Т ази година през април се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата, която за по-голямата част от страната е между 10 и 13 градуса, по Черноморието и във високите полета – между 8 и 14 градуса, а за планините – от минус 5 до 3. Най-ниските температури през април ще са предимно между минус 2-3 градуса, а най-високите - между 25 и 30, съобщават от НИМХ, цитирани от NOVA.

Месечната сума на валежите средно за страната ще бъде около нормата, която за равнините е между 30 и 75 л/кв.м, в планинските райони – между 60 и 100 л/кв.м.

В началото на месеца ще бъде сравнително топло, но още на 1 срещу 2 април през страната ще премине студен фронт, от запад на изток на много места ще има валежи, а температурите ще се понижат и ще са близки до нормите. И през следващите дни от първото десетдневие облачността ще е по-често значителна, остава с повишена вероятност за валежи от дъжд. Около 4-5 април температурите ще се понижат още и тогава е възможно на места във високите полета и ниските планински райони дъждът да се примесва със сняг. Към края на десетдневието температурите относително ще се повишат, но ще останат близки или по-ниски от климатичните норми.

През първите дни от второто десетдневие се запазва тенденцията за предимно облачно време с чести превалявания и температури около обичайните. Към средата на десетдневието вероятността за валежи временно ще намалее, температурите ще се повишат и вече ще са над обичайните за средата на април. Впоследствие, през втората половина от периода, отново се очаква температурите относително да се понижат, но да са близки или по-високи от климатичните норми и да има валежи на повече места в страната.

Изгледите за третото десетдневие са температурите да са сравнително високи. Относително по-голяма вероятност за валежи на повече места в страната има през първите дни от периода и в края на месеца.

Астрономическа справка:

В началото на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 10 мин. и залязва в 19 ч. и 51 мин. Продължителността на деня е 12 ч и 40 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 6 ч. и 24 мин. и залязва в 20 ч. и 24 мин. Продължителността на деня е точно 14 ч. , съобщава дежурният синоптик на НИМХ Анастасия Кирилова пред Агенция "Фокус".

Фазите на Луната през месеца са: 6.04 – пълнолуние, 13.04 – последна четвърт, 20.04 – новолуние, 28.04 – първа четвърт.

Характерни особености на месеца:

Април е типичен пролетен месец. Температурите се повишават значително. Броят на слънчевите дни се увеличава. Понякога при студени нахлувания от север вали сняг, а минималните температури се понижават под 0°. Опасност от слани съществува през целия месец. При интензивни затопляния се достигат летни температури – до 30°-34°. През втората половина на месеца зачестяват гръмотевичните бури.

Подробна информация за времето днес и прогнозата за десет дни напред вижте на Sinoptik.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха 2.3 тона контрабандни препарати за растителна защита на "Калотина"

Задържаха 2.3 тона контрабандни препарати за растителна защита на "Калотина"

България Преди 1 час

В товара са открити и недекларирани 6 кашона с 4440 платсмасови мерителни чаши

Актьорът Петър Димов почина на 87 години

Актьорът Петър Димов почина на 87 години

България Преди 1 час

Петър Димов е имал изяви в киното и в телевизията и е получавал награди на национални прегледи на българската драма и театър

Кремъл: Цените на петрола може да се повишат още повече

Кремъл: Цените на петрола може да се повишат още повече

Свят Преди 2 часа

Енергоносителите и горивата поскъпнаха чувствително на международните пазари след началото на войната, започнала в Близкия изток с нападението на САЩ и Израел срещу Иран

Нетипичен снеговалеж покри планините северно от Атина

Нетипичен снеговалеж покри планините северно от Атина

Свят Преди 4 часа

Снегът беше достатъчен, за да покрие върховете и временно да затрудни движението по булевард „Парнитос“

Започнали са последователни действия след свлачището на пътя Смолян - Пампорово

Започнали са последователни действия след свлачището на пътя Смолян - Пампорово

България Преди 4 часа

Сега предстои поне един месец на проучвания - геоложки, хидрогеоложки, хидроложки

Сезонът на ягодите в евро - колко ще ни струват тази година

Сезонът на ягодите в евро - колко ще ни струват тази година

Свят Преди 4 часа

И защо българското производство се изнася, а на пазара у нас има гръцки ягоди

Украйна порази танкери от "сенчестия флот" в близост до пристанище в Новоросийск

Украйна порази танкери от "сенчестия флот" в близост до пристанище в Новоросийск

Свят Преди 5 часа

Губернаторът на руската Ленинградска област съобщи за пожар, след като украински дронове са атакували пристанището в Приморск на брега на Балтийско море

Лава и пепел заляха района около вулкана Майон

Лава и пепел заляха района около вулкана Майон

Свят Преди 5 часа

Жителите са изправени пред евакуации и риск от свлачища

<p>Папи Ханс разкри концепцията зад последния си проект &quot;Слънцето&quot;</p>

Папи Ханс: Престъпление е срещу културата да се лъже за поп музиката

Любопитно Преди 6 часа

Поп музиката, радиото и "изкривената реалност"

<p>Канцерогенни ядки: Спряха 18 тона фъстъци от Египет</p>

БАБХ спря 18 тона фъстъци от Египет заради завишени нива на афлатоксини

България Преди 6 часа

Канцерогенни вещества са открити при лабораторен контрол на БАБХ

Връщането на Русия в спорта поражда гняв в Украйна

Връщането на Русия в спорта поражда гняв в Украйна

Свят Преди 6 часа

Преди ключова среща, посветена на кърлинга, високопоставен украински министър заяви, че е "дълбоко обезпокоен" от тенденцията към повторно приемане на руските спортисти

<p>Тръмп:&nbsp;САЩ ще съкратят много повече от 5000 военнослужещи, разположени в Германия</p>

Тръмп се закани, че САЩ ще съкратят много повече от 5000 военнослужещи, разположени в Германия

Свят Преди 7 часа

Президентът обяви възможно допълнително изтегляне над 5000 войници, засилвайки напрежението в НАТО

<p>&quot;Клюкарката&quot; се завръща</p>

"Клюкарката" се завръща с нов роман за Блеър - ето всичко, което знаем

Любопитно Преди 7 часа

Книгата ще проследи социалния възход на Блеър в съвременен Ню Йорк

<p>Църквата чества чудото с парализирания човек от Витезда</p>

Четвърта неделя след Великден: Църквата чества чудото с парализирания човек от Витезда

Любопитно Преди 8 часа

В евангелското четиво се припомня изцерението, извършено от Иисус Христос край Овчи порти в Йерусалим

<p>&quot;Вълчицата&quot;&nbsp;се завърна! Шакира разтърси Рио с мегашоу на плажа</p>

Шакира изнесе безплатен мегаконцерт на плажа Копакабана в Рио де Жанейро

Любопитно Преди 8 часа

Латино звездата събра огромна публика и откри шоуто си с хита „La fuerte“