1

В ече е средата на януари и това усещане за свеж старт е избледняло. Когнитивният дисонанс - да знаем какво искаме да направим, но да се борим да го направим - е в пълен ефект.

Това са моменти, когато нашият токсичен вътрешен глас влиза на сцената с насочен пръст. Но решенията не се провалят, защото сме мързеливи безделници или имаме безнадеждни каузи. Понякога не създаваме достатъчно стимули за промяна, за да постигнем сцепление.

Източник: iStock/Getty Images

Вместо да се придържаме към същия стар сценарий за резолюция, можем да изберем да поемаме мини-рискове, които насърчават смелостта и хъса ни.

Рисковете могат да активизират процес на промяна в поведението, който създава по-голяма свързаност и ангажираност с живота. Въпреки че решенията често са самофокусирани, рисковете предлагат начини за изграждане на откровеност, приятелство и общност.

Рискът е свързан с потенциална вреда или опасност, но стратегически може да ни помогне по много начини. Поемането на рискове е съществен компонент от изграждането на устойчивост, малко по малко. Можем да дадем микродози смелост на малки порции, за да изградим бавно смелостта, от която се нуждаем, за да се насладим на богатството на живота, вместо да стоим свити в черупките си.

Мисълта за поемане на определени рискове може да ни накара да настръхнем, така че може да помогне да започнете с тези, които са по-малко провокативни и стават по-смели с течение на времето. Често предупредителното безпокойство относно това, което мислим, че е вероятно да се случи, може да ни накара да се предпазим, но това, за което се тревожим, не винаги има неизбежен резултат.

Източник: iStock/Getty Images

Освен това рисковете могат да бъдат забавни. Те могат да ни отворят към нови преживявания и възможности. За разлика от много решения, в които се самонаказваме, рисковете ни позволяват да бъдем креативни в разработването на нещо отвъд типичните слаби съвети за самопомощ, към които е трудно да се придържаме.

Специалистите по промяна в поведението съветват: „Ще научите, че да направите трудните неща да изглеждат забавни е много по-добра стратегия, отколкото да направите трудните неща да изглеждат важни“.

Науката показва многобройните ползи от това да станем по-смели в решенията, които вземаме, и че често трябва да се подтикваме да избираме мъдро, стимулирайки смисленото учене и растеж.

Източник: iStock/Getty Images

Ето някои рискове, които си струва да поемете и да включите в програмата си за развитие през 2023 г.:

  • Бъдете глупави. Животът е пълен с травми и страдания. Игривостта и хуморът може да изглеждат контраинтуитивни, но могат да донесат необходимата лекота. По-малко се притеснявайте, ако някой ви мисли за странен - по-добре е да рискувате да изглеждате глупаво, отколкото да се чувствате зле. Освен това радостта е заразна.
  • Бъдете креативни. Позволете на вашите артистични заложби да се развият. Помислете кои форми на изкуство или изразяване бихте искали да изследвате. Писането на истории, скицирането, рисуването и други средства могат да бъдат силно терапевтични. Ако искате да увеличите шанса си, споделете това, което сте направили на открит микрофон, шоу или изложба с приятел.
  • Опитайте нещо ново. Нашите мозъци жадуват за новости и разнообразие. Разклатете своите навици и предпочитания с нещо необичайно. Протягането отвъд границите на това, което знаем, може да помогне за разширяване на нашия репертоар от неща, които ни харесват. Опитайте нова храна, посетете ново място или направете нещо „необичайно“.
  • Свържете се отново с някой, с когото сте загубили връзка. Страхът от протягане на ръка след дълго разтягане е реален. Пандемията улесни загубата на връзка един с друг, така че дори и да се тревожите за ужасно дългия период на мълчание, може да не е толкова необичаен, колкото си мислите, и може просто да откриете, че човекът се радва да се възроди връзката ви.
  • Създайте нови приятели. Тъй като самотата се нарича „новото пушене“ като риск за здравето, ясно е, че много от нас биха искали компания. Все пак може да бъде малко неудобно, особено за по-интровертните. Започнете с малко. Усмихнете се и започнете разговор. Присъединете се към група или клуб. Търсете хора както със споделени, така и с различни интереси и идентичности.
  • Устоявайте желанията си. Груповото мислене може да бъде сигурен начин да останете остарели и изолирани. Подлагайте на съмнение авторитета, изразявайте загриженост, бъдете противоречиви и устоявайте на желанието да се съобразявате.
  • Признайте, че грешите. Както казва Алън Тофлър: „Неграмотните на 21 век няма да са тези, които не могат да четат и пишат, а тези, които не могат да учат, да се отучат и да научат отново.“ Може да е трудно за преглъщане, но през целия ни живот ще грешим безброй пъти.
  • Разкрийте повече от себе си в отношенията и разговорите. Притеснението, че споделяме твърде много информация, може да ни попречи да развием откровени отношения на доверие. Това не означава бързи и драматични разкрития, но бавното намаляване на бдителността ни може да помогне за изграждането на връзки, които ни помагат да знаем, че принадлежим и да ни виждат по-добре.
  • Поставете граници. Борете се със страха от конфронтация. Лесно е да оставите нещата по течението и да не изразявате мнението си и истинските си желания, за да избегнете конфликти. Но когато говорим открито и изясняваме нашите очаквания и възможности, това ни позволява да изградим по-здрави и реципрочни взаимоотношения, където взаимното уважение може да процъфтява.
  • Поискайте помощ под всякаква форма. Много от нас намират много повече утеха в даването, отколкото в получаването. Може да е неинтуитивно и уязвимо да поискате подкрепа. Но като се има предвид епидемията от прегаряне и глобалната криза на психичното здраве, това е жизненоважно умение днес. Помощта от терапевти, приятели и семейство може да ни помогне да останем в крак с отговорностите и промените, които правим.
Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Майка към дъщеря: - Дъще, мъжът трябва да се избира умно! Виж баща си - разбира от електричество, от водопровод, от мебели, може да поправи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Григор Димитров се класира за полуфинала на турнира в Маями

Григор Димитров се класира за полуфинала на турнира в Маями

Свят Преди 5 минути

Димитров е устремен към втората си титла от турнир от сериите "Мастърс 1000" след тази в Синсинати през 2017 година

45 души загинаха, след като автобус падна от мост в Южна Африка

45 души загинаха, след като автобус падна от мост в Южна Африка

Свят Преди 16 минути

Единственият оцелял е осемгодишно дете

6 знаменитости, които наскоро разбраха, че са болни от рак

6 знаменитости, които наскоро разбраха, че са болни от рак

Свят Преди 42 минути

Вижте по-отблизо живота на тези в светлината на прожекторите, които наскоро са се сблъскали със страшната диагноза

„На път за Шенген” в „Темата на NOVA“

„На път за Шенген” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 58 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>&quot;Не сме виждали подобна ситуация от 1945 г. насам&quot;</p>

Туск: Започна нова ера на войни

Свят Преди 1 час

Тя бе поставена с руското нахлуване в Украйна преди малко повече от две години, заяви премиерът на Полша

<p>Край на хартиените рецепти за антибиотици</p>

Хартиените рецепти за антибиотици остават в историята, от понеделник - само по електронен път

България Преди 1 час

Издадените до неделя (31 март) хартиени рецепти имат валидност от 30 дни и могат да се изпълняват в аптеките

Петролната индустрия на Путин е в беда

Петролната индустрия на Путин е в беда

Свят Преди 1 час

За да се справи с риска от недостиг на вътрешния пазар, тъй като руските рафинерии са подложени на мащабен спешен ремонт, Москва се обърна за помощ към своя ключов съюзник и съсед Беларус

Добро дело: Първокласници върнаха изгубена чанта с голяма сума пари (ВИДЕО)

Добро дело: Първокласници върнаха изгубена чанта с голяма сума пари (ВИДЕО)

Децата веднага предали чантата с парите на ръководството на училището

Земетресение с магнитуд 5,7 в Гърция

Земетресение с магнитуд 5,7 в Гърция

Свят Преди 1 час

Към момента няма данни за жертви или нанесени материални щети

Снимката е илюстративна

Над 14 милиона германци са бедни

Свят Преди 1 час

Всяко пето дете в Германия е засегнато от бедност

Борисов: Мераклии за премиери ще се намерят

Борисов: Мераклии за премиери ще се намерят

България Преди 1 час

Президентът е отговорен човек и в случая може да му се разчита, заяви лидерът на ГЕРБ

Три земетресения разлюляха Родопите за няколко минути

Три земетресения разлюляха Родопите за няколко минути

България Преди 2 часа

Най-силното от тях, с умерен магнитуд от 3,8 по Рихтер, е край Девин

<p>Алесандро Микеле поема &quot;Валентино&quot;</p>

Бившият творчески директор на "Гучи" Алесандро Микеле поема "Валентино"

Свят Преди 2 часа

51-годишният Микеле напусна "Гучи" през 2022 г.

Откриха тяло до детска ясла в Русе

Откриха тяло до детска ясла в Русе

България Преди 2 часа

По непотвърдена информация то е открито около 6:00 часа в петък сутрин

Джип се запали в центъра на София

Джип се запали в центъра на София

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал в района на площад "Руски паметник"