П резидентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, с които се променят норми в Наказателно-процесуалният кодекс, съобщават от прессекретариата на „Дондуков” 2.

„С въпросните изменения се дава възможност за отлагане до 48 часа на уведомяването при задържане на лице. Още по-тревожна е възможността задържани непълнолетни лица да бъдат в неизвестност за техните родители в срок до 24 часа. Конституцията вменява на родителите да се грижат за децата си до тяхното пълнолетие и задължава държавата да ги подпомага”, се казва в официалното съобщение.

От администрацията подчертават, че Радев „подкрепя усилията и мерките в борбата срещу тероризма, организираната престъпност и други форми на усложнена престъпна дейност като уместни и оправдани, но не е съгласен с подхода на законодателя”.

„Без да е очертан кръгът на лицата и на конкретните престъпления, за които може да се отлага уведомяването, се открива възможност за непропорционално засягане на права и се създава риск изключението да се превърне в правило”, гласят мотивите на държавния глава.

Нямаме никакви притеснения и ще се запознаем обстойно с мотивите на президента. Аз предполагам, че това е стилът на президента да се налага вето и може би това ще е 12-ото вето, което се налага и това е неговият стил, за да може действително да има дебат и да се търси поредната може би конфронтация или заблуждение, което се поднася в публичното пространство.

Това каза Цветан Цветанов по повод ветото на президента върху разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, с които се изменят норми в НПК.

Цветанов увери, че всичко, което е направено, е съгласно директивата на ЕС и това е станало след извършените терористични актове в Париж. „Ако трябва ние от парламента сме в състояние да информираме президента по мотивите, а също така и министърът на правосъдието може също да предприеме действия по запознаването на президента с мотивите за внасянето от МС на този законопроект”, каза той.

Цветанов посочи, че не е запознат с мотивите на президента. Той посочи, че директивата на ЕС е задължителна за всички държави-членки. „Това, което ние направихме, е да се запознаем с Директивата и да предприемем съответните законодателни промени”, посочи той. Цветанов уточни, че това задържане по никакъв начин не ограничава възможността за адвокат, „който от самото началото през целия процес, ако има такъв, задържаният получава съответната адвокатска защита”. „Тук говорим само за обкръжението и близките на задържаното лице. И тук не е, за да се ограничи неговата защита, тук единственото, което е, за да не се осуети разследването по тежки престъпления или по терористични актове. Тази мярка ще заработи само и единствено по изключение, когато касае такъв обхват на престъпления, които са свързани с организираната престъпност и с тероризма. Всяка друга теза, мисля че може да бъде доста манипулативно поднесена на обществото и затова смятам, че българският парламент предприе най-либералната форма, с която можеше действително да приемем тази нормативна актуализация”, посочи той. 

Ветото на президента по отношение на изключения на общоприетия принцип, че когато някой е арестуван, той има право да уведоми трето лице, е напълно основателно и ние ще го подкрепим. Това каза Крум Зарков от БСП за България.

„Още повече, че БСП предложи между първо и второ четене този текст да отпадне. Ние му се противопоставихме още тук. И нека управляващите, които останаха глухи за всички предупреждения, включително на експертната общност, да не се оправдават с европейски директиви. Директивата, която е основата на този текст ясно определя при кои тежки престъпления като тероризъм и престъпни групи може да бъде използвано такова изключение. В българския закон това нещо го няма и много правилно президентът го връща за повторно обсъждане, надявам се да бъде чут”, заяви Зарков.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Семейна терапия. Психологът пита: – Как се справяте с конфликтите? Мъжът:  – Аз бягам. Жената:  – Аз го настигам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Феномените поставиха нов рекорд в “Игри на волята”

Феномените поставиха нов рекорд в “Игри на волята”

Любопитно Преди 28 минути

Новото попълнение Алекс не успя да измъкне Безименните от Изолатора

Тази стратегия намалява приема на алкохол

Тази стратегия намалява приема на алкохол

Любопитно Преди 33 минути

Подробности може да прочетете в следващите редове

Защо Путин е готов да плати почти всяка цена за Покровск

Защо Путин е готов да плати почти всяка цена за Покровск

Свят Преди 8 часа

Подобно на Бахмут, Покровск вече лежи в руини

ЕК очаква от България присъди за корупция

ЕК очаква от България присъди за корупция

България Преди 9 часа

Еврокомисарят отбеляза, че този въпрос е свързан с плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост

Диана Хърка прекрати гладна стачка

Диана Хърка прекрати гладна стачка

Свят Преди 9 часа

Миналата седмица Хърка разговаря с Вучич по телефона

„Шеврон“ също иска активите на „Лукойл“

„Шеврон“ също иска активите на „Лукойл“

Свят Преди 9 часа

Американското министерство на финансите даде миналата седмица разрешение

Зловещо убийството на дете разтърси Русия

Зловещо убийството на дете разтърси Русия

Свят Преди 10 часа

Съседи често чували викове, идващи от апартамента на семейството

Бурен вятър спря полети от и до София

Бурен вятър спря полети от и до София

България Преди 10 часа

Има един отменен полет от Истанбул, а 6 са пренасочени

Украйна купува до 100 изтребителя от Франция

Украйна купува до 100 изтребителя от Франция

Свят Преди 11 часа

Зеленски вече подписа миналия месец писмо за намерение за закупуване на 100 до 150 шведски изтребителя

"Спаси София": Институции са присвоили над 1000 паркоместа

"Спаси София": Институции са присвоили над 1000 паркоместа

България Преди 11 часа

Бонев припомни, че Столична община имаше 120 паркоместа и ги намали на пет

Трамвай дерайлира в кв. "Бъкстон" в София

Трамвай дерайлира в кв. "Бъкстон" в София

България Преди 12 часа

Движението на трамваите към Княжево беше спряно

Страшна катастрофа край Медина, десетки загинали

Страшна катастрофа край Медина, десетки загинали

Свят Преди 12 часа

Автобусът, в който е имало 46 души, е пътувал от Мека

Годеницата на обвинен за катастрофа с две жертви, го биела по главата

Годеницата на обвинен за катастрофа с две жертви, го биела по главата

България Преди 12 часа

Това разказали свидетели - техни близки, които били в автомобила

Почина музикалният доайен проф. Благовеста Константинова

Почина музикалният доайен проф. Благовеста Константинова

България Преди 13 часа

Поклонението е на 19 ноември в храма „Успение Богородично"

НАП с нов изпълнителен директор

НАП с нов изпълнителен директор

България Преди 13 часа

Правителственото решение е прието неприсъствено

Откриха човешко тяло в село Щръклево

Откриха човешко тяло в село Щръклево

България Преди 13 часа

Според първоначалните данни по тялото са установени увреждания, причинени от животни