Няма единствено виновни гърци и безгрешни германци.
Това заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров.
Всички сме в една лодка и трябва да гребем в една посока, добави той.
По думите му БНБ категорично подкрепя действията на Европейската централна банка (ЕЦБ) в помощ на затруднените страни от еврозоната.
Много на място миналата седмица президентът на ЕЦБ напомни кои страни първи отслабиха Пакта за стабилност и растеж още през 2005 г., добави Искров.
Не може да има политическа, социална стабилност и стабилност на цените, ако няма финансова стабилност и спокойна работа на пазарите, заяви Искров.
Затова според него ЕЦБ не може да остане встрани от проблемите и действията й са добър пример за политиците в еврозоната как трябва да се обединяват и да действат в името на общите цели.
Еврото не е просто разплащателно средство, а е върхът на интеграцията в ЕС, еманацията на желанието много европейски народи завинаги да приключат с войните и проблемите, посочи Искров.
Той добави, че еврото налага и висок стандарт на поведение и той трябва да бъде следван, както от страните, които са го въвели, така и от тези, които искат да се присъединят към еврозоната.
Управителят на БНБ определи валутния борд в България като много по-дисциплиниращ механизъм за ЕРМ2 и подчерта, че публичните финанси у нас са в по-добро състояние в сравнение с някои страни членки на еврозоната.
В края на годината дефицитът ще е доста под границата от 3% от БВП, състоянието на банковата ни система е спокойно и стабилно, банките са с висока капиталова адекватност и доста висока ликвидност, обобщи той.
Хосе Мануел Гонсалес-Парамо, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, който в момента гостува у нас, посочи, че се предполага, че България ще приеме еврото в някакъв бъдещ момент, както всички останали държави членки, които нямат клауза за право на отказ.
Необходима е обаче грижлива подготовка, за да се осигури успешното участие в еврозоната, каза Парамо.
В отговор на журналистически въпрос той отбеляза, че анкетите и индикаторите сочат спад на инфлацията в еврозоната, която се очаква да се задържи около и под 2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!