Н икой в Европа не обсипва с комплименти германския канцлер Олаф Шолц. Така че, когато Джо Байдън се обърна към германския лидер по време на първото си и последно президентско посещение в Берлин по-рано този месец и каза „благодаря, благодаря, благодаря“, канцлерът не можа да се въздържи да не се усмихне широко. Това пише в свой анализ Politico. 

Тъй като германската икономика се задъхва вече втора година от рецесията, а коалиционното му правителство е на ръба на пропастта, Шолц се нуждае от подкрепа. Съвсем скоро той може да се сблъска с бившия американски президент Доналд Тръмп, който не е приятел на Германия. А поради няколко спора, някои от които той умишлено предизвика, Берлин вече има твърде малко съюзници в Европа, пише Politico. 

Една политическа фигура, която би се усмихнала на Шолц, е бившият британски министър-председател Маргарет Тачър, която години наред водеше битки с Брюксел, за да се изкаже, дори и да знаеше, че няма да победи. При победа или неуспех, за Тачър най-важното в политическите ѝ битки с Европа беше авторитетът, който тя получаваше у дома - и изглежда, че това е и тактиката на Шолц. Лидерът на най-мощната икономика на континента и на страната, която някога беше смятана за най-сътрудничещата в Европа, Шолц изглежда гледа на блока като на проблем, който трябва да бъде управляван. В същото време европейските институции и страните членки изглежда смятат Шолц за проблем, който също трябва да бъде управляван. 

"Европа е на кръстопът": Шолц и Макрон призоваха за реформи

Разбира се, някои могат да твърдят, че действията на Германия никога не са били толкова щедри, колкото думите ѝ. За това те биха посочили финансовия срив от 2008 г. и последвалата дългова криза и биха предположили, че Берлин е гледал на партньорите си от ЕС като на храна за износ, която трябва да спазва строгата му фискална линия. 

Меркантилизмът винаги е играл важна роля в дипломатическите отношения на Германия. Но разликата между тогава и сега е, че Германия вече не се опитва да минимизира различията. 

Ето няколко скорошни примери: Германия беше една от петте членки на ЕС, които отхвърлиха налагането на мита върху китайските електромобили. Шолц беше подложен на постоянен натиск от страна на германските производители на автомобили, които разчитат на продажбите си в Китай, и въпреки това реши да гласува заедно с такива като серийните бунтари Унгария и Словакия, знаейки, че Европейската комисия ще продължи напред независимо от това. 

Но защо да се противопоставяте на европейския мейнстрийм, дори когато знаете, че ще загубите? 

През март ЕС подкрепи закон, който изисква от компаниите да одитират веригите си за доставки, въпреки че германското правителство - или по-скоро най-малкият от тримата му коалиционни партньори, Свободните демократи - се въздържа. 

Въпреки че Германия отдавна се обявява за по-голямо фискално и парично единство в ЕС, както и за по-строго прилагане на принципите на свободния пазар, Шолц се противопостави на плана на италианската банка UniCredit да се слее с Commerzbank - ход, който предизвика недоумение както у лидерите на ЕС, така и у корпоративните лидери. 

Това не е германското поведение от миналото. Имало е и други проявления на подобно управление. 

Шолц се различава от своите предшественици както по тон, така и по съдържание. От една страна, той не работи в залата. На влизане в срещите на върха той сяда, слага си слушалките за превод и говори, за да изложи позицията си. 

Той има най-видимата - и символично важна - демонстрация на това, което се очертава като подход „Германия на първо място“: Едностранното решение на правителството да наложи проверки на оставащите отворени граници. Въпреки че от известно време насам по източните граници на Германия с Чешката република, Полша и Австрия се осъществяваше контрол, в средата на септември в кратки срокове този контрол беше приложен и по границите на страната с Франция, Нидерландия, Белгия и Дания. И въпреки че правителството настояваше, че тези промени са ограничени до шест месеца, очакванията са, че те ще бъдат подновени.  

Провал на Шенген?  

Италианският министър-председател Джорджия Мелони - считана в Брюксел за една от най-влиятелните фигури в Европа - даде тон със сделката си за Албания. Дясната коалиция в Нидерландия се опитва да се откаже от общоевропейските правила за миграцията. Междувременно Финландия и Полша, които се сблъскват с координирани от Кремъл имиграционни вълни по границите си с Русия и Беларус, също предприемат самостоятелни действия. Така Германия сама по себе си не излиза от ситуацията. Но това, което е много по-различно от преди десетилетие или две, е, че тя не се опитва и да води. 

Сега всяка страна от ЕС преследва свой собствен дневен ред, което утежнява многобройните предизвикателства пред председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, която започва втория си мандат и е във все по-голямо противоречие с националните правителства. Но дори и да има малко добра воля или визия, все още има остра нужда големите играчи да се обединят. Не само за да гасят пожари, но и за да се справят със структурните проблеми на Европа - както настоящи, така и бъдещи. 

Олаф Шолц: Европа носи глобална отговорност

Това е и посланието на бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги в неговия неотдавнашен проект за конкурентоспособност, поръчан от фон дер Лайен.  

„Достигнахме точката, в която без да предприемем действия, ще трябва да направим компромис с нашето благосъстояние, с нашата околна среда или с нашата свобода“, заяви Драги. Посланието е познато от Брюксел: Или се интегрирайте, или умрете като глобална сила. Изглежда обаче, че се движим в обратната посока - и Германия е част от причините за това, пише Politico. 

* Във видеото: Шолц: Украйна ще се бори с последствията от войната в продължение на десетилетия

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

България Преди 17 минути

На 3 февруари, след публикации в медиите, СРП се е самосезирала и е започнала проверка

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

България Преди 34 минути

Въздушната линейка ще бъде временно базирана в регионалната база на HEMS в Сливен

<p>Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния</p>

Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния, опитал да открадне жилището на възрастна жена

България Преди 42 минути

Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани

<p>20 чата в Signal: Екипът на Майк Уолц под прицел</p>

Екипът на Майк Уолц има най-малко 20 чата в Signal за обсъждане на националната сигурност

Свят Преди 54 минути

Чатове обхващат политиката спрямо Украйна, Китай, Газа, Близкия изток, Африка и Европа

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

България Преди 1 час

Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за настоящия вот, както и ПП-ДБ, на общи консултации, заяви Костадин Костадинов

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

Технологии Преди 1 час

Практическото приложение на 6G технологиите са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

България Преди 1 час

Става въпрос за обществена поръчка по проект на стойност 4,5 милиона евро

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 1 час

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

България Преди 1 час

Държавният глава изрази съболезнования на семейството и колегите на музиканта

,

Обясниха как ще се пресмята втората пенсия в евро

България Преди 1 час

Осигурените ще виждат парите си и в двете валути за известен период

<p>Най-богатата жена в света за 2025 г</p>

Алис Уолтън: Новата най-богата жена в света с 101 милиарда долара

Свят Преди 1 час

Уолтън е най-новият член на „Клуба на стомилиардерите“

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

Любопитно Преди 2 часа

Звездата от "Топ Гън", който водеше дълга битка с рак на гърлото, си отиде във вторник

Снимката е архивна

Парламентът одобри стратегическа сделка за ВМС: новите патрулни кораби получават високотехнологична комуникационна защита

България Преди 2 часа

Системите Link-22 ще осигурят на българските Военноморски сили защитен обмен на тактически данни с НАТО. Сделката на стойност 1,4 млн. долара включва оборудване, обучение и техническа поддръжка

<p>Фехтовачка дисквалифицирана за протест срещу транссексуален опонент&nbsp;</p>

Фехтовачка дисквалифицирана за отказ да се състезава срещу транссексуален спортист

Свят Преди 2 часа

Сензационно видео показва как Стефани Търнър коленичи, вместо да се състезава срещу транссексуалния спортист Редмънд Съливан