В Стария град на Йерусалим и около него днес се стигна до сблъсъци между палестинци и израелски полицаи след решението на САЩ да признаят града за столица на Израел. Над 250 палестинци са пострадали по време на конфликти, най-вече вследствие на употреба на сълзотворен газ.

По данни на израелската армия бунтове са избухнали общо на 30 места на Западния бряг и Ивицата Газа. 

Има и първа жертва - палестинец е загинал по време на сблъсъци с израелската армия на границата с Ивицата Газа, съобщиха местните здравни власти. Това е първият смъртен случай по време на сблъсъците, след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че признава Йерусалим за израелска столица.

Загиналият е Махмуд ал Масри на 30 години.

Представители на израелската армия потвърдиха, че са стреляли по двама души при сблъсъците на границата, тъй като те са били „основните подстрекатели“ на бунтовете. 

Втори палестинец е бил застрелян при демонстрация в източната част на Ивицата Газа. Той все още не е идентифициран.

Ракета е била изстреляна от Газа към Израел, но е била прихваната във въздуха. 

В отговор на това израелски самолет атакува военни бази на „Хамас” по Ивицата Газа, обявиха от израелската армия.

По данни на здравното министерство в Газа ранените от атаката са 10-ина, но нито един от тях не е с опасност за живота. Почти всичките са били хоспитализирани с леки до средни наранявания. 

Днес е "Ден на гнева" на палестинците след решението на Тръмп да признае Йерусалим за столица на Израел, обявен от Хамас. Радикалната палестинска групировка обяви днешния ден за интифадата (от арабски - въстание) на нашия народ срещу окупацията. Масовите безредици започнаха след края на традиционната петъчна молитва.

Междувременно Съветът за сигурност на ООН

почти единодушно се обяви против решението на САЩ за признаването на Йерусалим за столица на Израел. 

Такава позиция заеха представителите на 14 от 15-те му членки. 

В края на заседанието палестинският лидер Махмуд Абас заяви, че Йерусалим е град на мира и благодари за подкрепата на представителите. 

Американският представител Ники Хейли преди това декларира ангажимента на страната й към мирния процес. 

След като Тръмп обяви своето решение в сряда, в Източен Йерусалим, на Западния бряг и в ивицата Газа вчера  избухнаха безредици и стълкновения на палестинци с израелската армия, има ранени.

След края на молитвите в джамията Ал Акса в Йерусалим днес богомолци стигнаха до вратите на Стария град, скандирайки "Йерусалим е наш, Йерусалим е нашата столица", а също и "Нямаме нужда от празни приказки, имаме нужда от камъни и автомати Калашников". 

Във Витлеем маскирани младежи запалиха гуми

и замеряха с камъни израелските войници, които реагираха със сълзотворен газ. Протести имаше и в Рамала, където бяха задържани няколко души.

Около 40 палестинци пострадаха при сблъсъци с израелски войници в арабското село Кусра недалеч от Наблус, предаде ТАСС.

Решението на Тръмп предизвика възмущение и протести и в Йордания, Египет, Индия, Афганистан и Пакистан,

съобщиха информационните агенции. На някои места демонстрантите изгориха американски и израелски знамена.

В центъра на Аман протестиращите скандираха "Йерусалим е арабски" и антиамерикански лозунги. Йордания играе особена роля в спора около Йерусалим, защото йорданският крал е религиозен пазител на намиращата се на Храмовия хълм в Стария град джамия Ал Акса, третата по важност светиня за мюсюлманите.

В Кайро стотици се събраха пред джамията Ал Азхар, скандирайки лозунги за арабско единство срещу "ционистката атака". Съветник на великия имам на Ал Азхар заяви по египетската държавна телевизия, че американското решение показва колко неспособна е международната общност да помогне за решаване на конфликта със законови и политически средства. Никога не може да има посолство в Ерусалим, било то на САЩ, било на която и да е друга държава, заяви Мохамед Механа.

Напрежение имаше и пред посолството на Съединените щати в турската столица Анкара. По-късно днес съветът за сигурност на ООН се събира на извънредно заседание.

Денят в Свещения град започна деня си с молитва и мир. Стената на плача и джамията Ал Акса са свещени места за евреи и мюсюлмани. Денят на гнева поставя крехкото разбирателство на карта. През последната половин година спокойствието в Израел увеличи броя на туристите с близо 2 милиона. Затова днес и те се молят за бъдещето на страната.

Думите към бога ще срещнат решимостта на палестинците.

Хиляди привърженици на палестинците участваха в шествие в турския мегаполис Истанбул в знак на протест срещу решението на САЩ да признаят Йерусалим за столица на Израел.

​Демонстрантите скандираха лозунги „Йерусалим е наш и ще си остане наш!”, „Долу Америка, долу Израел”. Шествието се събра след петъчната молитва в джамията Фатих в центъра на Истанбул.

Други активисти планират акции на различни места в града и в цяла Турция по-късно днес. 

Руският президент Владимир Путин ще бъде на посещение в Анкара в понеделник по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, предаде турският телевизионен канал НТВ.

По време на разговорите ще бъдат обсъдени двустранните отношения, последните развития по въпроса за Ерусалим и ситуацията в Сирия, според съобщение на турското президентство, цитирано от БТА..

Около 40 палестинци пострадаха в сблъсъци с израелски войници в арабското село Кусра, близо до големия палестински град Наблус на Западния бряг на река Йордан, съобщи телевизионният канал „Ал Маядин”.

Местни жители излезли на демонстрация срещу решението на САЩ да признаят Йерусалим за столица на Израел. Израелски войници са разпръснали демонстрантите със сълзотворен газ.

Йерусалим - защо нажежава страстите, какво трябва да знаем

ЙЕРУСАЛИМ - ЗАЩО Е СВЕЩЕН ЗА ТРИ РЕЛИГИИ - СНИМКИ

Статутът на Йерусалим е ключов момент в палестинско-израелския конфликт. Израелците завзеха източната част на града по време на войната от 1967. Те настояват, че градът е „единна и неделима” столица на Израел. Палестинците искат да направят източната част на Йерусалим столица на своята държава. 

Кралят на Саудитска Арабия предупреди Тръмп за "гнева на мюсюлманите"

Решението на Тръмп, което ще промени света

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

-От месец ходя на групова терапия за справяне с нарцистично личностно разстройство. -И, как е. -Аз съм най-хубавата от групата.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вучич обяви предсрочни парламентарни избори в Сърбия догодина

Вучич обяви предсрочни парламентарни избори в Сърбия догодина

Свят Преди 3 часа

Според него силата, любовта и вярата винаги са по-силни от омразата на протестиращите

Екзитпол: "Самоопределение" на Албин Курти печели изборите в Косово

Екзитпол: "Самоопределение" на Албин Курти печели изборите в Косово

Свят Преди 5 часа

Ако резултатите се потвърдят, „Самоопределение“ ще трябва да намери коалиционен партньор за съставяне на управляващо мнозинство

Зеленски и Тръмп ще разговарят с европейски лидери

Зеленски и Тръмп ще разговарят с европейски лидери

Свят Преди 7 часа

Самият Зеленски заяви отделно, че вече е провел „подробен телефонен разговор“ с британския премиер Киър Стармър

Мальовишката трагедия преди 60 години: Оцелял разказва за ужаса в Рила, вдъхновил филма "Лавина"

Мальовишката трагедия преди 60 години: Оцелял разказва за ужаса в Рила, вдъхновил филма "Лавина"

България Преди 8 часа

На склона на връх Орлето пада лавина и затрупва 16 души. Оцелелите са само петима

Българи задържани в Гърция за нелегален внос на овце

Българи задържани в Гърция за нелегален внос на овце

България Преди 8 часа

По данни на властите българите са внесли в Гърция пет овце без задължителните ветеринарни сертификати и са се опитали да ги продадат на местния пазар

Битка с брашно, яйца и фойерверки: Необичайният фестивал Els Enfarinats в Испания

Битка с брашно, яйца и фойерверки: Необичайният фестивал Els Enfarinats в Испания

Любопитно Преди 8 часа

Всеки 28 декември испанското градче Иби се превръща в „бойно поле“ по време на 200-годишния фестивал Els Enfarinats, където местни жители и туристи инсценират преврат и се замерят с брашно, яйца и фойерверки, а събраните „глоби“ даряват за благотворителност

Голям пожар в склад за санитарни материали в Букурещ

Голям пожар в склад за санитарни материали в Букурещ

Свят Преди 9 часа

Десетки пожарникари се опитват да потушат пламъците, а властите изпратиха предупредителни съобщения чрез системата RO-Alert до жителите в района

Дензъл Уошингтън празнува днес своя 71-ви рожден ден

Дензъл Уошингтън празнува днес своя 71-ви рожден ден

Любопитно Преди 10 часа

Два пъти носител на „Оскар“ – за поддържаща роля в „Слава“ (1989) и за главна мъжка роля в „Тренировъчен ден“ (2001) – той остава сред малкото актьори, съчетаващи комерсиален успех с устойчиво признание от критиката

<p>Спрете да правите това с чая си</p>

Спрете да правите това с чая си

Любопитно Преди 10 часа

Как превръщате благородната напитка в горчива, нискокачествена течност

България ще влезе в новата година с удължителен бюджет

България ще влезе в новата година с удължителен бюджет

България Преди 10 часа

Икономисти отправиха критики към индексацията на заплатите

Гръцки фермери блокираха ГКПП "Илинден" за товарни автомобили

Гръцки фермери блокираха ГКПП "Илинден" за товарни автомобили

България Преди 10 часа

Затворени са пунктът „Илинден“ и изходът през „Капитан Петко войвода“

Свалете корема на Дядо Коледа: 5 най-ефективни упражнения за празничната форма

Свалете корема на Дядо Коледа: 5 най-ефективни упражнения за празничната форма

Любопитно Преди 10 часа

Считайте тези упражнения за нашия коледен подарък

Неделната тревожност и няколко ритуала за спокоен понеделник

Неделната тревожност и няколко ритуала за спокоен понеделник

Любопитно Преди 12 часа

Неделя не е просто краят на уикенда, а шанс да се подготвите за лека седмица

Лекари се борят за живота на 16-годишен ученик след тежка катастрофа

Лекари се борят за живота на 16-годишен ученик след тежка катастрофа

България Преди 12 часа

Автомобилът е бил управляван от 17-годишно момче, ученик в езиковата гимназия в Сливен