П рекратяването на дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от страна на държавата, сключени с американските ТЕЦ-ове „Контурглобал Марица Изток 3” и „AES Марица изток 1”, ще има реален ефект върху цената на електроенергията у нас. Такова мнение изрази председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев пред „Плюс-Минус. Коментарът след новините” по NOVA.

„Със сигурност ще има реален ефект. Достатъчно е да видим финансовите отчети на тези централи, да видите едни много сериозни парични потоци, които неправомерно се изземват от домакинствата, икономиката и индустрията и по силата на тези договори, сключени в миналото се дават на 2 предприятия”, заяви Велев.

„За двете централи годишно надплащаме 700 милиона лева. Това го плащат домакинствата, икономиката, индустрията. Това са едни пари, които неправомерно  се вземат от хората и се дават на тези 2 предприятия. Само за „Контурглобал” са 301 милиона”, заяви Велев.  

Той обясни, че от АИКБ приветстват решението на правителството и се надяват на бърза развръзка.

Бизнесът иска спешна проверка на цената на тока

Бизнесът: По-ниски заплати, по-високи цени заради НЕК

„Вярваме, че сегашната ситуация влошава конкурентната позиция на българската индустрия. Тази висока цена на електроенергията възпрепятства инвестициите, а не развалянето на такива договори, които противоречат на правото на ЕС”, каза Велев.

„Българското правителство е наело много авторитетна международна консултантска компания. Тя потвърждава нашите разчети, че инвестицията е изплатена. Оттук нататък ако някой ще получава държавна помощ, тя трябва да бъде санкционирана, трябва да бъде одобрена по правилата на ЕС. Защо точно тази компания да получава държавна помощ, а не някоя друга?”, попита Велев.

„Когато една компания е облагодетелствана, защото тя е облагодетелствана и то неправомерно – българските домакинства плащат 100 милиона отгоре за ток, индустрията – 200 млн., и тези 300 милиона отиват в една компания. Естествено е това предприятие да се чувства много комфортно така и да прави всичко възможно да запази тази ситуация, колкото се може по-дълго. Нормално е да се запитаме в свободна държава ли живеем, или сме роби? Трудът на хората се ограбва”, заяви Велев. Според него ако компанията не се съгласи доброволно, договорът трябва да бъде прекратен едностранно.

Работодатели: Организирана престъпна група с пазара на ток

„Такава практика в ЕС вече имаше. В Полша, в Унгария съществуваха подобни договори. Те се прекратиха. Където имаше подобни договори, те се спечелиха от държавите. За нас няма никакъв риск да загуби държавата, ако се действа по този утвърден механизъм, който в ЕС вече е проигран”, коментира председателят на АИКБ.

Велев подчерта, че само за договора с „Марица Изток 3” надплащането е 9 лева на мегават часа.  

„С тези договори цената ще е много по-скъпа отколкото без тях”, каза Велев относно тезата, че токът от въглища така или иначе ще поскъпва заради поскъпването на квотите.

Относно това защо ЕК няма до момента позиция по темата, Велев подчерта, че страната ни трябва да побърза преди да се появи такава позиция.

„ЕК глобява държавата, защото е дала неправомерно тази държавна помощ на определени компании”, обясни Велев.

Ако се прекратят договорите, няма да има непазарно изземване и свръх обогатяване на една компания, смята още Велев. „Няма да има такива свръх печалби в една компания, а ще има по-добра цена на електроенергията за всички – и за домакинствата, и за индустрията”, каза председателят на АИКБ.

Освен това според него страната ни трябва да върви организирано и планирано към нисковъглеродна икономика.

„В противен случай тя ще ни връхлети с тежки последствия. Квотите ще стигнат до 60 евро за тон. Ако не предприемем организирани действия, това ще ни се стовари изневиделица и ще бъдат много тежки последствия. Синдикатите го разбират много добре, затова сме вписали този текст: „Включване на България в програмата „Въглищни региони в преход””, която се подпомага от ЕС”, уточни Васил Велев.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ДНК анализ разкри вероятните патогени, които са убили Великата армия на Наполеон

ДНК анализ разкри вероятните патогени, които са убили Великата армия на Наполеон

Свят Преди 4 часа

Нови изследвания сочат, че два неочаквани патогена са били сред болестите, които са опустошили прочутата армия на императора

Раду с победа и място в “Игри на волята” All Stars

Раду с победа и място в “Игри на волята” All Stars

Любопитно Преди 5 часа

Лечителите получиха безценни хранителни продукти

Инцидент в София: Кола блъсна дете, пресичащо неправилно

Инцидент в София: Кола блъсна дете, пресичащо неправилно

България Преди 6 часа

Катастрофата е станала на бул. "Ботевградско шосе"

Двама съквартиранти ще напуснат Къщата на Big Brother тази вечер

Двама съквартиранти ще напуснат Къщата на Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Гледайте лайв студиото от 21:00 ч. само по NOVA

Двоен удар: Как Тръмп накара Путин да нервничи

Двоен удар: Как Тръмп накара Путин да нервничи

Свят Преди 7 часа

Владимир Путин отдавна не е изглеждал толкова безпомощен

<p>&bdquo;Не съм приключила&ldquo;: Камала Харис обмисля нова кандидатура за президент</p>

„Не съм приключила“: Камала Харис обмисля нова кандидатура за Белия дом през 2028 г.

Свят Преди 8 часа

Харис отправи остри критики към бившия си съперник, наричайки Тръмп „тиранин“

Одри Екърт е новата "Мис САЩ" 2025, вижте я

Одри Екърт е новата "Мис САЩ" 2025, вижте я

Любопитно Преди 8 часа

22-годишната защитничка на дигиталната безопасност надделя над 50 други участнички

Зашеметяващо откритие край Рим: Древен басейн разкрива тайните на Габии

Зашеметяващо откритие край Рим: Древен басейн разкрива тайните на Габии

Любопитно Преди 9 часа

Габии е бил могъщ съсед на Рим, населяван още в ранната желязна епоха

Коя е Катрин Конъли, новият президент на Ирландия?

Коя е Катрин Конъли, новият президент на Ирландия?

Свят Преди 10 часа

Независимата лявонастроена Катрин Конъли е на път да стане новият президент на Ирландия

Отстраниха служител на "Автомобилна администрация" - Пловдив след положителен тест за наркотици

Отстраниха служител на "Автомобилна администрация" - Пловдив след положителен тест за наркотици

България Преди 10 часа

При извършване на маневра на заден ход служителят е бутнал единия от двама, движещи се заедно пешеходци

Британската полиция издирва опасен секс престъпник, пуснат погрешка

Британската полиция издирва опасен секс престъпник, пуснат погрешка

Свят Преди 11 часа

Киър Стармър заяви, че е „потресен“ от „напълно неприемливата“ грешка, при която Хадуш Кебату беше освободен, вместо да бъде изпратен в център за задържане на мигранти

Колумбийският президент нарече Тръмп "бандит", обвини САЩ в лъжа за кокаина

Колумбийският президент нарече Тръмп "бандит", обвини САЩ в лъжа за кокаина

Свят Преди 11 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Колумбия и Мексико са изцяло под контрола на наркокартелите

Китай и САЩ започнаха ключови търговски преговори в Малайзия

Китай и САЩ започнаха ключови търговски преговори в Малайзия

Свят Преди 11 часа

Двете икономически суперсили се опитват да сложат край на търговската си война

Министър Иванов: Ще бъдат предприети стъпки за отпадането на „такса водомер“

Министър Иванов: Ще бъдат предприети стъпки за отпадането на „такса водомер“

България Преди 11 часа

Той подчерта, че именно опасенията на гражданите, а не политическите тълкувания, са мотивирали решението

Контрабанда за 2.3 млн. лева: Задържаха над 300 хиляди кутии цигари на „Капитан Андреево“

Контрабанда за 2.3 млн. лева: Задържаха над 300 хиляди кутии цигари на „Капитан Андреево“

България Преди 11 часа

Контрабандните тютюневи изделия са на стойност 2 309 250 лева и са задържани