П редците на съвременните змии може все още да са имали задните си крака преди 110 млн. години – милиони години по-късно, отколкото се предполагаше досега, пише "Дейли Мейл".
В първи по рода си анализ на древните змии, учените твърдят още, че те са били нощни, тихи създания, които се насочвали предимно към по-голяма плячка.
И, разрешавайки най-дългогодишния дебат за произхода на змиите, екипът, направил анализа добавя, че най-вероятно те са еволюирали на сушата, а не в морето.
Изследването на общ прародител на съвременните змии е извършено от учени от университета в Йейл.
"Ние създадохме
първата цялостна реконструкция на това, което са представлявали предците на съвременните змии",
казва доктор Алисън Шианг от катедра Геология и геофизика в университета, която е и водещ автор на проучването.
"Заключенията ни са, че най-съвременния общ прародител на днешните змии е бил нощен, тихо ловуващ хищник, който се е насочвал предимно към голяма плячка и най-вероятно е живял в гористи екосистеми в южното полукълбо", обяснява тя.
Съавторът на изследването Даниел Фийлд пък споделя, че "змиите са се отделили от гущерите преди около 128 млн. години". Той добавя, че "най-съвременния общ прародител на всички живи змии е живял преди приблизително 110 млн. години".
Въпреки, че се знае, че змиите са произлезли от четириногите гущери, Фийлд казва, че
според проучването те за загубили задните си крайници по-късно в змийската еволюция, отколкото се предполагаше досега.
"В действителност нашето заключение е, че най-съвременният прародител на змиите е бил запазил задните си крайници и това е най-интересното заключение, до което стигнахме, според мен", категоричен е ученият.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!