Постите от миналото до днес
Източник: БГНЕС
5

Постите са неразделна част от календара на вярващия. Мнозина се крият от капана на удоволствията поради чисто религиозни подбуди, а други просто са решени в определените дни да пречистят тялото и душата си от налепите на всекидневието. Какво е значението на постите днес и откога те са започнали да променят установения ред на вкусното ни ежедневие?

Защо постим?

Постите са основна част от всяка световна религия и често вървят заедно с характерни церемонии и практики. Временният отказ от определени напитки и храни трябва да пречисти тялото и душата, както и да доведе до състояние на вътрешен покой. Дните, определени за пости, предоставят също така възможност за молитва и медитация.

Заветът на предците

Мохамед е постил, преди да му бъде разкрито съдържанието на Корана. Мойсей е постил, преди да чуе божието слово. Исус се оттегля за 40 дена в пустинята, за да подготви в пост своето появяване пред обществото.

Луната дава знак

През 325 г. Първият вселенски събор в Никея определя деня, на който ще се празнува Великден - всяка година от там насетне светлият празник ще се чества в неделята след първото пролетно пълнолуние*, като предшестващите 40 дни са определени за пости. Всъщност дните за пост са повече от 40, но пък неделите не се броят. Великите Пости започват в деня след Месни Заговезни. В Римокатолическия свят това е т.нар. Пепеляна** сряда, тъй като Заговезни винаги са във вторник).

В началото бе словото

Думата "постя" (на английски to fast, на немски fasten) произлиза от готската дума "фастан", която означава "задържам, наблюдавам, бдя". Въпреки общата етимология, в света са познати съвсем различни практики за съблюдаване на постите.

Средновековни забрани

През Средновековието правилата по време на пости били изключително строги: забранена била консумацията на всички месни и млечни продукти, както и яйца, познати тогава като "течно месо". През 1491 г. оковите на религиозния ритуал са поразхлабени от Папа Юлий III, който разрешава употребата на масло, олио, яйца, кашкавал и мляко.

Да не прекаляваме

До втората половина на ХХ в. според Римокатолическата църква постенето се свързвало с приемане на ядене само веднъж на ден. Допълнително били позволени още две леки закуски сутрин и вечер, които обаче не бивало да превишават две унции - или 60 грама. В миналото да постят били длъжни всички на възраст между 21 и 60 години. Отказът от месо бил задължителен за всички над седемгодишна възраст.

Постите на Запад

В миналото представителите на западноевропейското християнство постили всяка сряда и петък от седмицата. Сряда е денят, в който Христос е бил предаден, а в петък, според Новия завет, Спасителят е бил разпнат. Навремето често се е случвало възрастните да бъдат кръщавани непосредствено преди Великден, като 40-дневният пост служил като подготовка за големия ден.

Само в сряда и петък

Според католическата религия днес за истински дни на пост се приемат само Пепеляната сряда и Разпети петък. Тогава е позволено да се яде само веднъж, като менюто не бива да включва месо. През останалото време се препоръчва отказ поне от месни продукти. Изключения се допускат за децата и подрастващите, за по-възрастните хора, болните и професионално натоварените.

Постенето - излишна жертва?

В протестантските общности на постенето се гледа доста критично. За европейските протестанти въздържанието е чисто външен акт на религиозност, който не се цени от Господ. Исус Христос вече е пожертвал себе си на кръста, затова всяка следваща жертва се приема за излишна. За много от протестантите обаче отказът от месо и други наслади на Разпети петък е абсолютно закономерен.

А какво казва юдаизмът?

В деня на еврейската нова година Рош а-Шана се поставя началото на десетдневен пост, който завършва с важния за юдеите празник - Йом Кипур. В този ден на разкаяние вярващите очакват опрощаване на извършените през годината грехове, като службата трае цял ден.

Честита нова година!

По време на Йом Кипур се съблюдава строг пост, забранява се също така всякакъв вид труд, като целта е пълно отдаване на мисълта за изкупление и покаяние. Позволено е само лекото намокряне на ръцете и очите с вода. По време на първата тържествена вечеря след постите се пожелава Честита нова година.

Основите на религията

Постенето е задължение за всеки мюсюлманин. Ритуалът играе централна роля в Корана и редом с вричането в религията, ежедневната молитва, даването на милостиня и поклонението пред Мека, важи като един от петте основни стълба на исляма.

В очакване на здрача

Деветият месец от ислямския лунен календар - Рамазан - е много важен за 1,300 млрд. мюсюлмани по целия свят. По време на свещения месец вярващите спазват пост през светлата част от денонощието, като след залез слънце е позволено яденото в умерени количества. Списъкът със забраните не важи за болните, децата, бременните, както и за военните по време на поход.

По дрехите ще ме познаеш

В Стария завет често се споменава постенето - както на отделни библейски персонажи, така и на целия еврейски народ. Важността на постите се обозначава чрез външни символи, като например носенето на раздърпани дрехи, отказ от ежедневна грижа за тялото, както и посипване на главата с пръст или пепел.

Остави ни насаме

Според Стария Завет постенето е израз на мъка, покаяние и размисъл, като също така помага за необезпокоявано и интензивно единение с Господ. Постите се свързват със съсредоточаване върху значимото в живота, а именно: зависимостта на човека от неговия създател. По този начин близостта с Господ се издига над основните човешки потребности като яденето, облеклото и грижата за тялото.

"Не" на лицемерието

Исус не е отричал постенето като израз на божественост, дори и самият той е постил, но открито се е противопоставял срещу показната и фалшива практика на постите. Исус възприема своя пост като способ да се прогонят злите духове, а постът на праведника според него ще получи наградата на небесата.

-----

*И в Западната, и в Източната църква Великден е неделята след първото пролетно пълнолуние. Т.е. това е първата неделя след 21 март – църковното пролетно равноденствие. Така Великден е някоя от неделите между 22 март и 25 април вкл., като има 19 варианта през различните години.

Разликата е, че по отношение на Великден православните спазват Юлианския календар, който междувременно е изостанал с 13 дни от коригираната му версия – Григорианския.

**На този ден, в съответствие с древния обичай, на челата на вярващите се рисува кръст с осветена пепел. В еврейската традиция посипването на главата с пепел символизира обръщане, скръб и покаяние. От ІІІ-ІV в. Църквата започва да посипва пепел на главите на публично каещите се, които са изповядали греховете си. През ХІV в. посипването с пепел се среща вече навсякъде в Западната Църква. Символизира сърдечното съкрушение и покаяние, с които християните започват поста.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение край Света гора

Земетресение край Света гора

Свят Преди 2 минути

Дълбочината на труса е 5 км

Мъж от Русе получи доживотен затвор за отвличане, грабеж и убийство

Мъж от Русе получи доживотен затвор за отвличане, грабеж и убийство

България Преди 4 минути

Жертвата бе похитена на 11 януари 2022 година в крайдунавския град и убита

Започва изграждането на национална архитектура за киберсигурност

Започва изграждането на национална архитектура за киберсигурност

България Преди 14 минути

Това заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров

<p>Тези филми стават на 30 г. догодина</p>

Тези филми стават на 30 г. догодина

Любопитно Преди 18 минути

1995 е годината на незабравима поредица филми, които оформят облика на киното и културата

Снимката е илюстративна

Българин бе избран за кечист номер 1 в САЩ

Любопитно Преди 21 минути

Българинът Методи Гетов е известен с псевдонима си "Мето"

Петков: Ние на Борисов доверие нямаме, успех на колегите от ДБ в преговорите с ГЕРБ

Петков: Ние на Борисов доверие нямаме, успех на колегите от ДБ в преговорите с ГЕРБ

България Преди 41 минути

Ако искаше да направи правителство, трябваше да подпише декларацията и да се откаже от Пеевски, коментира съпредседателят на ПП

Снимката е илюстративна

Ликвидираха водещ учен на Путин в ракетното дело

Свят Преди 42 минути

Веднага се появиха предположения, че той е бил убит от украинското военно разузнаване

Как да преборим мъчителната продуктивна кашлица? Разберете повече от специалисти

Как да преборим мъчителната продуктивна кашлица? Разберете повече от специалисти

Любопитно Преди 43 минути

Разговаряме с проф. д-р Венцислава Пенчева, началник Белодробно отделение в клиника по пропедевтика на вътрешните болести, УМБАЛ „Александровска”

Севернокорейци са обвинени в мащабна схема за изнудване на САЩ

Севернокорейци са обвинени в мащабна схема за изнудване на САЩ

Свят Преди 46 минути

Целта на организацията е финансиране на Пхенян

„Пица 2025“ в „Темата на NOVA“

„Пица 2025“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 49 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Анджела след “Игри на волята”: Мартин ми писа да ми се извини! (ВИДЕО)

Анджела след “Игри на волята”: Мартин ми писа да ми се извини! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 54 минути

Анджела разказа и за най-успешната женска коалиция в историята на “Игри на волята”, чийто лидер беше Силвия Радулова

Стрелба в Съдебната палата в Бурса, има убити и ранени

Стрелба в Съдебната палата в Бурса, има убити и ранени

Свят Преди 57 минути

Престъплението е извършено в съдебна зала по време на заседание

България и САЩ подписаха споразумение за сътрудничество в енергетиката и транспорта

България и САЩ подписаха споразумение за сътрудничество в енергетиката и транспорта

България Преди 1 час

От страна на USTDA споразуменията бяха подписани от директора на агенцията Ено Т. Ебонг

Екатерина Захариева

Екатерина Захариева за приемането ни в Шенген: Заслужаваме го

България Преди 1 час

„Изключително се радвам, че това се случи, закъсняло, но наистина добра новина“, заяви еврокомисар Захариева

Спор в НС заради изписването на „Демокрация, права и свободи” и кабинетите на партиите

Спор в НС заради изписването на „Демокрация, права и свободи” и кабинетите на партиите

България Преди 1 час

Наталия Киселова обясни, че всички въпроси ще се разрешат с приемането на правилника