското председателство. Последната за годината Среща на върха не реши пороблемите, които австрийското председателство прехвърля като доста "горещи картофи" към Румъния, която поема от януари.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Мъж към жена си: – Колко време ти трябва да се приготвиш? – Само пет минути! – Това е добре. – ...След като сиизм ия…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

България Преди 34 минути

Росен Желязков заяви, че дава двуседмичен срок за подобряване координацията при решаването на проблема с водата в Плевен

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Свят Преди 1 час

От началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 година Молдова все по-често попада във фокуса на общественото внимание

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Любопитно Преди 1 час

Ким и дъщеря ѝ бяха облечени в черно от глава до пети

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 2 часа

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Свят Преди 2 часа

Белият дом твърди, че повтарящите се синини по ръката на президента са резултат от често ръкостискане и употреба на аспирин

Унгария се ядоса на ЕК, заради украинските удари в Русия

Унгария се ядоса на ЕК, заради украинските удари в Русия

Свят Преди 2 часа

Сиярто: Прекъсванията на „Дружба“ правят доставките за Унгария и Словакия физически невъзможни

Франция е на прага на политическа криза

Франция е на прага на политическа криза

Свят Преди 2 часа

Байру разтърси вчера политическия елит в страната с неочаквания си ход да поиска вот на доверие

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Свят Преди 3 часа

От 2014 г. досега в щата са починали 3527 бебета, преди да навършат една година

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Свят Преди 3 часа

Проектът рискува да намали водоснабдяването през сухия сезон с до 85%

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Любопитно Преди 3 часа

Една дневна чаша кафе може да намали ефектите на някои антибиотични лечения

Кой е Хамнет Шекспир? Загубеният син на Уилям Шекспир, който вдъхнови „Хамлет“

Кой е Хамнет Шекспир? Загубеният син на Уилям Шекспир, който вдъхнови „Хамлет“

Любопитно Преди 3 часа

През 1596 г. Шекспир губи единствения си син. Хамнет Шекспир е бил само на 11 години, когато умира

Младежът, помел хора с АТВ, е употребил марихуана

Младежът, помел хора с АТВ, е употребил марихуана

България Преди 3 часа

Това показват резултатите от химико-токсикологичната експертиз

e

Живот с дълъг COVID, сравним с Паркинсон и инсулт

Любопитно Преди 4 часа

Когато повечето хора мислят за COVID сега, те си представят краткотрайно заболяване като настинка

Богатство на Карлос Алкарас е разкрито – и защо звездата все още живее с родителите си

Богатство на Карлос Алкарас е разкрито – и защо звездата все още живее с родителите си

Любопитно Преди 4 часа

22-годишният тенисист разполага с колосално богатство от 48 милиона долара

Две деца избягаха от детска градина в Сапарева баня

Две деца избягаха от детска градина в Сапарева баня

България Преди 4 часа

Открити са в магазин невредими и в добро състояние