Д ва пъти в рамките на 2 месеца е приемано в болница бебето от Белащица, което издъхна в лечебно заведение преди дни. Това съобщи шефът на РЗИ - Пловдив, откъдето проверяват случая, д-р Аргир Аргиров.

(Във видеото: След смъртта на 3-месечно бебе в Пловдив: Няма данни за лекарска грешка)

3-месечното бебе почина на 8 април, по първоначални данни от пневмония. Здравната инспекция е изискала цялата медицинска документация, която пристигнала вчера следобед.

Първата хоспитализация на детето е била на 11 февруари. Било е прието с бактериална пневмония и изписано седмица по-късно в задоволително общо състояние, пише "24 часа".

"От дехоспитализацията са минали приблизително месец и половина, когато със Спешна помощ е докарано в тежко състояние в Детска клиника. И двата пъти се наложило да е на лечение в интензивното отделение", обясни д-р Аргиров. Той допълни, че съдебномедицинска експертиза установява причината за смъртта. Събирането на информация продължава. "Семейната лекарка в момента е при колегите от "Медицински дейности" и дава сведения по случая", каза шефът на РЗИ.

Ден на траур в oбщина Родопи заради смъртта на две малки деца

По думите на Аргиров в една от епикризите от първата хоспитализация на бебето пишело, че му е направена ехокардиография. "Тя е била при затруднен акустичен прозорец, тъй като е бил с бронхоспазъм и на колегите им е било много трудно да направят екзактна ехокардиография. Имало е лек вроден сърдечен проблем, което обаче за момента не можем да кажем, че е причина за заболяванията и за настъпилия фатален край", обясни той.

Д-р Аргир Аргиров посочи, че бебето е било излекувано, но при инфекция винаги се изписва антибиотик за терапия вкъщи. Той е категоричен, че няма как пневмония да продължи два месеца, тъй като би имало симптоми през това време и родителите биха забелязали. Добави, че не се проверява за лекарска грешка. "Лекуващите са професори, доценти, на тях може напълно да им се вярва", заяви Аргиров.

По думите му на 4 април състоянието на детето изведнъж се влошило и е била потърсена Спешна помощ. "Детето е прието след остро настъпил инцидент в дома, изразяващ се в изпъване на глава назад, както ина крайниците и обърнат поглед нагоре. Дишането е било неритмично, детето е било посиняло", посочи Аргиров. Все още няма информация за пътуването с линейка, но тя ще бъде изискана. От РЗИ не са разговаряли с родителите на починалото дете.

Медицинският надзор и здравното министерство са уведомени за случилото се. Предстои да бъде изготвен доклад, който да им бъде изпратен.

За другия случай с починало дете от Белащица - 6-годишния Ангел, който си отиде след стоматологична операция, д-р Аргиров обясни, че разследването продължава и също се изчаква експертиза да покаже причината за смъртта. Той добави, че в здравната инспекция ежедневно са заливани от анонимни жалби, които се пазят, но според правилника не се разглеждат. "Можем да отговаряме само при посочен адрес и телефон за обратна връзка", каза шефът на РЗИ - Пловдив.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 5 минути

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 7 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 8 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 9 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 9 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 9 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 10 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 11 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 13 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 13 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 14 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 14 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 14 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 14 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 15 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 15 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор