Н езависим вестник съобщи, че руският бизнесмен Евгений Пригожин, обвинен от САЩ за намеса в президентските избори през 2016 г. и предстоящия вот през 2018 г., е замесен в нападения над няколко души и най-малко едно убийство.

Тези разкрития е направил пред журналист сътрудник по сигурността на олигарха.

Вестник „Новая газета” публикува днес статия, в която цитира бившия служител на  Пригожин - Валерий Амелченко.

Последният казва, че е организирал нападения срещу противници на бизнесмена, както и убийството на опозиционен блогър по поръчка на магната.

Амелченко посочва, че няколко души, работещи за Пригожин, са пътували до Сирия миналата година, за да изпробват нова отрова върху сирийски затворници, отказвали да се бият за правителството на сирийския президент Башар Асад.

Самият Амелченко изчезва безследно скоро след срещата си с журналиста на „Новая газета”.

Кой е Евгений Пригожин? Бизнесменът от Санкт Петербург по всичко изглежда изпълнява мръсните поръчки на Кремъл, в които официалната власт в Русия не иска да се замесва.

Той е обвинен от Министерството на правосъдието в САЩ, че стои зад Елена Кашейнова, която е организирала конспирация в социалните медии за манипулиране на предстоящите на 6 ноември междинни избори за Конгреса.

Кашейнова е била част от проекта „Лакта”, финансиран от олигарха, чрез две компании – „Concord Management and Consulting” и „Concord Catering”.

И двете дружества са свързани с разследването за руска намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г.

Самият Пригожин е бил наричан от подчинените си „шефът на Путин”.

Конспирацията, организирана от Кашейнова, е трябвало да „разпали страстите по редица теми”, включително „имиграцията, контрола над оръжията, флага на Конфедерацията, расовите отношения, проблемите с хората с различна от традиционната сексуална ориентация, правата на жените”.

От януари 2016 г. до юни 2018 г. „Лакта” е разполагал с бюджет от над 35 млн. долара, въпреки че само част от тези средства са били насочени към САЩ. Само от януари до юни 2018 г. парите за проекта са възлизали на повече от 10 милиона долара.

Името на Пригожин се свързва с т. нар. „фабрика за тролове” в Санкт Петербург, разкрита от финландски журналист през 2015 г.

Олигархът, контролиращ крупен строителен бизнес, стои зад медийната група „РБК” – една от най-големите в Русия, с аудитория от над 36 милиона души.

През 2016 г. журналистическо разследване разкри връзки между Пригожин и частната руска военна компания „Вагнер”, която стана печално известна с операциите си в Украйна и Сирия.

Частните армии: сенчестото оръжие на Кремъл

Москва призна за десетки ранени руснаци в Сирия

Трима руски журналисти са убити в Африка

Руски журналист, писал за Сирия, почина след падане от петия етаж

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>ЕК обвини Русия в тероризъм и престъпно поведение</p>

Европейската комисия обвини Русия в тероризъм и престъпно поведение

Свят Преди 18 минути

5000 украинци, пострадали от руски обстрел, са били приети за спешно лечение в 22 страни от ЕС

Новата визуална идентичност на KINO NOVA с номинация от престижните GEMA Awards

Новата визуална идентичност на KINO NOVA с номинация от престижните GEMA Awards

Любопитно Преди 21 минути

Журито на европейските награди отличи филмовия канал за креативност и дизайн

Снимката е илюстративна

Годзила атакува Ню Йорк: Първи подробности за „Godzilla Minus Zero“

Любопитно Преди 59 минути

Представиха първия трейлър на „Godzilla Minus Zero“, който пренася екшъна в Ню Йорк две години след събитията в „Minus One“. Режисьорът Такаши Ямазаки обяви Imax премиера през ноември, по-голям бюджет и завръщане на оцелелите герои в продължението

Иран спира износа на нефтохимически продукти

Иран спира износа на нефтохимически продукти

Свят Преди 1 час

Мярката цели стабилизиране на вътрешния пазар след нарушения в производството

ПРБ: Подпомагаме усилията на МВР да противодейства на изборните нарушения

ПРБ: Подпомагаме усилията на МВР да противодейства на изборните нарушения

България Преди 1 час

До момента са иззети 1 млн. евро при акции на МВР срещу купуването на гласове, съобщи преди дни и.д. главен секретар Георги Кандев

Вал Килмър „възкръсна“ чрез AI: Първи кадри от новия филм с покойния актьор (ВИДЕО)

Вал Килмър „възкръсна“ чрез AI: Първи кадри от новия филм с покойния актьор (ВИДЕО)

Преди 1 час

Трейлърът на драмата „As Deep as the Grave“ разкри как изкуствен интелект „възкреси“ Вал Килмър за последна голяма роля. С подкрепата на семейството му, технологията връща покойната легенда на екрана в етичен проект, който променя Холивуд

„Точка на пречупване“: Колапсът на Гълфстрийм е много по-близо, отколкото подозирахме

„Точка на пречупване“: Колапсът на Гълфстрийм е много по-близо, отколкото подозирахме

Свят Преди 1 час

Ново изследване разкрива, че най-песимистичните климатични модели са най-реалистични, като се очаква забавяне на Гълфстрийм с до 58% до края на века

Зеленски получи награда за смелостта, проявена по време на войната с Русия

Зеленски получи награда за смелостта, проявена по време на войната с Русия

Свят Преди 1 час

"Те воюват за сигурността на цяла Европа и я защитават с живота си"

Когато липсва движение, тялото започва да се натоварва повече

Когато липсва движение, тялото започва да се натоварва повече

Любопитно Преди 1 час

Иновативното колело за раздвижване Helix VitalBike ви позволява да тренирате ръцете и краката едновременно

ЕК одобри 334 млн. евро временна помощ за български енергоемки дружества

ЕК одобри 334 млн. евро временна помощ за български енергоемки дружества

Свят Преди 1 час

Комисията отбеляза, че помощта е свързана с реинвестиране на половината получена помощ в мерки за намаляване на въглеродното замърсяване

Кулинарна катастрофа в „Кошмари в кухнята“?

Кулинарна катастрофа в „Кошмари в кухнята“?

Любопитно Преди 2 часа

Синът на шеф Манчев се включва в новата спасителна мисия на предаването край Иракли

Ръст на наемите в Европа - България в топ 5 по поскъпване

Ръст на наемите в Европа - България в топ 5 по поскъпване

България Преди 2 часа

През 2025 г. наемите в ЕС са се повишили средно с 3.1%, като в редица страни увеличенията са двуцифрени

Историята на Марита Лоренц – от концентрационните лагери до спалнята на Фидел Кастро

Историята на Марита Лоренц – от концентрационните лагери до спалнята на Фидел Кастро

Любопитно Преди 2 часа

Как една жена се превръща от любовница в агент на ЦРУ със задача да убие Ел Команданте и защо бурната им връзка завършва с провален заговор и мистериозни разкрития

Коща осъди "ужасяващата атака" на Русия срещу украински цивилни

Коща осъди "ужасяващата атака" на Русия срещу украински цивилни

Свят Преди 2 часа

"Снощи Русия предприе нова жестока атака срещу мирни граждани в Украйна", заяви той