В алежите създадоха проблеми по пътищата.

В област Смолян е обявено бедствено положение заради усложнената обстановка след обилните снеговалежи. Заповедта за бедственото положение е издадена от областния управител Недялко Славов, след като през нощта бедствено положение е обявено в общините Чепеларе и Смолян /частично/, информират от Областния кризисен щаб.

Проходите "Пампорово" и "Превала" са затворени за почистване. Преминаването през Рожен е задължително с вериги. Ски зоните Пампорово и Мечи чал не работят. Натрупаният сняг на места достига 120 см, според информация от свикания Кризисен щаб.

С прекъснато електричество са общините Борино и Доспат. Проблемът с електрозахранването им е причинен от авария по електропреносната мрежа на територията на област Пазарджик. От електроразпределителното дружество ще изпратят по-късно днес генератори за останали без електричество населени места.

Екипи на 101-и Алпийски полк участват и днес в дейностите по преодоляване на бедствената ситуация. Военен роторен снегорин е мобилизиран за разчистване на пътищата. В района на Пампорово се изтеглят закъсалите цистерни, които от снощи са блокирани на пътя. Именно заседналите на платното цистерни и товарни автомобили предизвикаха задръстванията по пътя през Пампорово от вчера, обясняват от кризисния щаб.
Очаква се по-късно днес проходът "Пампорово" да бъде отворен за движение и туристите, които искат да се приберат, да могат да пътуват.

„Предвид сериозните валежи от сняг, до един метър дебелина, имаме проблеми с проходите и с пътищата от републиканската пътна мрежа. Проблеми възникват заради множеството закъсали автомобили, които затрудняват опесъчаването и заради множеството паднали дървета на пътищата, пречупени в резултат на обилните снеговалежи“, съобщи областният управител Недялко Славов и допълни, че са мобилизирани екипи, които отстраняват дърветата.

Спасиха близо 300 деца в района на ски писта Кулиното

Подобна е обстановката и в Благоевград – снегът блокира пътища, а от Областната спасителната служба предупредиха за сериозна опасност от лавини в Пирин.

Пътят за Банско е почистен, но движението е затруднено. Въпреки забраната за преминаване на тежкотоварни автомобили, се е наложило те да бъдат пускани, защото паркингите за превозни средства над 12 т. са запълнени.

От ЧЕЗ Разпределение съобщиха, че има скъсани електропроводи в планинските части в Югозападна България. Засегнати са електропроводи, които захранват с електроенергия населените места в общините Разлог, Белица, Якоруда, Гоце Делчев, Гърмен, Хаджи Димово и Петрич. В планината снегът достига до един метър.

До момента дружеството елокализирало 6 счупени стълба, като обходите продължават. Непроходими са второстепенни пътища, което силно затруднява работата на служителите. Компанията командирова допълнителни екипи от София и Благоевград, които да съдействат на колегите си за по-бързо справяне с възникналата ситуация.

На Околовръстния път в Монтана са блокирани около 200 ТИР-а. Повече от 12 часа те изчакват почистването на "Витиня".

Валежите в Южна и части от Централна България и днес ще продължат. Остава обявен жълт код за областите Благоевградска, Пазарджишка, Пловдивска, Смолянска, Кърджалийска, Хасковска и Старозагорска. В тези области валежите ще са интензивни, като в 4 от областите ще се образува нова снежна покривка в планинските райони, а количествата валежи за денонощието ще бъдат около 10-20 л/кв.м. В Кърджалийска, Хасковска и Старозагорска област валежите ще продължат и ще бъдат предимно от дъжд.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 7 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 7 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 9 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 9 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 9 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 9 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 10 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 10 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 10 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 10 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 11 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 11 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 11 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 12 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 12 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 12 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20