Радиопредавател, който не е използван от 1981 г., помага на "Вояджър 1" да изпраща съобщения до Земята
Източник: Getty Images

47-годишният космически апарат „Вояджър 1“ отново е във връзка с НАСА, след като технически проблем причини няколкодневно прекъсване на комуникациите с историческата мисия, която се намира на милиарди километри в междузвездното пространство.

Сега „Вояджър 1“ използва радиопредавател, на който не е разчитал от 1981 г., за да поддържа връзка с екипа си на Земята, докато инженерите работят, за да разберат какво се е объркало.

Тъй като космическият апарат, изстрелян през септември 1977 г., остарява, екипът бавно изключва компонентите, за да пести енергия, което позволява на „Вояджър 1“ да изпраща уникални научни данни от разстояние 15 милиарда мили (24 милиарда километра).

Сондата е най-отдалеченият от Земята космически апарат, работещ отвъд хелиосферата - мехур от магнитни полета и частици на Слънцето, който се простира далеч отвъд орбитата на Плутон - където инструментите му вземат пряко проби от междузвездното пространство.

Новият проблем е един от няколкото, с които застаряващият апарат се сблъска през последните месеци, но екипът на „Вояджър“ продължава да намира творчески решения, за да може легендарният изследовател да продължи космическото си пътешествие през неизследвана територия.

Грешка на милиарди километри от нас

От време на време инженерите изпращат команди до „Вояджър 1“, за да включат някои от нагревателите му и да затоплят компоненти, които са претърпели радиационни повреди през десетилетията, казва Брус Уагнър, ръководител на мисията „Вояджър“. Топлината може да помогне за обратното преодоляване на радиационните повреди, които влошават работата на компонентите на космическия кораб, каза той.

Съобщенията се предават на „Вояджър“ от контрола на мисията в Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Пасадена, Калифорния, чрез мрежата на агенцията за дълбоко космическо пространство. Системата от радиоантени на Земята помага на агенцията да комуникира с „Вояджър 1“ и неговата сонда близнак „Вояджър 2“, както и с други космически апарати, изследващи Слънчевата система.

След това „Вояджър 1“ изпраща обратно инженерни данни, за да покаже как реагира на командите. Едно съобщение пътува в едната посока за около 23 часа.

Но когато на 16 октомври беше изпратена команда към нагревателя, нещо задейства автономната система за защита от грешки на космическия кораб. Ако космическият кораб консумира повече енергия, отколкото трябва, системата за защита от грешки автоматично изключва системите, които не са от съществено значение, за да се пести енергия.

Екипът открива последния проблем, когато на 18 октомври не може да засече сигнала за отговор на космическия кораб чрез мрежата Deep Space Network.

От десетилетия „Вояджър 1“ използва един от двата си радиопредавателя, наречен Х-лента въз основа на честотата, която използва. В същото време другият предавател, наречен S-лента, който използва друга честота, не е използван от 1981 г., тъй като сигналът му е много по-слаб от този на X-лентата.

Инженерите подозират, че системата за защита от повреди е намалила скоростта, с която данните са били изпращани обратно от предавателя, което е променило естеството на сигнала, споделян от Вояджър 1 към мониторите на Deep Space Network. Екипът на „Вояджър 1“ в крайна сметка открива отговора на сондата по-късно на 18 октомври, като пресява сигналите, които получава Deep Space Network.

Но на 19 октомври комуникацията с „Вояджър 1“ сякаш напълно спря.

"Екипът смята, че системата за защита от повреди е била задействана допълнително още два пъти, което може да е изключило предавателя в X-обхвата и да е прехвърлило космическия апарат към предавателя в S-обхвата, който използва по-малко енергия", казаха от НАСА.

Работа по решение

Макар че екипът на „Вояджър 1“ не беше сигурен, че слабият сигнал в S-обхвата ще може да бъде засечен поради разстоянието, на което се намираше космическият апарат от Земята, инженерите от Deep Space Network го откриха.

Екипът няма да изпрати команди на Вояджър 1 за повторно включване на предавателя в X-обхвата, докато не заключи какво е задействало системата за защита от грешки, което може да отнеме седмици. Инженерите са предпазливи, защото искат да установят дали има някакви потенциални рискове от включването на X-лентата.

"Ако екипът успее да накара X-лентовия предавател да заработи отново, устройството може да предаде данни, които да разкрият какво се е случило", каза Уагнър.

Междувременно на 22 октомври инженерите изпращат съобщение до „Вояджър 1“, за да проверят дали предавателят в S-обхвата работи, и получават потвърждение на 24 октомври. Но това не е решение, на което екипът иска да разчита твърде дълго.

„Сигналът в S-обхвата е твърде слаб, за да се използва в дългосрочен план. Досега екипът не е успял да го използва за получаване на телеметрия (информация за здравето и състоянието на космическия апарат), да не говорим за научни данни. Но тя ни позволява поне да изпращаме команди и да се уверим, че космическият апарат все още е насочен към Земята“, казва Уагнър. 

Това превключване на предавателя е само една от няколкото иновативни хитрини, които НАСА използва, за да преодолее предизвикателствата в комуникацията с дългогодишната мисия през тази година, включително пускането на стари двигатели, за да поддържат антената на „Вояджър 1“ насочена към Земята, и намирането на решение за компютърна грешка, която заглуши потока от научни данни на сондата към Земята за месеци.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

България Преди 1 минута

На 3 февруари, след публикации в медиите, СРП се е самосезирала и е започнала проверка

Последните дни на Вал Килмър: Нови разкрития за легендата на Холивуд

Последните дни на Вал Килмър: Нови разкрития за легендата на Холивуд

Любопитно Преди 3 минути

Според семейни източници Килмър страдал от „липса на енергия, свързана с лечението му от рак“

<p>Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния</p>

Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния, опитал да открадне жилището на възрастна жена

България Преди 26 минути

Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани

<p>20 чата в Signal: Екипът на Майк Уолц под прицел</p>

Екипът на Майк Уолц има най-малко 20 чата в Signal за обсъждане на националната сигурност

Свят Преди 38 минути

Чатове обхващат политиката спрямо Украйна, Китай, Газа, Близкия изток, Африка и Европа

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

България Преди 44 минути

Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за настоящия вот, както и ПП-ДБ, на общи консултации, заяви Костадин Костадинов

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

Технологии Преди 58 минути

Практическото приложение на 6G технологиите са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

България Преди 1 час

Става въпрос за обществена поръчка по проект на стойност 4,5 милиона евро

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 1 час

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

България Преди 1 час

Държавният глава изрази съболезнования на семейството и колегите на музиканта

,

Обясниха как ще се пресмята втората пенсия в евро

България Преди 1 час

Осигурените ще виждат парите си и в двете валути за известен период

<p>Най-богатата жена в света за 2025 г</p>

Алис Уолтън: Новата най-богата жена в света с 101 милиарда долара

Свят Преди 1 час

Уолтън е най-новият член на „Клуба на стомилиардерите“

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

Любопитно Преди 1 час

Звездата от "Топ Гън", който водеше дълга битка с рак на гърлото, си отиде във вторник

Снимката е архивна

Парламентът одобри стратегическа сделка за ВМС: новите патрулни кораби получават високотехнологична комуникационна защита

България Преди 1 час

Системите Link-22 ще осигурят на българските Военноморски сили защитен обмен на тактически данни с НАТО. Сделката на стойност 1,4 млн. долара включва оборудване, обучение и техническа поддръжка

<p>Фехтовачка дисквалифицирана за протест срещу транссексуален опонент&nbsp;</p>

Фехтовачка дисквалифицирана за отказ да се състезава срещу транссексуален спортист

Свят Преди 1 час

Сензационно видео показва как Стефани Търнър коленичи, вместо да се състезава срещу транссексуалния спортист Редмънд Съливан

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

България Преди 2 часа

По думите му в парламента се занимават само с това, което става навън