12

П овдигат ново обвинение срещу Георги Георгиев за принуда. Това стана ясно от брифинг на прокуратурата в Стара Загора. 

"Касае се за едно ново обвинение, което се повдига, това е за принуда по чл. 143, ал. 1 от НК, а именно за това, че след упражнена сила и удар с юмрук, против волята на пострадалата и сломявайки волята ѝ, обвиняемото лице е остригало главата ѝ", съобщи на брифинг наблюдаващият прокурор по делото Десислава Калайджиева.

Инцидентът е станал на 26 юни в Стара Загора в стая в апартамент, обясни Калайджиева. 

18-годишната Дебора беше жестоко нарязана с макетен нож в Стара Загора. За престъплението беше задържан и обвинен 26-годишният Георги Георгиев.

До 10 години затвор грозят обвиняемият Георги Георгиев за обезобразяването на 18-годишната Дебора Михайлова в Стара Загора, съобщи прокурор Десислава Калайджиева.

Тя уточни, че това е максималното наказание, което може да бъде присъдено за нанасяне на средна телесна повреда.

"На базата на задълбочен анализ, който сме извършили тримата наблюдаващи прокурори по делото, сме стигнали до заключението, че следва да бъдат извършени нови действия по привличане и разпит на обвиняемото лице“, каза още Калайджиева.

Районният прокурор Таня Димитрова обясни, че заключението на комплексна петорна съдебномедицинска експертиза сочи, че е „налице двустепенна средна телесна повреда, а именно причинени са две средни телесни повреди. Едната се е изразила в черепно-мозъчна травма, мозъчен оток и лека мозъчна контузия, която е довела до временно разстройство на здравето, опасно за живота. Втората по вид средна телесна повреда е обезобразяване, което се е изразило с множество прорезни рани по лицето и по тялото на пострадалата“. Тя заяви, че „в стремежа си за срочно, качествено и законосъобразно разследване Районна прокуратура - Стара Загора обединява двете досъдебни производства, водени срещу обвиняемия Георгиев. 

"В последните три седмици се извършиха множество процесуално-следствени действия по разследванията, събран беше голям по обем допълнителен материал. Той беше анализиран своевременно от наблюдаващите прокурори. Те направиха своите изводи и те са за такава квалификация на престъпните деяния, която отговаря на тежестта на престъпленията и при реализиране на наказателна отговорност да се постигне едно справедливо наказание спрямо извършителя на тези престъпления“, обясни Димитрова. Тя подчерта, че разследването е изключително ускорено, извършват се множество действия - разпит на множество свидетели, допълнителен разпит на пострадалото лице, допълнителна документация, включително и медицинска, изготвени са част от назначените експертизи, включително петорната съдебно-медицинска експертиза. Тя беше достатъчно задълбочено направена, така че да ни позволи да квалифицираме достатъчно прецизно от правна гледна точка обвиненията, смята Таня Димитрова.

Прокурор Калайджиева обясни, че по другите две обвинения - за закана с убийство и за принуда за отрязване на косата на пострадалата, се предвижда наказание до 6 години „лишаване от свобода“.

Инцидентът е станал в края на юни, но случаят придоби широк обществен отзвук в края на юли. Сигнал за нападението е получен около 23:30 часа на 26 юни. На 27 юни обвиняемият е бил задържан за срок от 24 часа и тогава е бил в условията на вече наложено наказание „пробация“ от януари т.г. за подобно престъпление. Той е освободен с постановление на Районния съд, след като съдебният състав е счел, че според събраните доказателства по делото престъплението се квалифицира като нанасяне на "лека телесна повреда". На 31 юли Георгиев беше задържан с постоянна мярка "задържане под стража" по другото досъдебно производство за закана с убийство. На 9 август Окръжният съд в Стара Загора потвърди наложената мярка за неотклонение. 

Случаят с насилието на Дебора Михайлова предизвика серия от протести в цялата страна.

След извършен анализ на събраните доказателства от разпити на свидетели, както и анализ на допълнителната съдебномедицинска документация, прокурорите от Районна прокуратура-Стара Загора обединяват разследванията по двете досъдебни производства спрямо Г.Г. (на 26 г.) и предстои да му повдигнат нови обвинения. Това съобщиха по-рано от пресцентъра на ПРБ.

Случаят с Дебора: Новата съдебна експертиза установи две средни телесни повреди

Новите обвинения са за извършени три престъпления - принуда, причиняване на средна телесна повреда по мъчителен и особено жесток начин и за закана за убийство в условията на домашно насилие.  

Първото обвинение е на основание, че на 26.06.2023 г. в гр. Стара Загора в стая в апартамент Георгиев е принудил Д.М. да претърпи нещо противно на волята си като остригал част от косата ѝ и употребил сила - удар с юмрук.

Второто обвинение е във връзка с това, че на 26.06.2023 г. в гр. Стара Загора, с особена жестокост и по особено мъчителен начин е причинил на Д.М. двустепенна средна телесна повреда, изразяваща се в черепно-мозъчна травма, мозъчен оток и лека мозъчна контузия, довели до разстройство на здравето, временно опасно за живота и порезни рани, довели до обезобразяване на лицето и на други части от тялото.

Повдигането на новите обвинения ще се извърши лично от наблюдаващите прокурори в присъствието на защитниците на обвиняемия, който е с определена мярка за неотклонение „задържане под стража“ по досъдебно производство, водено срещу него за закана с убийство спрямо Д.М.

Коментари 12
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

12 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Русия ще се противопостави на всяко сътрудничество между Лондон и Киев

Свят Преди 3 часа

Азовско море граничи с Югозападна Русия, части от Южна Украйна, които Русия завзе по време на войната, и Кримския полуостров

,

САЩ отпускат 117 милиона долара на ливанските въоръжени сили

Свят Преди 3 часа

В края на ноември беше сключено прекратяване на огъня между Израел и проиранското ислямистко движение "Хизбула"

70 загинаха в Нигерия при експлозия на цистерна с гориво

70 загинаха в Нигерия при експлозия на цистерна с гориво

Свят Преди 5 часа

В страната цената на горивото рязко скочи на фона на икономическа криза

,

Паднала скала задръсти пътя за Рудозем

България Преди 6 часа

Автомобилите са в режим на изчакване

а

Намушкване с нож в Тел Авив часове преди примирието

Свят Преди 7 часа

Атаката беше извършена часове преди примирието да влезе в сила в ивицата Газа

Джон Болтън

Болтън: Тръмп просто иска край на конфликта в Украйна, условията не го интересуват

Свят Преди 7 часа

Той също изрази мнение, че Русия може да е заинтересована от постигане на споразумение за прекратяване на огъня

,

Две деца случайно изядоха праха на прадядо си

Свят Преди 8 часа

Едва няколко дни по-късно майката осъзнава какво се е случило

Александър Вучич

Над 50 000 души протестираха срещу Вучич в Белград (ВИДЕО/СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Исканията на демонстрантите бяха свързани с обективно отразяване на събитията в страната

d

Ватиканът помогна на Русия да си върне ранени военнопленници

Свят Преди 8 часа

Това съобщи руската пълномощничка по правата на човека Татяна Москалкова

,

„Видях как падат 60 души“: Десетки ранени при инцидент в испанския ски курорт

Свят Преди 8 часа

Премиерът обеща съдействие за инцидента в област Арагон

,

Земетресение в Гърция, близо до българската граница

Свят Преди 9 часа

Трусът е регистриран в 14:26 ч. българско време

Орбан обвини Украйна и САЩ за повишените енергоцени

Орбан обвини Украйна и САЩ за повишените енергоцени

Свят Преди 9 часа

Според него действията на Украйна и САЩ вече са довели до повишаване на цените на горивата в Европа.

,

Мъж откраднал ампутирани крака от морга вместо пластмасови бутилки

Свят Преди 9 часа

Болницата е глобена с 885 евро за небрежно боравене с ампутирани крайници

,

Двама съдии бяха застреляни във Върховния съд на Иран

Свят Преди 9 часа

Нападателят се е "самоубил" след стрелбата

Юн Сук-йол

Изправиха отстранения южнокорейски президент пред съда

Свят Преди 10 часа

Юн говори 40 минути, като по-рано неговият адвокат каза, че лидерът се надява да "възстанови честта си"