За последните 24 часа огнеборците са загасили близо 300 пожара, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Обстановката на територията на областите Кюстендил, Бургас, Хасково, Ямбол и София остава усложнена.
През първите шест часа на днешния ден в дежурната част на пожарната са получени 28 сигнала за произшествия, от които 25 са били за пожари.
Към този час служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" участват в локализирането и ликвидирането на девет произшествия.
Мъж на 66 години е загинал след небрежно боравене с открит огън
Вчера около 18 ч. на тел. 112 е било съобщено за пожар в стърнище край с. Тимарево. На мястото е пристигнал екип огнеборци, които потушили огъня за минути.
Въпреки това те не успели да спасят собственика на нивата. По първоначална информация той е решил да почисти стърнището, като го запали.
За секунди огънят се разраснал от вятъра и сухата растителност и причинил смъртта на мъжа.
Овладян и локализиран е пожарът край ямболските села Раздел и Вълча поляна. Доизгасяват се отделни огнища, а стихията е засегнала над 10 000 дка растителност.
Все още не е локализиран пожарът в землището на хасковските села Родопи и Любеново. Огънят се разпространява на два фронта с обща дължина от около 5 км. Стихията е обхванала площ от около 2500 дка.
Три са сериозните пожари на територията на област Кюстендил
Вчера е било получено съобщение за пожар в сухи треви край село Метохия. На мястото са били изпратени служители на "Пожарна безопасност и защита на населението" и на "Гранична полиция".
По-късно в помощ на огнеборците са се включили доброволци от местното население и горски служители. Към този час пожарът е локализиран на площ от 500 дка. Няма опасност за имотите на жителите от махалите Вещукар и Велимировци.
Продължават действията по загасяване на пожарите в местностите Празна торба и Бели бор. На двете места работят пожарникари, горски служители и военнослужещи. Няма опасност за Рилския манастир.
Локализиран е пожарът край село Батулия, община Своге. Горят суха трева и смесена гора.
Огнената стихия се разпространява на три фронта и в момента е на площ от 300 дка. При пожара са унищожени немасивна постройка и две бараки.
Действията по ликвидирането на пожара продължават. Погасен е огънят край драгоманското село Драгоил. Стихията е унищожила 200 дка борова гора в местността Байршиева чука.
63 хиляди декара гори са изгорели при пожарите, 9 хиляди са напълно унищожени
До момента 563 пожара са регистрирани у нас тази година, съобщи пред БНР инж. Николай Пиронков от Агенцията по горите.
"Много е тъжна гледката на един горски пожар. Много е жалко, че хората не се съобразиха с апела да пазят гората. Човешката безотговорност причинява повечето пожари", каза Пиронков.
"Има години, в които са много повече опожарените гори. В Закона за горите са изписани правилата. В голяма степен дървесината е напълно изгоряла, не може да се използва за никакви цели, дори за дърва за огрев.
Възобновителната способност на широколистните гори е много голяма. Средства за залесяване винаги се намират. Средната стойност за залесяване на един декар е между 280 и 450 лева и това е ангажимент на държавните горски предприятия", уточни инж. Пиронков.
Регистрираните нарушения, свързани с бракониерство, надхвърлиха 8 хиляди. Обикновено става дума за малко количество - около един кубик дърва.
Съдействаме си с полицията. В Бяла Слатина имаме задържани цели камиони. Случаите на бити горски служители са единици, твърди инж. Николай Пиронков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!