Как Китай се сдоби с най-големия боен флот в света
Източник: iStock

К итайските разходи за отбрана растат от години. Бойният флот на страната също усилено се модернизира и разширява, съобщи Deutsche Welle.

Тайван ли е в основата на това развитие и къде все още са слабите места на китайските Военноморски сили?

„Шандон" е първият самолетоносач, построен изцяло в Китай. Той се базира на „Ляонин" - първия китайски самолетоносач. Той е построен в Съветския съюз, след което е закупен и напълно преустроен от Китай, припомня АРД в своя обширна публикация по повод започналите китайски военни маневри край бреговете на Тайван. 

Германската обществено-правна медия пише още, че в момента се тества още по-голям китайски самолетоносач, а други са в процес на планиране и строителство. Много детайли не са известни, тъй като китайското държавно и партийно ръководство държи под строга секретност информациите за своите военни.

„Има много спекулации, но и някои неща се знаят", посочва пред АРД Май-Брит Щумбаум, директорка на консултантската фирма за изследване на геополитическия риск „The SPEAR Institute" и изследователка към Университета на Бундесвера в Мюнхен.

„Отдавна се знае, че те се въоръжават", казва тя. Така например според британския Международен институт за стратегически изследвания между 2014 и 2018 година Китай се е сдобил с толкова кораби, с колкото разполагат Великобритания или Япония.

Броят на военните кораби расте

Британският институт отдавна наблюдава китайските военни и е установил, че флотът расте последователно. Американското министерство на отбраната предполага, че броят на китайските военни кораби тази година ще стигне 400, включително 65 подводници. Към това се добавят стотици други помощни и транспортни кораби, както и самолети под командването на Военноморските сили (ВМС).

АРД отбелязва, че САЩ все още имат най-мощния военен флот в света, но по количество Китай междувременно е изпреварил САЩ.

„Те вече имат най-големите като численост военноморски сили, но и най-голямата армия в света - с два милиона войници. Към тях се добавят 510 000 резервисти, въоръжена народна полиция и все повече оборудване. Китайската отбранителна промишленост наистина работи на три смени - 24 часа в денонощието", посочва Щумбаум пред АРД.  

На годишната среща на Националния народен конгрес в началото на март в Пекин бе обсъден и новият отбранителен бюджет - увеличението за тази година е със 7,2 процентна в сравнение с предходната. Министър-председателят Ли Цян подчерта пред присъстващите колко важно е за комунистическото ръководство укрепването на армията.

Китай ще интензивира военното обучение и ще защитава националния суверенитет и сигурността на страната, изтъкна Ли. Отбраната трябва да бъде подкрепяна на всички нива с целта да бъде постигнато „желязно единство между военните, правителството и народа".

Мащабна модернизация на армията 

Китайският държавен и правителствен ръководител Си Дзинпин още от встъпването си в длъжност преди 12 години работи по всеобхватната модернизация на армията. Целта е тя до средата на века да се превърне в „армия от световна класа".

Но Китай не е тествал боеспособността си - от последното участие на страната във война са минали десетилетия, отбелязва АРД. За да се учат от другите държави, китайските военни постоянно участват в съвместни маневри с приятелски страни, например с Русия. Агресорът във войната срещу Украйна е стратегически партньор на Китай. Съвместно учение на руските, китайските и иранските ВМС се състоя съвсем наскоро - през март.

Същевременно отбранителните разходи на Китай растат от години, пише АРД. И допълва, че официалният военен бюджет не представя пълната картина - има разходи, които не са включени в него или най-малкото не са прозрачни. Парите за бреговата охрана на Китай, например, не присъстват в официалния военен бюджет. В тази връзка Мия Ноуънс от Международния институт за стратегически изследвания казва пред АРД: "Ние смятаме, че трябва да се добавят още 33 процента към отбранителния бюджет, за да се добие по-добра представа за разходите на Китай за армията". Според Ноуънс миналата година сумата е възлязла на 304 милиарда долара. 

Но дори и така военните разходи на Китай остават под два процента от БВП, посочва Ноуънс. Т.е. под това, което отделят за тази цел много други държави. Ако говорим в абсолютни числа, Китай заема второ място по военни разходи след САЩ, които имат значително по-голям отбранителен бюджет.

Военни маневри

Разширяването и модернизирането на китайската армия обаче определено предизвиква загриженост в международен план. ВМС и бреговата охрана на Народната република действат все по-агресивно - включително в Южнокитайско море и около демократично управлявания остров Тайван, където китайските военни постоянно организират големи маневри.

Правителството в Пекин претендира, че островът е негова държавна територия, макар че Тайван никога не е бил под контрола на управляващата авторитарно в Китай комунистическа партия, припомня АРД. Китайското ръководство е хвърлило око и на акваторията около острова, казва Ноуънс. "Анализите показват, че Тайван би могъл да бъде от значение за по-нататъшното развитие на способностите на китайските военни, респективно сливането е важно за китайското ръководство."

Южнокитайско море е твърде плитко, за да могат китайските подводници да оперират там, без да ги разкрият, посочва още Ноуънс пред АРД. "Знаем, че китайските ВМС са се концентрирали сериозно върху разработката на собствени отбранителни технологии и способности за подводници. Това продължава да бъде слабо място на модернизацията. Но източното крайбрежие на Тайван предлага непосредствен достъп до много по-дълбоки води и би могло да допринесе за усъвършенстването на дълбоководния фрот."

Това, че след новогодишното парти ме цепи главата и не помня нищо, почти се понася. По-лошото е, че в офиса колегите съчуствено питат: "Шефът вика…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Китай стартира мащабни учения с бойни стрелби около Тайван

Свят Преди 35 минути

Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет над него, твърдейки, че само неговите жители могат да решат бъдещето на острова

,

Новогодишно меню: 5 съвета за избягване на преяждане

Любопитно Преди 48 минути

Празниците не са причина да изпитвате издръжливостта на стомаха си

Тежка катастрофа с две жертви затвори пътя към Прохода на Републиката

Тежка катастрофа с две жертви затвори пътя към Прохода на Републиката

България Преди 10 часа

Леките автомобили се пренасочват през град Дебелец

Въоръжен грабеж в магазин в София

Въоръжен грабеж в магазин в София

България Преди 11 часа

Заподозреният е избягал в неизвестна посока

Протести в София и Бургас в защита на лева

Протести в София и Бургас в защита на лева

България Преди 12 часа

Противници на еврото се организираха в социалните мрежи

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Свят Преди 12 часа

Ушаков: Позицията на Русия ще бъде преразгледана по редица договорености

Русия: Украйна опита да убие Путин

Русия: Украйна опита да убие Путин

Свят Преди 14 часа

Зеленски отрече твърденията, наричайки ги "лъжи"

Протест и контрапротест пред общината в Минерални бани

Протест и контрапротест пред общината в Минерални бани

България Преди 14 часа

Общинският съвет гласува увеличение на такса "Битови отпадъци" за 2026 г.

Бриджит Бардо

Разкриха къде ще погребат Бриджит Бардо, няма да зачетат волята ѝ

Свят Преди 14 часа

Френската филмова икона е починала в присъствието на четвъртия си съпруг Бернар д’Ормал. „Тя прошепна дума на любов към него… и си отиде“, каза представител на нейната фондация за защита на животните

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Любопитно Преди 14 часа

Мъже в Reddit обсъдиха кои женски навици намират за най-отблъскващи – обсебеност от социалните мрежи, хвалене с мъжко внимание и обвиняване на партньора за всичко, като според тях това прави отношенията „досадни и опасни“

Кирил Петков отговори на Борисов: Как не го е срам!

Кирил Петков отговори на Борисов: Как не го е срам!

България Преди 15 часа

Мирчев: Имам лоши новини за Борисов

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Любопитно Преди 15 часа

Кейт Уинслет разкри в подкаст, че първите ѝ интимни преживявания като тийнейджърка са били с момичета – откровение, което свързва с ролята си в „Небесни създания“ и отражението на ранните ѝ отношения върху актьорската ѝ кариера

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

България Преди 15 часа

Към момента се събира и анализира информация

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Свят Преди 15 часа

Путин: Целта за освобождаване на регионите Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон се реализира поетапно