Европейците все по-зле настроени към еврото
Източник: БГНЕС

Според европейците еврото се отразява негативно на националните икономики.

Това сочат резултатите от проучване в 12 страни от Европейския съюз, които бяха публикувани днес на фона на засилващите се глобални опасения за европейската дългова криза.

Изследването "Трансатлантически тенденции" е на неправителствената организация "Джърман Маршал фънд" (German Marshall Fund), която насърчава американско-европейските отношения и всяка година проследява обществените нагласи в Европа и Северна Америка.

Според новия доклад на организацията 53% от участниците в анкетата "ЕС 12" са на мнение, че еврото има "лошо" влияние върху националните икономики.

Само 40% определят влиянието на единната валута като "добро".

Групата "ЕС 12" включва Германия, Франция, Италия, Испания, Холандия, Словакия и Португалия, които членуват в еврозоната; Полша, България и Румъния, които са си поставили за цел да приемат еврото в бъдеще; както и Великобритания и Швеция, които нямат намерение да се присъединяват към валутния съюз.

Отговорите са особено негативни във Великобритания, Швеция, България и Полша, но в Испания, Франция и Португалия повечето отговори също са критични спрямо еврото.

В Холандия мненията са разделени поравно (по 47% за всеки лагер), както и в Германия, където против еврото са 49% от анкетираните, а "за" - 48%.

В Италия положителните оценки превишават негативните с 49 срещу 46%, а в Словакия, чието правителство е много сдържано в подкрепата за спасителните мерки в еврозоната, има силно мнозинство от 51%, според което единната валута е благоприятна за икономиката. На противното мнение са 31%.

Гражданите на Словакия обаче са в другия лагер, когато отговарят на въпроса дали подкрепят отпускането на средства за подпомагане на страни от еврозоната - едва 38% казват "да". Това е и най-ниският дял в проучването.

Мненията в Германия, която прави най-големи вноски в спасителните програми, отново са разделени поравно.

Сред германците 50% одобряват помощта за други държави, а 49% - не.

С мнозинство от 54 срещу 44% германците посочват, че са готови да предоставят на ЕС повече правомощия при определянето на националните икономически политики.

Във всички други страни гражданите се противопоставят на подобно решение, като особено силна е съпротивата в Полша, Швеция и Великобритания.

Сред анкетираните европейци 67% посочват, че членството в ЕС е положително за националните икономики, допълва Франс прес.

"Евроентусиазмът" е най-висок в Германия (76%), Полша (74%) и Холандия (73%) спрямо едва 46% във Великобритания и България.

Изследването установява също така, че подкрепата за международната политика на президента Барак Обама се е понижила в САЩ и в Европа, като най-ниско е одобрението в Турция.

Делът на турците, одобряващи присъединяването на страната към ЕС, обаче се е повишил до 48% спрямо 38% през 2010 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Рокля от човешка коса: Лиза Рина шокира с визията си на партито на Елтън Джон

Любопитно Преди 1 минута

Звездата от „Мелроуз Плейс“ се появи на традиционното парти на фондацията на Елтън Джон с тоалет, изработен от близо 5 килограма истинска човешка коса

Снимката е илюстративна

Откриха руско съкровище от златни рубли под стара къща, престояло в земята цял век

Свят Преди 6 минути

Близо 4 кг царско злато, скрито в глинен съд, разказват историята на едно бягство от Революцията

ЕС настоява Украйна да пусне руския петрол по "Дружба"

ЕС настоява Украйна да пусне руския петрол по "Дружба"

Свят Преди 56 минути

ЕС предложи на Украйна техническа подкрепа и финансиране

,

Кулинарна игра на съдбата заплита надпреварата в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

Сините и Червените готвят за астрофизици и изобретатели

КРИБ призова за спешни мерки срещу ценовия шок от горивата

КРИБ призова за спешни мерки срещу ценовия шок от горивата

България Преди 1 час

От КРИБ предупреждават, че при забавяне на програмата за подпомагане съществува риск ценовият шок да се пренесе от транспорта към потребителските стоки

Почти се измъкнахме: Най-кошмарният ретрограден Меркурий най-накрая приключва

Почти се измъкнахме: Най-кошмарният ретрограден Меркурий най-накрая приключва

Любопитно Преди 1 час

След хаос в чатовете и завръщане на бившите, планетата на комуникацията става директна на 20 март – но внимавайте със „сянката“

Шест години затвор за младежа, причинил катастрофа с трима загинали в Разград

Шест години затвор за младежа, причинил катастрофа с трима загинали в Разград

България Преди 1 час

Заради инцидента в Разград се организираха и протести

Влюбват се и бягат: Тези зодии избягват сериозните връзки

Влюбват се и бягат: Тези зодии избягват сериозните връзки

Любопитно Преди 1 час

От стабилния Телец до „шампионите по бягство“ Близнаци – вижте класацията на астролозите за страха от обвързване

Кейт Мидълтън направи неочаквано признание за алкохола

Кейт Мидълтън направи неочаквано признание за алкохола

Любопитно Преди 2 часа

Принцесата на Уелс сподели, че е ограничила консумацията на алкохол и е станала много по-внимателна към здравето си

<p>Зеленски пристигна в Лондон</p>

Президентът Зеленски пристигна в Лондон за срещи с Киър Стармър и Марк Рюте.

България Преди 2 часа

Зеленски ще бъде приет и от британския крал Чарлз Трети

Ябълков мус с чия влиза в менюто на столични детски градини

Ябълков мус с чия влиза в менюто на столични детски градини

България Преди 2 часа

Здравословни рецепти и нутриционисти сменят традиционната попара в район „Слатина“ от есента в нов пилотен проект на Столична община

Александра Пол

Арестуваха актрисата от „Спасители на плажа“ Александра Пол заради акция за освобождаване на бигъли

Свят Преди 2 часа

Александра Пол попадна зад решетките, след като изведе 31 кучета от лаборатория за медицински опити

Шойгу: Опитите за диверсии и терористични актове в Русия нарастват

Шойгу: Опитите за диверсии и терористични актове в Русия нарастват

Свят Преди 2 часа

Секретарят на Съвета за сигурност на Русия също така посочи, че Украйна активно използва информационно-психологически методи за въздействие върху населението на Русия

Разкриха сутрешната грешка, която може да съсипе целия ни ден

Разкриха сутрешната грешка, която може да съсипе целия ни ден

Любопитно Преди 2 часа

Всеки път, когато искате да спите малко по-дълго след звънене на алармата, тялото ви плаща цена. Сънят през това време не възстановява енергията, а само увеличава умората и стреса

<p>&quot;Интрига няма&quot;: Борисов ще предложи нов тандем в ГЕРБ да се грижи за партията&nbsp;</p>

Борисов ще предложи нов тандем в ГЕРБ да се грижи за партията - Димитър Николов и Живко Тодоров

България Преди 2 часа

Лидерът на ГЕРБ съобщи, че възнамерява на конгреса на партията да предложи нова длъжност, която да се поема от тандема, визирайки Николов и Тодоров.