П одкрепям всеки справедлив протест в България, но за съжаление „сглобката“ вби клин в гражданското общество и сега много трудно ще се формира общ фронт срещу завладяната държава, каза пред журналисти във Велико Търново президентът Румен Радев.

"Едните искат референдум, другите искат справедливо правосъдие, но не искат да се чуе гласът на народа за собствената му съдба", посочи президентът и допълни, че "не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация".

"Демокрацията винаги трябва да стои на първо място", заяви той.

По думите му управляващите са отказали да дадат правото на хората да се произнесат за референдум, това означава, че те поемат сами отговорността за инфлацията.

"България е неподготвена и сега гасят пожара с разни демонстративни и безвъзвратно закъснели мерки, най-вече със заеми – 16 милиарда лева от началото на годината", посочи Радев.

"Те консумират в аванс светлото бъдеще, което ни бяха обещали, в идните години българите ще плащаме тази сметка за безхаберие, некомпетентност, политическо его и жажда за слава", каза още държавният глава.

По отношение на реформата в здравеопазването, той коментира, че когато се говори за права на българските граждани - право на избор къде да бъдат лекувани, право на избор на екип, то това е конституционно право, за което се е произнесъл и Конституционният съд.

"Държа правата на българите да не се ощетяват. Управляващите са длъжни да разработят такива механизми, че да няма източване на здравната каса, но българите трябва да бъдат защитени", каза държавният глава.

Пред журналисти Румен Радев коментира и т.нар. домова книга, свързана с промените в Конституцията.

"Основният критерий за избор на длъжности, които влизат в т.нар. домова книга, е търсенето на лоялни хора", каза президентът, след като Конституционният съд не взе решение по същество, свързано с промени в Конституцията, които бяха приети в края на 2023 г.

Това са промените, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение процедурата за съставяне на правителство със служебен министър-председател.

"Погромът върху българската Конституция, който извърши сглобката, явно ще продължава да изкривява българския политически живот и упражняването на властта в България. Видяхме как загубило легитимност и доверие самосвалило се правителство продължава да консумира още по-брутално властта чрез свое служебно правителство", заяви още държавният глава.

"Съвсем наскоро видяхме и едно друго последствие – как основният критерий при избор на важна длъжност в администрацията, които влизат в така наречената домова книга не е толкова професионализма, а именно търсенето на лоялни хора, които евентуално могат да заемат длъжността служебен министър-председател", допълни той.

"Това са пороците на тази промяна в Конституцията и те не бяха отстранени от КС", каза още президентът.

Според него политическите партии и търпението на българския народ могат да отговорят на въпроса дали скоро може да се търси служебен премиер.

Във Велико Търново президентът участва в церемонията  по присвояване на първо офицерско звание на курсантите и връчване свидетелствата на кадетите от 147-и випуск „Сливнишко-Драгомански“ на Националния военен университет „Васил Левски“.

След тържествения ритуал президентът посети военния завод "Терем-Ивайло".

"Завод "Терем" е ключово предприятие за модернизацията на Българската армия", каза в началото на посещението си Радев. "Както неотдавна обяви министърът на отбраната, до края на годината се очакват 33 бойни машини "Страйкър", всички те трябва да бъдат асемблирани и тяхното оборудване трябва да се интегрира именно тук - в този завод", допълни той.

"Това е важна крачка не само за модернизацията на Българската армия, но и за развитието на нашата индустрия. Надявам се всички подготвителни дейности тук да бъдат завършени навреме и ние да получим тези бойни машини в срок, съгласно договора", посочи президентът.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 9 минути

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 18 минути

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 10 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 10 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 10 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 11 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 11 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 12 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 12 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Свят Преди 13 часа

DNA разкри схема в хазартния сектор и разследва и политически фигури

<p>ВМС&nbsp;унищожиха дрейфащ&nbsp;дрон край Кранево</p>

Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево

България Преди 14 часа

Военните са действали по заповед на командването заради риск за безопасността

<p>Какво се случва с българското участие в Обединения институт за ядрени изследвания в&nbsp;Русия</p>

Дебат в НС за българското членство в Обединения институт за ядрени изследвания в Русия

България Преди 14 часа

Замразено членство, натрупани задължения и 26 български учени в центъра на научно-политически дебат

,

Сватба няма да има: Брад Пит попари слуховете за брак с Инес де Рамон

Любопитно Преди 14 часа

Напук на слуховете за годеж, Брад Пит няма намерение да се жени за Инес де Рамон. Въпреки че семейството му я обожава и я смята за част от фамилията, актьорът предпочита спокойствието пред нов брак след тежкия развод с Анджелина Джоли

<p>Брюксел иска да спре закрилата за украински мъже в наборна възраст</p>

ЕС удължава временната закрила за украински бежанци, но въвежда нови ограничения

Свят Преди 14 часа

Европейската комисия предлага промени в статута, които могат да засегнат украинските мъже в наборна възраст.