9

П рез последните месеци Сирия остана встрани от основния новинарски поток, но събитията от последните дни върнаха темата в полезрението на световните агенции. Относителното спокойствие, наложено след турско-руската сделка, прекратила настъплението на сирийските правителствени войски в Северозападна Сирия, създаде представата, че гражданската война е към своя край, въпреки че коментатори предупреждаваха, че има редица нерешени проблеми.

Част от тях излязоха на повърхността през май и се засилиха в началото на юни. В началото на седмицата сирийската валута се срина до невиждана досега стойност от 3150 лири за долар.

Подобен крах на сирийската лира не беше отчитан дори в годините, когато се водеха най-тежките сражения. Икономиката е пред колапс, а това води до нови трусове в района, които са проблем за страните, замесени в конфликта и най-вече за Русия.

Едно от най-важните събития са продължаващите протести в Южна Сирия. От месеци там има напрежение, стигна се и до сблъсъци между местните градски съвети в провинция Дараа, съставени от бивши бунтовници и разположените в района сили на правителството на Асад.

И макар ескалацията да беше видима, светът не реагира, докато в началото на юни не избухна протестна вълна в населения с друзи град Суейда.

Провокирани от икономическата ситуация и срива на местната валута, демонстранти се събраха в центъра на града и скандираха анти-правителствени лозунги, напомнящи ситуацията от 2011.

„Сирия е за нас, не за Асад!“ е само един от лозунгите, които могат да бъдат чути от многобройните видео кадри, пуснати онлайн от активисти и местни жители. Гневът към правителството е очевиден. Някогашна житница на района, сирийската инфраструктура и икономика са разбити след девет години на сражения, а близо 80% от население живее в бедност.

Сирийският изследователски център изчислява, че войната струва около 530 милиарда долара, а кризата в съседен Ливан, както и отражението на пандемията от Covid-19, направи ситуацията за сирийците още по-тежка от началото на тази година.

В Ливан работят мнозина сирийци, а бизнесмени държат парите си в банки в Бейрут и днес те чувстват опасност за средствата си, заради политическото положение и масови демонстрации в ливанските градове.

Излизайки по улиците, демонстрантите в Суейда рискуват много. Районът до голяма степен беше пощаден от тежките сражения из страната, а Суейда, управляван от мощен местен съвет, е считан за сигурен правителствен район, използван в пропагандата като символ на защитата, която Асад осигурява на малцинствата. Но дори в Суейда търпението и спестяванията на местното население се стопяват все по-бързо.

Правителствените медии обвиняват западните санкции за икономическата криза. Този месец се очакват да влязат в действие и най-тежките досега американски санкции, насочени срещу едрите индустриалци и всеки, който прави бизнес с режима на Асад. В това число, руски компании, които разработват фосфатни и газови находища.

Кадрите от Суейда показват стотици демонстранти по улиците на града, които се струпват пред правителствените сгради. Демонстрации се проведоха също в съседната провинция Дараа, а също и в едно от предградията на столицата Дамаск. Последната подобна вълна на недоволство в Суейда беше през 2015 година, но за разлика от тогава, сегашните протести имат изключително анти-правителствена насоченост.

Сегашната ескалация е резултат на атмосфера на напрежение от последната половин година, белязана от взаимни обвинения между местните милиции, силите на Асад и разположените в района про-руски части от Пети корпус на сирийската армия. Южна Сирия стана свидетел на отвличания, престрелки и прехвърляне на вина.

Бъдещето е неясно, а традиционно сирийското правителство не толерира опозиционни гласове като именно смазването на протестите, изискващи реформи през 2011, доведе до въоръжен бунт, прераснал по-късно в гражданска война. Но Суейда има различен статут заради населението си, съставено предимно от друзи, които населяват части от Сирия, Ливан и Израел. Години наред правителството в Дамаск уверява външните си партньори, че е защитник на малцинствата и атака по протестиращите би имало огромен негативен ефект, както в Сирия, така и извън страната.

Събитията в Суейда, независимо от техния резултат, са сериозен проблем за Асад и за държавите, които го подкрепят – Иран и Русия. Протестите се случват в момент, когато е напълно възможна нова ескалация в Северозападна Сирия. Именно там, руски самолети бомбардираха селища за първи път от три месеца насам, а има сериозно раздвижване и сред правителствените сили.

Ако опасенията за нова офанзива се засилят, това би поставило под въпрос турско-руското споразумение за Идлиб, когато интересите на двете държави се сблъскват в Либия. Там, през последните две седмици подкрепените от Москва сили на генерал Халифа Хафтар, претърпяха поражения от подкрепените от Турция правителствени сили. Дори да се окажат верни предположенията за турско-руско споразумение за Либия, събитията не са в полза на Кремъл. И Турция, и Русия използват сирийци да се сражават по либийските фронтови линии.

Залозите са големи и това е причината руските коментатори да изразяват притеснение от вероятността Асад да претърпи удар не от бунтовниците, а от населението, което до този момент официално се считаше за лоялно. Събитията в Суейда биха били проблем и за Иран, тъй като Техеран установи широка мрежа от бази в Южна Сирия заради близостта до границата с Израел и окупираните Голански възвишения. Това кара някои анализатори да предполагат, че Иран и Русия, въпреки различията си, биха действали рязко, за да спрат разширяване на протестната вълна.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
Майка към дъщеря: - Дъще, мъжът трябва да се избира умно! Виж баща си - разбира от електричество, от водопровод, от мебели, може да поправи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Емоционални обяснения в любов и сълзи в очите в новия епизод на “Един за друг”

Емоционални обяснения в любов и сълзи в очите в новия епизод на “Един за друг”

Любопитно Преди 30 минути

Мъжете ще напишат романтични писма, в които изразяват най-съкровените си чувства към своите дами

Петър Чобанов: Споделям мнението на Димитър Радев, крайното решение е на президента

Петър Чобанов: Споделям мнението на Димитър Радев, крайното решение е на президента

България Преди 47 минути

Екипът в БНБ трябва да продължи да действа и да вървим напред, коментира той

Лятното часово време: Как преместването на стрелките може да повлияе на настроението ни

Лятното часово време: Как преместването на стрелките може да повлияе на настроението ни

Любопитно Преди 1 час

Тази промяна може да причини хаос на психическото и физическото ни благосъстояние

Ще може ли да се състави служебен кабинет според новите правила, записани в Конституцията?

Ще може ли да се състави служебен кабинет според новите правила, записани в Конституцията?

България Преди 1 час

Втори ден продължават срещите при президента с потенциалните кандидати за поста служебен министър-председател

ПП-ДБ предлага създаването на временна комисия за пътната карта на „Турски поток”

ПП-ДБ предлага създаването на временна комисия за пътната карта на „Турски поток”

България Преди 1 час

От ГЕРБ-СДС поясниха, че темата не е коментирана по време на преговорите

Мария Габриел: От полза на държавата е да няма безвремие

Мария Габриел: От полза на държавата е да няма безвремие

България Преди 2 часа

Това коментира вицепремиерът и министър на външните работи в оставка относно процедурите за назначаване на служебен кабинет

Пеевски: След 20 години в НАТО България се доказа като надежден партньор

Пеевски: След 20 години в НАТО България се доказа като надежден партньор

България Преди 2 часа

Евроатлантическите ценности се превърнаха в основен стълб в международните геополитически отношения, подчертава той

Радев с коментар за разговорите за служебен премиер

Радев с коментар за разговорите за служебен премиер

България Преди 2 часа

Винаги, когато един избор е лимитиран, не може да доведе до най-добрия възможен резултат, заяви президентът

Йорданов: Настоящата Конституция е факт заради недомислица и страх в ПП-ДБ

Йорданов: Настоящата Конституция е факт заради недомислица и страх в ПП-ДБ

България Преди 2 часа

Тя трябва да е написана така, че никой да няма възможност да вкара страната в криза, коментира той

6 знаменитости, които наскоро разбраха, че са болни от рак

6 знаменитости, които наскоро разбраха, че са болни от рак

Свят Преди 3 часа

Вижте по-отблизо живота на тези в светлината на прожекторите, които наскоро са се сблъскали със страшната диагноза

Теменужка Петкова

Теменужка Петкова за "Турски поток": Ние притеснение нямаме, ПП-ДБ да създават колкото си искат анкетни комисии

България Преди 3 часа

Според Томислав Дончев повдигането на темата показва "политическа безпомощност"

„На път за Шенген” в „Темата на NOVA“

„На път за Шенген” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

НАТО

Сълзи и ентусиазъм: 20 години България в НАТО

България Преди 3 часа

Разходете се през събитията отпреди 20 години с нас

<p>&quot;Не сме виждали подобна ситуация от 1945 г. насам&quot;</p>

Туск: Започна нова ера на войни

Свят Преди 3 часа

Тя бе поставена с руското нахлуване в Украйна преди малко повече от две години, заяви премиерът на Полша

Тестват сирените за въздушна тревога в София, ето кога

Тестват сирените за въздушна тревога в София, ето кога

България Преди 3 часа

Това съобщиха от Столичната община