К рал Чарлз III е изправен пред най-сериозната криза в своето управление – разединението в собственото му семейство. От началото на царуването си той се сблъсква с редица предизвикателства, но най-дълбокото от тях изглежда е личният разрив, който засяга не само него като баща, но и целия имидж на британската монархия.
Още в първите месеци след възкачването си на трона през май 2023 г., Чарлз трябваше да се справи с неочаквана диагноза – рак, обявен публично през февруари 2024 г. Въпреки здравословното си състояние, кралят продължава да изпълнява неуморно своите задължения: посещава Франция, Австралия, Полша и Италия, домакинства на държавни банкети и присъства на важни събития като Великден и честванията за Деня на победата в Европа.

На 76 години, Чарлз прави всичко възможно, за да остави след себе си впечатление на отдаден и активен монарх. Но сега, повече от всякога, е заплашен от дълбоко лично и институционално предизвикателство – трайното отчуждение на неговия син, принц Хари.
В неотдавнашно интервю за Би Би Си, Хари изрази емоционално желание за помирение с баща си и семейството, като дори намекна за тревогата си относно здравето на краля. Отдалечаването му от монархията, започнало още с напускането на кралското семейство през 2020 г. заедно с Меган Маркъл, се е превърнало в болезнена и все по-явна пропаст, която според историка Ед Оуенс може да се окаже решаващ белег на царуването на Чарлз.
„Има една сянка, надвиснала над управлението на Чарлз. То сякаш още не е започнало истински, а и не знаем колко дълго ще продължи“, казва Оуенс. Бившият кралски кореспондент на Би Би Си, Питър Хънт, допълва: „Кралят представлява институция, символ на семейство, единство и прошка. Неговата роля е да обединява, но не успява да го направи в собствения си дом.“
Интервюто на Хари последва след съдебно поражение по отношение на правото му на публично финансирана полицейска защита при посещенията му във Великобритания. Хари заяви, че баща му е могъл да направи повече в тази ситуация. От Бъкингам обаче подчертаха, че съдилищата многократно и подробно са разглеждали казуса и са стигали до едно и също заключение.
Разривът не е само между крал Чарлз и принц Хари. Напрежението между братята – Хари и Уилям – също остава силно. Семейните събирания са все по-редки, а кралят и принцът на Уелс често се редуват на публични събития. Принц Андрю пък продължава да бъде в неофициално изгнание заради скандала около връзките му с Джефри Епщайн, чието име отново попадна в новините след смъртта на Вирджиния Джуфре.
„Това допълнително тласна Уилям към по-активна обществена роля, която той изпълнява впечатляващо добре“, казва историкът Оуенс. „Макар преди да се е смятало, че избягва ангажиментите, сега той все по-често присъства на важни и медийно отразявани събития. Засилва имиджа си на бъдещ държавник.“
Макар че Чарлз се стреми да бъде видим и деен, включително с предстоящото откриване на канадския парламент на 27 май, усещането е, че неговото царуване не носи очакваната свежест и реформи. Диагнозата несъмнено ограничава възможностите му, но именно тя изглежда го подтиква да направи повече – особено що се отнася до опита за сплотяване на семейството.
Дали крал Чарлз ще успее да остави след себе си не само стабилна монархия, но и помирено кралско семейство – предстои да разберем.