П ланината от боклуци става все по-голяма. До средата на века ще се натрупат по 3.4 млрд. тона боклук всяка година. По-голямата част от боклука идва от богатите страни. Но и Африка не изостава. До 2050 г. се очакват по 500 млн. тона боклук годишно - двойно повече от днес. 90% от боклука се озовава в сметища в Африка или просото се изхвърля в природата. В Лагос, Нигерия, живеят 21 млн. души у това го прави най населеният град в Африка. Според властите на ден се изхвърлят 10 000 тона боклук, а това разболява както хората, така и околната среда. По-малко от половината боклук се извозва, само около 13% се рециклира, но все пак има надежда.

“Ако няма природа и нас няма да ни има. Не може да има нормален ден, ако няма природа. Ние сме част от природата и трябва да живеем в хармония с нея, да я пазим, за да пазим себе си”, каза Олуваши Моджо, 20-годишна еко-активистка, която обучава следващото поколение. Учениците ѝ учат за опазването на околната среда чрез игри. 

Всеки от тях може да даде идея как да опазим природата - печели най-добрият проект, който накрая бива подкрепен от неправителствена организация. Организацията на Моджо вече е стигнала до 6 000 младежи в 11 африкански страни. 

Децата от училище “Брайт ачийвърс” събират пластмасови бутилки и ги почистват. С помощта на малко боя, те стават украса за квартала. С подобни акции децата са събрали над 12 хил. бутилки за една година. “Това, което правим тук е ъп-сайклинг - даваме нова стойност на боклука. Не е същото като рециклирането, което е преработване на суровия материал, от който се прави нещо ново. Ъп-сайклинг е различно. Боклукът става изкуство или се превръща в нещо красиво”, обяснява Моджо.

Професионалното рециклиране е работа на специален отдел, който се занимава с управлението на боклука. Олуваши Моджо се надява на помощ от тях. Правителството инвестира пари в програми и инициативи за рециклиране. Стотици контейнери чакат да бъдат разпределени в целия град.

Когато Олуваши Моджо не е заета да спасява света, тя учи право в университета в Лагос. Фокусът ѝ е опазването на околната среда. 

“Уморих се да стоя и да гледам как унищожаваме планетата си. Нямаме време. Трябва да действаме сега, за да запазим това, което обичаме. А климатът застрашава всичко, което ни е скъпо”, казва още младата еко-активистка и призова за промяна в начина на живот на всеки, в името на по-чиста планета.

Повече по темата гледайте във видеото. То е част от предаването „Истории от света“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка неделя от 21.25 ч. и четвъртък от 14.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 2 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 3 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 4 часа

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

,

Пет месеца от трагедията в Кочани: Градът почита загиналите в дискотека „Пулс“

Свят Преди 5 часа

Нощният клуб е функционирал незаконно в продължение на години

,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 5 часа

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

България Преди 7 часа

Задържан е съсед на пострадалия

.

Масирани проверки за фалшиви книжки в София

България Преди 7 часа

Задържани са четирима, съставени са над 200 фиша

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

Любопитно Преди 7 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 8 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 8 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 9 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 9 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 9 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 9 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 10 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ</p>

Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ

България Преди 11 часа

„Вчера лекарят ни каза: „Не мога да ви давам надежди и не мога да ви ги отнемам”. Снаха ми и детето ѝ са със счупени черепи”, разкри Юлиан Здравков