Г отовността на местната власт за реакция при усложняване на обстановката в широкия Черноморски регион бе основна тема на провелото се днес заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет, председателстван от премиера Гълъб Донев. Това съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС).

В хода на дискусията членовете на съвета се обединиха единодушно около решението отговорните институции да направят преглед и актуализация на плановете за защита при бедствия.

Заедно с това представителите на местната власт в координация с МВР да организират преглед за наличностите и състоянието на индивидуалните и колективните средства за защита при кризи.

Специален акцент беше поставен върху подобряване и засилване на взаимодействието между съставните части на единната спасителна система и органите на изпълнителната власт. 

В рамките на заседанието на Съвета по сигурността бяха обсъдени и мерки за справяне с войната на пътя. Междуведомствена работна група ще изготви предложения за промени в законодателството, които ще имат за цел подобряване на безопасността на движението, съобщиха още от МС.

Преди началото на Съвета по сигурността служебният министър на отбраната Димитър Стоянов коментира, че няма преки заплахи за националната сигурност и за въвличането на България във военен конфликт.

Според него няма промяна в ситуацията в Черно море, където основният риск, който и досега съществуваше, са свободно плаващите мини. По думите му към момента няма необходимост от промяна на предприетите от България мерки.  

„Всяка една промяна в геополитическата обстановка води до съответните притеснения. Ако има обрат, ще дойде от мобилизацията, но много важно е колко човека ще бъдат мобилизирани. Ако са 300 000, не очаквам съществен обрат“, коментира министър Стоянов.

На въпрос за евентуална мобилизация на граждани с руско и българско гражданство, Димитър Стоянов посочи, че граждани, които са в Русия и са с българско и с руско гражданство, реално подлежат на мобилизация и могат да бъдат мобилизирани.

Пряка военна заплаха към настоящия момент към България няма, предприели сме всички мерки в национален и в коалиционен мащаб, заяви и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Продължаваме изпълнението на задачите, от началото на годината с по-голямо напрежение в редица мероприятия - най-вече по усилване на охрана, наблюдение, ранно предупреждение, посочи той. Адмирал Ефтимов отбеляза, че военнослужещите се отнасят много отговорно и професионално, но добави, че това е и въпрос на ресурс и затова трябва да се мисли дългосрочно.

- Боли ме зъб. - Да ти 50 грама ракийка? - Боли ме повече.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Свят Преди 7 минути

Настройките на „Грок“ са вече променени

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Свят Преди 13 минути

Лондон не е посочвал колко войници ще изпрати

<p>Геополитически разлом: Иран обвини&nbsp;САЩ в подклаждане на хаос</p>

Иран обвини САЩ за насилието на протестите пред Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 40 минути

Иран осъжда "продължаващото, незаконно и безотговорно поведение на САЩ"

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

България Преди 52 минути

"Членовете на ръководството на левицата взеха това решение като акт на колективна отговорност"

<p>САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела</p>

Тръмп: САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела

Свят Преди 1 час

Добивът на петрол във Венецуела спадна под един милион барела на ден

<p>CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят</p>

CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят и навлиза във физическия

Технологии Преди 1 час

Най-голямото изложение за електроника тази година отправи ясно послание. Изкуственият интелект вече не се "събира" само в смартфоните и е готов да навлезе в реалния свят чрез все повече умни системи, роботи и дори автомобили, за да е навсякъде

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Свят Преди 1 час

Във Великобритания отдавна има данък върху захарта и захарните изделия, а сега влезе в сила и нова мярка за борба срещу затлъстяването

<p>&bdquo;Ще се опитам да постигна безсмъртие до 2039 г.&ldquo;</p>

Милионер планира да постигне безсмъртие до 2039 г.

Любопитно Преди 1 час

Крайната цел на технологичния предприемач Брайън Джонсън е да живее вечно

"Хитра и проницателна": Какво се знае за съпругата на Мадуро

"Хитра и проницателна": Какво се знае за съпругата на Мадуро

Свят Преди 1 час

Силия Флорес от години е най-влиятелната жена във венецуелската политика

Как Мариупол стана сцена на руско пропагандно шоу

Как Мариупол стана сцена на руско пропагандно шоу

Свят Преди 1 час

Стотици деца, жени и възрастни бяха потърсили убежище в театъра на Мариупол през 2022 г., за да се спасят от руските бомби

Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени

Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени

Свят Преди 9 часа

Пожарникари пропълзяваха през отломките, за да извадят оцелелите

Момче нападна съученичка с нож в Словения

Момче нападна съученичка с нож в Словения

Свят Преди 10 часа

Пострадалата ученичка е била приета в болница

Страшни бури удариха Франция, Германия и Великобритания

Страшни бури удариха Франция, Германия и Великобритания

Свят Преди 12 часа

Стотици хиляди останаха без ток

Българин е задържан с килограм кокаин в Сърбия

Българин е задържан с килограм кокаин в Сърбия

Свят Преди 13 часа

Освен това той превозвал и 2 кг хероин

Трамвай и лек автомобил се удариха в София

Трамвай и лек автомобил се удариха в София

България Преди 13 часа

Движението по булеварда е затруднено, трамваите са спрени на релсите