П о средата на първата си реч като папа Лъв XIV, произнасяна на италиански, новият понтифик се прекъсна, за да попита дали може да каже и няколко думи на испански, предаде ВВС.
Усмихнат, папата продължи: „Поздрав към всички и по-специално към моята скъпа епархия Чиклайо в Перу.“
Първият американски папа е гражданин на Перу и е прекарал голяма част от живота си там, пътувайки между двете държави близо три десетилетия до 2014 г., когато папа Франциск го назначава за епископ на епархията Чиклайо в северната част на страната.
Перуанска гордост
В четвъртък, 8 април, перуанците посрещнаха с радост избирането на човек, който възприемат за сънародник, за най-високата позиция в Католическата църква. Близо до катедралата в Лима, малко след звъна на камбаните в негова чест, началната учителка Изабел Панез заяви: „За нас, перуанците, е източник на гордост, че имаме папа, който представлява нашата страна.“
Връзката с Чиклайо
Превост често се шегува, че е „дошъл от Чикаго в Чиклайо – единствената разлика са няколко букви“, спомня си Даяна Селис, която е посещавала няколко литургии, служени от тогавашния епископ Робърт Превост. Известно е, че често нарича Перу „mi segunda patria” – „моята втора родина“.
Перуанец по избор
Президентът на Перу Дина Болуарте определи папа Лъв XIV като перуанец „по избор и убеждения“.
„Папата е перуанец; Бог обича Перу“, заяви тя.
I implore you — if you are viewing the election of Pope Leo XIV through the lens of American left/right politics, stop now for the good of your soul
— Evan Amato (@SirEvanAmato) May 8, 2025
Celebrate the election of the Holy Father
Pray for him and his pontificate
Pray that you may have the humility to follow him… pic.twitter.com/U30MdEKJ3o
Живот между континенти
Робърт Превост е роден в Чикаго през 1955 г. и е син на Луис Мариус Превост с френски и италиански корени и Милдред Мартинес с испански произход. След завършване на теология в Чикаго и каноническо право в Рим, той е изпратен от Католическата църква в Перу за първи път.
Той пристига в августинската мисия в Чулуканас, в област Пиура, през 1985 г., когато е едва на 30 години. Още на следващата година се присъединява към дейността в мисията в Трухильо. Близо три десетилетия работи между САЩ и Перу, посвещавайки живота си на двете страни.
През 2014 г. папа Франциск назначава Превост за епископ на Чиклайо, а през следващата година той приема перуанско гражданство, за да поеме официално поста си. Хосе Луис Перес Гуадалупе – министърът, подписал неговата натурализация – определя Превост като „изключително внимателен човек, който предпочита да слуша, отколкото да говори“.
Близо до хората
Точно първите му срещи с Перу оформят житейския му път. Джанина Сеса, която познава Превост от работата си в неправителствената църковна организация Каритас, разказва как по време на честите дъждове през 2022 г. той газил из калта, за да помага на хората в Чиклайо и околните села.
Превост е доставял храна и одеяла в отдалечени андински села, карал стар бял пикап и спял на тънък матрак на земята. Там, по думите на Сеса, папата без колебание опитвал типичните ястия за района – картофи, сирене и сладка царевица. Когато имал възможност, обаче, с удоволствие се наслаждавал на carne asada (печено месо) с чаша Coca-Cola.
Любител на техниката
Освен с духовната си мисия, Превост е известен и с интереса си към автомобилите. „Той няма проблем да ремонтира повреден камион, докато не тръгне“, спомня си Сеса.
По време на тежката COVID-19 пандемия, която отне живота на над 217 000 души в Перу, Превост е движеща сила за осигуряването на средства за два завода за производство на кислород.
„Той работи толкова усърдно, че имаше достатъчно не само за един, а цели два завода за кислород“, разказва отново Сеса.
Духовно наследство
Единсон Фарфан – епископът на Чиклайо от 2024 г. – е уверен, че папа Лъв XIV ще продължи делото на папа Франциск да работи с бедните и да поддържа „църква с отворени врати“. Той подчерта: „Безспорно бе дълбоко повлиян от Чиклайо. Това е град, който цени семплата вяра на хората си и той изпитва специална обич към тази епархия.“
Според Фарфан, „това е неговата любима епархия, неговият живот. Тук е научил всичко, което може да сподели с целия свят.“
Обвинения и предизвикателства
Не всички в Перу обаче са единодушни с възторга от избора му. През 2023 г. три жени излизат публично с твърдения, че като епископ на Чиклайо Превост не е разследвал сигнали, че са били подложени на сексуално насилие като тийнейджърки от двама свещеници през 2007 г. Те твърдят, че през 2022 г., когато са съобщили случая на епархията, не е бил проведен реален вътрешен разследващ процес.
Отговор на Църквата
Църквата в Чиклайо увери, че са взети мерки – засегнатите свещеници са отстранени, а случаят е предаден на Дикастерията на Ватикана за доктрината на вярата. Според епархията, решението на Рим е било да отложи делото без пълен каноничен процес, като е извършено предварително разследване.
Тези обвинения са част от трудностите, пред които папа Лъв XIV ще се изправи като глава на Католическата църква по света. Перес Гуадалупе подчертава, че макар Превост да е основно фокусиран върху църковните въпроси, той винаги е бил „много внимателен към реалностите в страната“.
Позиция в трудни моменти
През 2023 г., когато страна бе разтърсена от насилствени антиправителствени протести и 49 души загинаха след свалянето на президента Педро Кастило, Превост сподели пред местните медии: „Изпитвам голяма скръб и болка“.
Същата година папа Франциск го повика в Рим за да поеме поста префект на Дикастерията за епископи – ключовата позиция, която координира избора на епископи по цял свят. Назначен е и за президент на Папската комисия за Латинска Америка.
Превост е споделил, че е помолил папа Франциск да му позволи да остане още малко в Перу, за да довърши делата си.
Но папа Лъв XIV няма да може да остане в Перу - бъдещето му е във Ватикана.
Повече снимки вижте в Нашата Галерия.