М ного от източноевропейските страни членки на ЕС ще се противопоставят на мерки за налагане на мащабни санкции срещу Русия заради интервенцията ѝ в Крим най-вече защото собствените им икономики могат да пострадат, коментира Ройтерс. Агенцията предлага данни за това как някои бивши комунистически държави са икономически обвързани с Русия.
България
Вносът от Русия представлява 18,5 на сто от общия внос на България миналата година или около 6,6 млрд. долара. Русия е най-големият източник на вносни продукти за България, основно енергия. България получава около 90% от природния си газ от руската компания „Газпром“. Единствената ѝ петролна рафинерия, контролирана от руската компания „Лукойл“, работи с руски петрол, а единствената ѝ атомна централа, осигуряваща над 40% от електроенергията, има два 1000-мегаватови реактора съветско производство, работещи с руско ядрено гориво. Миналата година около 700 хил. руски туристи са посетили България от общо 2,6 млн. чуждестранни туристи. Туризмът допринася за около 13% от годишни брутен вътрешен продукт (БВП) на страната.
Чехия
През 2012 г., последната година, за която има данни, 66% от чешкия внос на природен газ е бил от Русия. Износът за Русия през 2013 г. е бил на стойност 5,83 млрд. долара и 3,67 на сто от общи износ. Вносът от Русия е достигнал 7,80 млрд. долара. Най-голямото руско стоманодобивно предприятие „Евраз“ има завод в Чехия. Консорциум с участието на руската компания „Атомстройекспорт“ е сред кандидатите на търга за разширяване на АЕЦ „Темелин“. Руската компания ТВЕЛ доставя гориво на ядрените обекти на чешката енергийна компания ЧЕЗ (CEZ). През 2013 г. руските туристи са били на второ място по брой в Чехия – 759 хил., или 10,4 на сто от общия брой на туристите.
Унгария
Русия е най-големият търговски партньор на Унгария извън ЕС. Износът за Русия миналата година е достигнал 2,55 млрд. евро от общо 81,7 млрд. евро унгарски износ. Унгария внася около 80% от потребявания газ от Русия. Правителството подписа с „Росатом“ споразумение за разширяване на АЕЦ „Пакш“, която осигурява около 40% от електроенергията в страната.
Литва
Около една пета от литовския износ е за Русия, макар че голяма част е реекспорт. Промишлеността на страната почти изцяло зависи от руски енергийни ресурси.
Полша
Русия осигурява 90% от вноса на петрол в Полша и над половината от природния газ. Русия е вторият търговски партньор на Полша с външнотърговски оборот за 2013 г., представляващ 8,8 на сто от външната ѝ търговия или 36 млрд. долара.
Румъния
Румънският износ за Русия възлиза на 1,3 млрд. евро за първите 11 месеца на 2013 г. или 2,8 на сто от общия износ. Вносът от Русия е бил за 2,1 млрд. евро от януари до ноември или 4,2 на сто от общия внос. Румъния е много по-малко зависима от вноса на газ в сравнение с другите страни в региона. Румънските газови находища осигуряват около 80 на сто от вътрешните нужди и президентът Траян Бъсеску казва, че ако Русия спре газовите си доставки, ефектът няма да бъде съществен.
Словакия
Износът за Русия през 2013 г. е бил за 2,55 млрд. евро или 3,96% от общия износ. Вносът от Русия е достигнал 6,15 млрд. евро. Горивото за две ядрени електроцентрали се внася от Русия. Руската компания „Росатом“ преговаря за участие в изграждането на нови ядрени обекти в Словакия. Страната зависи почти на 100% от руския газ и приходите в бюджета ѝ зависят от таксите за пренос на руски газ през нейната територия.
Словения
Словения е сред страните членки на ЕС с най-голям търговски излишък с Русия. Изнася стоки и услуги за около 1 млрд. евро годишно за Русия или около 4,6% от общия ѝ износ. Русия е най-голям пазар за словенската фармацевтична компания „Крка“ (Krka), която има свое предприятие в Русия и миналата година е продала продукция там за 300 млн. евро – една четвърт от общите ѝ продажби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!