К рал Чарлз и кралица Камила се подготвят за предстоящо пътуване до Северна Америка.
76-годишният крал Чарлз III и 77-годишната кралица Камила ще посетят Канада следващата седмица. С това кралската двойка ще се озове на същия континент като по-малкия син на монарха, принц Хари, който живее в Калифорния със съпругата си Меган Маркъл и двете им деца.
King Charles Reveals North America Trip Plans as Prince Harry Says His Father ‘Won’t Speak’ to Him https://t.co/qiEndf7zFx
— People (@people) May 20, 2025
На 2 май херцогът на Съсекс даде интервю за BBC News, само часове след като съдия отхвърли неговото съдебно дело, с което оспорваше отнемането на пълната му охрана във Великобритания — решение, взето след като Хари се оттегли от официалните си кралски задължения през 2020 г. В разговора 40-годишният принц заяви: „Бих искал помирение със семейството си. Няма смисъл да продължавам да се боря повече.“
Той продължи с думите: „Животът е ценен. Не знам колко още време му остава на баща ми“, намеквайки за борбата на крал Чарлз с раково заболяване. „Той не иска да говори с мен заради тези неща, свързани със сигурността, но би било хубаво да се подобрят отношенията ни.“
На 20 май кралската двойка посети Канадската къща в Лондон в рамките на подготовката си за визитата в Отава, където отбелязаха 100-годишнината от създаването на институцията.
В публикувано видео в официалния X (бивш Twitter) акаунт на кралското семейство, крал Чарлз и кралица Камила поздравиха присъстващите и позираха за снимки в Canada House — център, посветен на канадското изкуство, култура и дизайн, и дом на Канадската висша комисия във Великобритания.
По време на събитието кралят получи символичен ключ за Канадската къща — дар, вдъхновен от оригиналния канадски ключ, изработен от бронз, сребро и никел, връчен на крал Джордж V при откриването на сградата през 1925 г., както посочва публикация на кралското семейство.
Charles will open parliament during a trip with the Queen that shows the ‘power and strength’ of the country’s sovereignty in the face of US threats ⬇️ https://t.co/mngVbYmjte
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) May 21, 2025
Предстоящата визита в Канада ще бъде първото официално посещение на крал Чарлз като суверен и ще отбележи 20-ото му пътуване до страната. За кралица Камила това ще е шесто посещение. Двойката ще пристигне в Канада на 26 май и ще отпътува ден по-късно, на 27 май.
Първият ден от визитата ще започне с обществено събитие, по време на което кралят и кралицата ще се срещнат с представители на различни канадски организации. По-късно кралят ще се срещне с генерал-губернатора Мери Саймън и новия канадски премиер Марк Карни. След това кралица Камила ще положи клетва като член на Канадския таен съвет.
След церемонията, двамата ще засадят възпоменателно дърво в градините на Ридо Хол — официалната резиденция на генерал-губернатора. Новото дърво ще бъде разположено в близост до захарния клен, който кралската двойка засади при предишната си визита през 2017 г.
Натовареният първи ден ще завърши с прием в чест на 10-те вицегубернатори на канадските провинции и тримата комисари от териториите на страната.
На втория ден крал Чарлз и кралица Камила ще присъстват на държавното откриване на Парламента. По време на церемонията кралят ще произнесе реч от трона пред Сената — едва вторият случай в канадската история, когато член на кралското семейство извършва това. Това ще бъде и третият път, в който суверен произнася тронна реч в Канада.
Първата такава реч е произнесена от кралица Елизабет II през октомври 1957 г. Преди да приключи посещението си, кралската двойка ще положи венец и цветя на Гробницата на незнайния воин в Националния военен мемориал в Отава.
Крал Чарлз е посетил Канада за първи път през 1970 г., а последната му визита беше през 2022 г. заедно с кралица Камила по повод платинения юбилей на покойната кралица Елизабет. При това посещение крал Чарлз произнесе важна реч в сградата на Конфедерацията, посветена на процеса на помирение след десетилетия на насилие и злоупотреби спрямо коренното население на Канада — включително деца, насилствено отнемани от семейства и изпращани в църковни интернати, управлявани от Англиканската църква, чието духовно ръководство дълги години бе поверено на британския монарх.
„Докато гледаме към нашето колективно бъдеще като един народ на една планета, трябва да намерим нови начини да се изправим пред по-мрачните и трудни страници от миналото: чрез признаване, помирение и стремеж към по-добро. Този процес започва със слушане“, каза тогава крал Чарлз.