Как Русия отнема домове на украинци в Мариупол
Карта на Украна и окупираната от Русия територия. Изображението е генерирано с помощта на изкуствения интелект Chat GPT   

Р уските власти систематично отнемат хиляди домове на украински жители, избягали от Мариупол, установи разследване на BBC Verify, докато градът отбелязва три години под руска окупация.

Най-малко 5700 жилища са били идентифицирани за изземване,

показва нашият анализ на документи, публикувани от управляваните от Русия градски власти от юли 2024 г. За да спасят домовете си, украинците ще трябва да се изправят пред опасно връщане в Мариупол през Русия, изтощителни проверки за сигурност, сложен бюрократичен процес и огромен натиск да приемат руски паспорт.

Повечето от засегнатите имоти някога са били обитавани от украинци, които или са избягали, или са загинали по време на 86-дневната руска обсада на стратегически важния град през 2022 г. Неправителствената организация Human Rights Watch каза, че бомбардировката е убила повече от 8000 души, но отбеляза, че тази цифра е „вероятно значително подценена“.

Конфискациите изглежда са част от по-голяма схема за „русифициране“ на окупирания крайбрежен град,

която включва изграждането на нови военни съоръжения и преименуването на улици с одобрени от Москва титли.

Руската обсада остави 93% от високите сгради на Мариупол – 443 кули – разрушени или повредени, установи проучване на Human Rights Watch. Оттогава Русия твърди, че е построила повече от 70 нови жилищни блока, но местните казват, че огромният недостиг на жилища продължава.

От известно време се появи информация, че Русия конфискува имоти в окупирана Украйна. Но нов закон ускори процеса и направи по-трудно за украинските собственици да отстояват правата си. Освен 2200 жилища, определени за предстоящо изземване от градските власти, други 3550 са идентифицирани за потенциална конфискация, показват градски документи, анализирани от BBC Verify.

Представители на Мариупол не успяха да отговорят, когато бяха потърсени за коментар.

Халина е сред 350 000 украинци, за които се смята, че са избягали от Мариупол, за да избягат от руската окупация. Съгласихме се да не идентифицираме фамилията ѝ поради опасения за безопасността на семейството ѝ, което остава в града.

Тя каза, че нейният жилищен блок в крайморския град – който имаше население от 425 000 души преди войната – е бил силно повреден от огъня на руски танкове по време на обсадата. Казали ѝ, че „прозорците и вратите“ на апартамента са ремонтирани и че там живеят хора без нейно разрешение. Страхува се, че апартаментът ѝ ще бъде запориран.

„Това е легализирана кражба на имущество“,

каза тя.

Руските служители използват термина „без собственик“, за да опишат домовете, които според тях не се използват или нямат законен собственик – на практика собственост, която не е регистрирана в Русия. Но тези апартаменти имат законни собственици – жители на Украйна, избягали от руската окупация, или наследници на загиналите при руски атаки.

Официални документи, публикувани на уебсайта на проруската администрация, показват сложния процес – описан по-долу – който води до изземване на имоти, след като са докладвани от местни инспектори или жители. 

Не успяхме да намерим данни колко апартамента са минали през последната съдебна фаза. Но на неотдавнашна конференция Олег Моргун – назначеният от Русия кмет на Мариупол – каза, че е взето окончателно съдебно решение за изземване на около 600 апартамента.

На практика, ако вашият дом попадне в някой от тези списъци, вашето имущество е почти „невъзможно“ да бъде върнато,

каза Петро Андрушенко, бивш съветник на украинския кмет на Мариупол. По-рано този месец Моргун настоя, че домовете ще бъдат отписани от регистъра, „ако собственик обжалва“.

След като домовете са конфискувани, закон, приет в края на миналата година, позволява на властите да прехвърлят собствеността на физически лица. Само жители на самопровъзгласилата се Донецка народна република, които са загубили имущество и притежават руски паспорти, имат право да получат жилища по схемата.

Властите изглежда се стремят да затруднят украинците да отстояват правата си. Всички домове на места като Мариупол трябва да бъдат регистрирани в Русия – но указ, подписан от президента Владимир Путин през март, забранява на граждани на „неприятелски“ страни – включително Украйна – да регистрират собственост в окупираните територии до 2028 г. без специално разрешение.

На практика това оставя украинците пред невъзможен избор: тяхната безопасност и тяхната идентичност или техните домове

Павло каза, че е трябвало да остане в Мариупол през цялата обсада, след като е бил застрелян от руски войници. Той успява да предотврати конфискацията на дома му, като се сдобива с руски паспорт и казва, че „95% от всички разговори в града са за имоти“. BBC се съгласи да скрие истинското му име, за да защити самоличността му.

В чатовете на Telegram, прегледани от BBC Verify – някои от които съдържат хиляди потребители – много местни жители изглеждаха объркани от процеса и на моменти не разбираха как собствеността им в крайна сметка е обявена за „без собственик“. „Правилата не са ясни и не са публикувани никъде“, каза Халина. „Можете да бъдете преследвани за всичко украинско в телефона ви или в архивите ви, които имат за вас“.

Диана Берг също избяга от града, за да избегне руската окупация, оставяйки семейния си дом. Сега тя е другаде в Украйна. За да предотврати попадането на имота в градска собственост, роднината на Даяна ще трябва да се върне в Мариупол. Единственият начин да направят това е да отлетят до московското летище Шереметиево, където ще бъдат изправени пред изтощителни проверки за сигурност от Федералната служба за сигурност (ФСБ) – известни като „филтриране“.

Диана каза, че „няма начин“ семейството ѝ да пътува до Мариупол. „Процедурата на „филтриране“... може да продължи до една седмица. Вие не сте затворени, а държани в този център, докато ви проверяват“, обяснява тя.

Жилищните планове изглежда са част от по-голяма кампания, насочена към „русификация“ на южния украински град. Сателитни изображения и медийни съобщения показват, че се изгражда нова военноморска академия и голям военен мемориал.

Беше приет и нов градски герб, който премахва украинския език и добавя руски символи.

Въпреки че много от тези промени бяха наложени с малко отпор, жилищната схема предизвика рядка критика от останалите жители на Мариупол, които се чувстват неудобно от статута на апартаментите, които им се предлагат.

Протестите се появиха, след като президентът Путин лично одобри схемата през декември. Един правен експерт каза, че планът бележи явно нарушение на законите на войната, изложени в Четвъртата Женевска конвенция и Хагската конвенция, които забраняват изземването на цивилна собственост, освен в много ограничени случаи.

Професор Нехал Бхута, катедра по международно право в Единбургския университет, каза, че

конфискациите са незаконни, тъй като произтичат от „незаконно анексиране“, одобрено от парламента в Москва през 2022 г.

За украинците г-н Андрушенко каза, че това е тревожен и объркващ процес. „Сякаш някой те наранява отново и отново“, каза той. „Не можете да разберете как е възможно вашият апартамент, вашият имот да са „без собственик“. „Все едно да те ударят с чук по главата“, добавя той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 7 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 10 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 10 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 10 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 11 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала