"Съсипаха я тази държава". Близо три четвърти от пълнолетните българи споделят популярната (само)иронична фраза от социалните мрежи.
Според изследване на "Галъп интернешънъл" това е любимата фраза на голяма част от българите след 30 години демокрация.
Центърът за обществени и политически изследвания провери отношението към поредица твърдения, превърнали се в крилати фрази или откровени клишета в десетилетията след 1989 г., а и преди това.
Оказва се, че голяма част от тях се споделят широко – без значение дали става дума за щампа по инерция, или пък са истина.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ КАК ИЗГЛЕЖДАХА ДОМОВЕТЕ НИ ПРЕЗ СОЦА
Какво още разкри изследването
Почти всички са убедени, че у нас има мафия. Единственото по-сигурно от това е само, че преди доматите са били истински – за разлика от сега.
Над 70% намират, че преходът у нас всъщност не е свършил.
Истината за комунизма в България
Все пак, само 42% казват "никога няма да се оправим". Но пък цели три четвърти споделят често чуваното самообвинение "манталитетът у нас е лош".
По 54% смятат, че всички са маскари или че демокрацията ни е отнела много. 45% са тези, които смятат, че при Живков е било по-добре, но има и цели 33% което нямат мнение.
В НРБ това го имаше във всеки дом
По-скоро липса на ясно мнение показва и въпросът за ролята на Държавна сигурност. Неяснотата важи и за ключовата фраза "Костов е виновен" – видима е зоната на неразбралите (37%), а 49% са съгласните.
Крахът на комунизма в снимки на български фотограф
Закономерно, колкото по-недоволен си от прехода, толкова повече смяташ, че той още не е свършил.
Дяловете на хората, които са наясно, че България вече не живее в преход, са най-осезаеми сред респондентите с най-високи доходи. Дори и там обаче онези, които може би още чакат по-щастлив край на прехода, са отчетливо мнозинство.
Очаквано, на въпроси от типа "Съсипаха я тази държава", "Всички са маскари", "При Живков беше по-добре" и т.н. по-умерено или пък с подчертано несъгласие реагират привържениците на управляващите.
От жилището до тоалетната хартия - реалността в НРБ
Привържениците на БСП пък са на другия полюс. Те, например, са почти съвсем съгласни, че демокрацията ни е отнела много. Показват и доста видима носталгия към времето на Живков.
Хората от БСП са по-убедени в популярната от социалните мрежи фраза "Костов е виновен".
При ГЕРБ има доста сериозно колебание – може би защото изказванията на бившия президент Плевнелиев за Иван Костов прозвучаха чак в края на периода на това изследване.
DW: Кой живееше добре в Народна република България
Скептицизмът по различни индикатори се споделя не само от симпатизанти на опозиционни партии и коалиции, но и от дистанцирани от политиката и негласуващи хора. По някои въпроси обаче всички реагират единно – например, убеждението, че преди храната е била по-добра (проверено тук с отношението към прословутия пример с едновремешния домат).
Въпросите за миналото, както може да се очаква, показват разликите в поколенията. Новите генерации почти не знаят дали Костов, Държавна сигурност и т.н. са виновни. Естествено, младите са и най-оптимистично настроените: отчетливо не се съгласяват, че "никога няма да се оправим".
Представените данни са част от ежемесечната изследователска програма на "Галъп интернешънъл". Изследването е проведено в периода между 1 и 8 ноември сред 835 души и е представително за населението на България на възраст 18+. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50% дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!