Б лагодарение на усилията на един „хиперимунен“ човек, който се инжектира със змийска отрова цели 856 пъти в продължение на почти две десетилетия, американските учени успяха да разработят „коктейл от противоотрова“, който предпазва от 19 от най-смъртоносните змии в света, съобщава Newsweek.
Тази смес, която се състои от антитела и инхибиторно лекарство с малка молекула, известно като варепсладиб, осигурява пълна защита срещу 13 змии и частична защита срещу още шест при опити, проведени върху мишки, отбелязват изследователите от САЩ в проучване, публикувано в списание Cell.
Донорът на антитела - Тим Фрийд - избира да си инжектира отрова от 16 вида змии, за да генерира в тялото си антитела, които да неутрализират различни отрови.
Сред включените змии са черна мамба, кралска кобра и тигрови змии, като изследването проправя пътя към разработването на „универсална противоотрова“.
Змийското отравяне, което през 2017 г. беше добавено в списъка на Световната здравна организация с пренебрегвани тропически болести, причинява над 100 000 смъртни случая и около 300 000 трайни увреждания при хората всяка година.
Изработването на противоотрова обикновено включва събиране на антитела, произведени от коне или овце, които са били имунизирани с отрова от един или няколко сродни вида змии.
🇺🇸MEET THE MAN WHO LET SNAKES BITE HIM FOR 18 YEARS - NOW HIS BLOOD COULD BE THE CURE
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) May 4, 2025
In a quiet Wisconsin home, the refrigerator hums—not with groceries, but with venom.
Tim Friede, a man with more antibodies than fear, has spent nearly 2 decades turning his bloodstream into… pic.twitter.com/iIQPxYqxNe
Въпреки че този метод е ефективен, той също така е свързан с риск от нежелани реакции при лечението, получено от нечовешки антитела. Ефикасността на противоотровата може също така да варира в широки граници дори в рамките на един вид поради локални генетични вариации.
В стремежа си да усъвършенстват този метод за производство на противоотрова, изследователите попадат на „хиперимунен донор - възрастен човек от мъжки пол“, който е „идентифициран с документирана 18-годишна история на 856 самоимунизации срещу отрови“ от 2001 до 2018 г., се отбелязва в проучването.
„За период от близо 18 години донорът е предприел стотици ухапвания и самоимунизации с нарастващи дози от 16 вида много смъртоносни змии, които обикновено биха убили кон“, казва в изявление водещият автор - компютърният имунен инженер Джейкъб Гланвил от биотехнологичната фирма Centivax.
„Това, което беше вълнуващо за донора, беше неговата уникална имунна история, която се случва веднъж в живота. Не само че той потенциално е създал тези широко неутрализиращи антитела, но в този случай това може да доведе до създаването на широкоспектърна или универсална противоотрова“, каза Гланвил.
Over nearly 18 years,Tim Friede injected himself with 650 carefully calibrated, escalating doses of venom to build immunity to 16 deadly snake species. His antibodies are a step toward creating a universal antivenom.https://t.co/vQvukkEIjI
— Pamela D'Angelo (@PamelaDAngelo1) May 4, 2025
Учените твърдят, че глобалното въздействие от наличието на „една-единствена универсална противоотрова, произведена от човека, би било значително“, като отбелязват, че това „би избегнало необходимостта от идентифициране на вида като предпоставка за прилагане на противоотрова“.
Те добавят: „Това би осигурило покритие за много от 650-те вида отровни змии и различни географски райони, за които понастоящем няма подходяща противоотрова.“
Man Injects Snake Venom 856 Times To Create 'Universal Antivenom' https://t.co/7E9DXtAvcn
— #TuckFrump (@realTuckFrumper) May 2, 2025
Изследователите сега искат да тестват противоотровата върху кучета, докарани във ветеринарни клиники при ухапване от змии в Австралия, с цел да разработят противоотрова за другото голямо семейство змии - усойници.
„Сега завъртаме коляното, подготвяме реагенти, за да преминем през този повтарящ се процес, за да кажем какъв е минималният достатъчен коктейл, за да осигурим широка защита срещу отровата на виперидите усойници“, казва в изявление съавторът на статията и биохимик Питър Куонг от Колумбийския университет.
„Окончателният продукт, който се планира, ще бъде един-единствен коктейл от панпротивоотрова или евентуално ще направим два: един за елапидите и друг за вайперидите, тъй като в някои райони на света има само едните или другите“, отбелязва Квонг.