1 април: България губи един от най-добрите си автори
Източник: iStock/GettyImages

Н а 1 април 1924 г. германският диктатор Адолф Хитлер е осъден на четири години затвор за участие в Бирения пуч. На осми ноември 1923 с помощта на генерал Лудендорф, Хитлер организира Бирения пуч, което става по време на събранието на баварското правителство, начело с Густаф фон Кар в бирарията „Бюргербройкелер“. Силно превъзбуден, Хитлер се качва на масата и стреляйки в тавана, обявява революцията: „Утре Германия ще има национално правителство или ще бъдем мъртви!“.

Тъй като не получава подкрепа от лидерите на партията, за създаването на ново правителство с канцлер Хитлер и главнокомандващ на армията Лудендорф, на следващия ден нацистите (някои от които въоръжени) маршируват по улиците на Мюнхен към военното министерство. Но кордон от полицаи, преградил „Одеонплац“ открива огън и първите редици на маршируващите бързо се разпръсват.

Убити са 4 полицаи и 15 демонстранти.

Както и случаен минувач. Хитлер успява да избяга, намирайки подслон в Уфинг, скрива се в къщата на Ернст Ханфщенгъл на езерото Щафелзее. Той е арестуван там на 11 ноември. NSDAP, която вече е забранена в девет германски провинции, също е забранена в Бавария и в цялата страна на 23 ноември. Пучът се проваля.

На 26 февруари 1924 г. срещу Хитлер започва съдебен процес с обвинение в държавна измяна. Съдията Георг Найтхард познава подсъдимия от по-рано. Той го е съдил за подстрекателство, когато веднъж кафявите ризи с ръкопашен бой разтурват сбирка на комунисти. Съдията е благосклонно разположен към лидера на нацистите и те очакват, както първия път, сравнително лека присъда.

 Адолф Хитлер се възползва от всичко това и се опитва да превърне процеса си в пропаганден триумф. За тази цел той се защитава сам и по блестящ начин използва красноречието си.

Поема пълната вина за организирането на пуча.

Хитлер си позволява смело да говори за наближаването на деня, в който тълпите от улицата със своите знамена с пречупени кръстове ще се слеят с тези, които стреляха по тях. Групите ще нараснат в батальони, батальоните в полкове, полковете в дивизии, заканва се той.

Хитлер отхвърля обвинението в държавна измяна и заявява, че „ноемврийските престъпници“ от 1918 г. са истинските предатели. В крайна сметка той е осъден. Освен това съдът отказва експулсирането му като чужденец, извършил престъпление, което е задължително по Закона за защита на републиката, тъй като той имал „почтен ум“, мислел и се чувствал германец и бил доброволен войник в немската армия в продължение на четири години и половина, а също така и ранен на фронта. Както възможността за условно освобождаване, така и отказът от експулсиране явно противоречат на действащите закони, които предвиждат смъртно наказание за подобни престъпления.

От присъдата си Хитлер излежава само девет месеца.

Той се радва на множество привилегии и големи удобства по време на затвора в отделно крило на затвора Ландсберг ам Лех. Той има близък контакт с други осъдени и му е позволено да приема повече посетители, отколкото било обичайно в затворническата практика до този момент (списъкът с посетители на Хитлер показва 330 души). Хитлер е освободен на 20 декември 1924 г. след по-малко от девет месеца затвор за предполагаемо „добро поведение“. 

  • Иран става ислямска република

На тази дата през 1979 г. Иран официално става ислямска република. Оттогава страната претърпява значителни политически, социални и икономически промени. Създаването на Ислямска република Иран доведе до преструктуриране на политическата ѝ система с аятолах Хомейни като върховен лидер. Външните отношения на Иран са оформени от войната между Иран и Ирак (1980–1988), продължаващото напрежение със САЩ и ядрената му програма, която е спорна точка в международната дипломация.

Иранската революция, известна още като революцията от 1979 г. или ислямската революция от 1979 г. е

поредица от събития, които завършват със свалянето на Имперската държава Иран, династията Пахлави и нейния глава Мохамед Реза Пахлави през 1979 г.

Пахлави е заменен от религиозен духовник аятолах Рухола Хомейни, който основава теократичната Ислямска република Иран, отбелязвайки края на историческата монархия на Иран.

След преврата в Иран през 1953 г. Пахлави присъедини Иран към Западния блок и култивира близки отношения със САЩ, за да консолидира властта си като авторитарен владетел. Разчитайки силно на американската подкрепа по време на Студената война, той остава шах на Иран в продължение на 26 години, предпазвайки страната от люлеене към влиянието на Източния блок и Съветския съюз.

В началото на 1963 г. Пахлави прилага широко разпространени реформи, насочени към модернизиране на Иран чрез усилие, което става известно като Бялата революция.

Поради противопоставянето си на тази модернизация, Хомейни е изгонен от Иран през 1964 г. Въпреки това, тъй като идеологическото напрежение между Пахлави и Хомейни продължава, антиправителствените демонстрации започват през октомври 1977 г., прераствайки в кампания на гражданска съпротива, която включва комунизъм, социализъм и ислямизъм. През август 1978 г. смъртта на около 400 души при пожара в Cinema Rex поради палеж от ислямски екстремисти — за който опозицията твърди, че е организиран от SAVAK на Пахлави — послужи като катализатор за народно революционно движение в Иран и широкомащабни стачки и демонстрации парализираха страната за остатъка от същата година.

На 16 януари 1979 г. Пахлави отива в изгнание като последният ирански монарх,

оставяйки задълженията си на Иранския регентски съвет и Шапур Бахтиар - премиерът на опозицията. На 1 февруари 1979 г. Хомейни се завръша след покана от правителството; няколко милиона го посрещат, когато каца в Техеран. До 11 февруари монархията е свалена и Хомейни поема ръководството на страната, докато партизаните и бунтовническите войски победиха лоялните на Пехлави във въоръжен бой. След референдума за Ислямската република през март 1979 г., при който 98% одобриха преминаването към ислямска република, новото правителство започва да изготвя днешната конституция на Ислямска република Иран; Хомейни става върховен лидер на Иран през декември 1979 г.

  • Димитър Димов

На 1 април 1966 г. умира българският писател Димитър Димов. Авторът на „Тютюн“ и „Осъдени души“ умира на летището в Букурещ след среща на писателските съюзи на България и Румъния, където той получава масивен инсулт.

От 1942 г. Димов сътрудничи с разкази, пътеписи, откъси от романи и драми във вестниците „Литературен глас“, „Литературен фронт“, „Мир“, „Народна култура'“, „Отечествен фронт“, на списанията „Септември“, „Театър“. Творбите му го представят предимно като майстор на психологическия и социалния роман. От 21 март 1964 г. до смъртта си е председател на Съюза на българските писатели.

Писател с подчертано леви позиции, Димов утвърждава в българската литература модерен художествен стил, който се отличава с психологическо проникновение, интелектуална задълбоченост, остра конфликтност и тънък усет към богатството на езика. Героите му, носители на силни чувства и амбиции, са детерминирани чрез социалните и нравствените стълкновения на епохата.

Още събития на 1 април:

  • 1815 г – роден е германският политик Ото фон Бисмарк
  • 1873 г – роден е руският композитор Сергей Рахманинов
  • 1984 г – умира американският музикант Марвин Гей (застрелян в сърцето от баща си)
  • Ден на шегата

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 5 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 11 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 11 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 12 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала