С ирийските бунтовници днес превзеха още четири града и настъпват към град Хама в източната част на страната, предаде "Асошиейтед Прес". (Видеото е архивно.)

Новата офанзива на силите, които се противопоставят на сирийския президент Башар Асад, е част от по-широкообхватната атака на бунтовниците, начело на които са джихадистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, както и подкрепяни от Турция бойци от опозицията. Силите им са на около 10 километра от град Хама, четвъртият по големина в страната.

През последните няколко дни бунтовниците успяха да превземат голяма част от най-големия град в Сирия Алепо, както и градове и села в южната част на провинция Идлиб.

Какво става в Сирия, махнаха командващия руските сили

Официален представител на военната администрация на бунтовниците заяви, че техни бойци са убили 50 души от силите на правителството и са превзели градовете Халфая, Тайбат ал Имам, Мардис и Соран. 

Базираната във Великобритания организация за наблюдаване на войната Сирийски център за правата на човека, потвърди, че градовете са били превзети.

Проправителствената медия „Дама Пост“ съобщи за интензивни сблъсъци във и около градовете и добави, че сирийските войски обстрелват с артилерия бунтовниците в района. Държавните медии съобщиха за интензивни въздушни удари, нанесени от сирийски и руски самолети.

Както Центърът за наблюдение на човешките права, така и проправителствени медии съобщиха, че сили на сирийското правителство днес са превзели село Ханасер, което се намира на един от пътищата, водещи към Алепо.

Сирия изпраща подкрепления, за да спре напредването на бунтовниците след превземането на Алепо

В изявление на Сирийските демократични сили, начело на които са кюрдите в източната част на страната, се казва, че те са превзели седем села от проправителствени бойци. Селищата се намират близо до база, в която са разположени американски войски в района на границата с Ирак, посочва АП. Така кюрдите отварят нов фронт срещу силите на Асад.

Сирийските държавни медии отричат загубите и твърдят, че армията готви контранастъпление.

Днес САЩ унищожиха ракетни установки, монтирани на камион, танк и минохвъргачки в Източна Сирия, съобщи Пентагонът.

Оръжията "представляваха ясна и непосредствена заплаха за американските и коалиционните сили", заяви пред журналисти говорителят на Пентагона генерал-майор Пат Райдър, имайки предвид международната коалиция срещу въоръжената групировка "Ислямска държава".

"Все още оценяваме кой е управлявал тези оръжия, но знаем, че в района има подкрепяни от Иран групировки на милицията, които са извършвали нападения", каза той.

Американските военни разполагат с около 900 военнослужещи в Сирия и 2500 в Ирак като част от коалицията, която беше създадена през 2014 г. за борба с групировката "Ислямска държава".

Иран, най-значимият поддръжник на Асад, обяви във вторник, че ще обмисли изпращането на войски в Сирия, ако такова бъде поискано от Дамаск.

Междувременно Израел продължава редовно да бомбардира иранските, сирийските и ливанските милиции в Сирия. Във вторник израелските военни потвърдиха, че техните сили са убили Салман Джумаа, високопоставен фигура от ливанската групировка "Хизбула", в Дамаск. Джума отговаряше за връзките със сирийската армия.

Днес руският президент Владимир Путин призова за "бързо" прекратяване на офанзивата на бунтовниците в Сирия в телефонен разговор с турския си колега Реджеп Ердоган, предаде АФП. 

Путин е "подчертал необходимостта от бързо прекратяване на терористичната агресия срещу Сирийската държава от радикални групи", съобщи Кремъл.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Блясък в Белия дом: Доналд и Мелания Тръмп посрещнаха кралската двойка на Нидерландия

Блясък в Белия дом: Доналд и Мелания Тръмп посрещнаха кралската двойка на Нидерландия

Любопитно Преди 7 минути

Нидерландският крал Вилем-Александър сам пилотира самолета си до САЩ за работна визита при Доналд Тръмп. Срещата в Белия дом е прелюдия към очакваното в края на април историческо първо държавно посещение на британския монарх крал Чарлз III

Румънци пребиха мъж до смърт пред очите на сина му в Италия

Румънци пребиха мъж до смърт пред очите на сина му в Италия

Свят Преди 56 минути

По повод убийството италианският вицепремиер Матео Салвини призова убийците на Джакомо да бъдат наказани най-сурово, независимо от възрастта и националността им

САЩ настояват ядрената програма на Иран да бъде замразена за 20 години

САЩ настояват ядрената програма на Иран да бъде замразена за 20 години

Свят Преди 1 час

До договореност обаче засега не се е стигнало

Талин, Естония

БезГранично: Какво трябва да знаете за живота в Естония

БезГранично Преди 1 час

На север, там, където Балтийско море среща иновациите, една малка, но смела нация тихо пренаписва правилата на бъдещето

Енергийният министър открива Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

Енергийният министър открива Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

България Преди 1 час

То е предназначено за преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България

Гюров: Най-голямата ни цел е България, в която се създава стойност и се задържат талантите

Гюров: Най-голямата ни цел е България, в която се създава стойност и се задържат талантите

България Преди 1 час

Това каза служебният премиер при откриването на форума "JEREMIE България: Нови възможности"

Бритни Спиърс влезе в клиника за зависимости седмици след ареста си

Бритни Спиърс влезе в клиника за зависимости седмици след ареста си

Свят Преди 1 час

Поп иконата Бритни Спиърс доброволно постъпи в рехабилитационен център след арест за шофиране под въздействието на алкохол и наркотици

Северна Корея извърши изпитания на крилати и противокорабни ракети от ескадрен миноносец

Северна Корея извърши изпитания на крилати и противокорабни ракети от ескадрен миноносец

Свят Преди 1 час

Ким Чен-ун е наблюдавал изпитанията заедно с висши военни и командири на военноморските сили

Доналд Тръмп

6 неразказани истини за войната на Тръмп срещу Иран

Свят Преди 1 час

След неочакваното му завръщане през 2024 г., след обвинения и опити за покушение, и след безупречната операция по залавянето на Мадуро, хората около него развиват почти суеверна вяра в неговата съдба и инстинкти, както и в способността му да създава нова реалност чрез волята си

Времето се променя: Сахарски прах, градушки и валежи до края на април

Времето се променя: Сахарски прах, градушки и валежи до края на април

България Преди 1 час

Дневните температури ще са в интервала 15-20 градуса, сутрин рано - между 5 и 10 градуса

<p>Експерт предупреди: Ако това се случи, Европа ще има голям проблем с горивата</p>

Експерт предупреди: Недостиг на дизел в Европа и България до края на месеца

България Преди 2 часа

Боян Рашев посочи, че в момента на глобално ниво се отчита дефицит от 13 милиона барела петрол на ден в сравнение с края на февруари

<p>14-годишно момче е в кома след катастрофа на пътя между Карнобат и Айтос</p>

Тежка катастрофа в Бургаско: Четирима пострадаха, а дете е с опасност за живота

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на пътя между Карнобат и Айтос

Въпреки блокадата: Китайски танкер премина през Ормузкия проток

Въпреки блокадата: Китайски танкер премина през Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

Корабът „Rich Starry” е първият плавателен съд, напуснал Персийския залив от началото на ограниченията на САЩ

Шофьорът на тира, блокирал движението в тунел „Витиня“, остава в ареста

Шофьорът на тира, блокирал движението в тунел „Витиня“, остава в ареста

България Преди 3 часа

Водачът е нарушил и забраната за движение на тежкотоварни автомобили към столицата

<p>Тръмп заплаши: След Иран може &quot;да се отбием&quot; в Куба</p>

Тръмп заплаши: След като "приключим с Иран" може "да се отбием" в Куба

Свят Преди 3 часа

Той каза пред журналисти, че много американски граждани от кубински произход са били "третирани много зле"