Д ържавният глава Румен Радев проведе консултации с представители на парламентарната група на „Продължаваме промяната”.

На „Дондуков“ 2 бяха съпредседателите на ПП Кирил Петков и Асен Василев, председателят на ПГ Андрей Гюров, Калина Константинова, Никола Минчев.

"Съгласен съм, че не може да има правителство на всяка цена - рожба на задкулисни договорки, в същото време и ще държа да изчерпам докрай всички възможности за съставянето на правителство", каза президентът Радев в началото на срещата.

"Ще бъдем водени изцяло от това да решим голям брой проблеми на гражданите, заявили сме 16 политики в 4 сфери. Първата сфера е продължаваме подпомагането на българските семейства", заяви от своя страна съпредседателят на "Продължаваме промяната".

"Ние виждаме, че е от огромна важност вдигането на МРЗ, защото това са семействата в България, които са най-уязвими от инфлацията. Подпомагане на хората с пенсиите им, данъчните облекчения за младите семейства. Имаме сериозна програма за бизнеса. Вдигане прага на ДДС до 160 000, запазвайки възможността да подпомогнем бизнеса в идващата зима с цената на тока, да има гаранции, че независимо както се случва с цената на газа, да има таван на цената", каза Петков.

"Дефицитът не трябва да излиза на повече от 3% дефицит. За другите мерки, които казахме, че всичко, което зависи от нас, за да приемем нужните закони по ПВУ ще срещнат подкрепата на ПП, както и нашата борба с корупционните проблеми в България и със съдебната реформа", добави Петков.

"Вторият принцип е, че си спазваме обещанията. Народът трябва да очаква от всички политици предизборните обещания да не се обръщат след изборите. Ясно изразяваме нашата готовност да говорим с мандатоносителя по всички тези 16 политики, но да не подкрепим техния мандат," подчерта Петков. 

По-рано Радев, който вече даде заявка, че няма да бърза с връчването на мандатите, защото парламентът има много работа за вършене, коментира, че е важно да има ясно разбиране в самите политически партии, че е нужен диалог и то конструктивен.

"Нужни са компромиси и ясни цели в името на бъдещето на България. Цикълът избори след избори не е най-доброто решение", категоричен бе той.

Първите консултации вече бяха проведени с представителите на първата по численост ПГ – тази на ГЕРБ-СДС. В неделя обаче лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че формулата е една и правителство ще има единствено, ако се проведат разговори в нова контактна група и решат приоритети. Борисов дори очерта хоризонт за правителство – до месец май. 

След края на разговорите с всички политически сили в 48-ото Народно събрания започва и процедурата около връчването на мандати.

По Конституция първият е за най-голямата партия ГЕРБ-СДС, вторият за „Продължаваме Промяната”, а третият по избор на президента.

"Продължаваме промяната" на консултации при президента Радев

Радев обяви кога ще покани на консултации "Продължаваме промяната"

Борисов: Единственият начин да има правителство е контактни групи

Има ли шанс за съставяне на правителство

Лорер: Ще подкрепим политики на ГЕРБ, с които сме съгласни

Василев: Напълно съгласен съм с президента, че в Народното събрание трябва да се коват закони, а не интриги

БСП ще разговаря с "Български възход", ако третият мандат отиде при тях

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 2 часа

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 4 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 5 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 6 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 7 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 7 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 8 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 8 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 8 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 8 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 8 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 8 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

Любопитно Преди 8 часа

Японската звезда Наоми Осака се завърна с гръм и трясък на „Ролан Гарос“. Освен с победа на корта, тя привлече погледите и с екстравагантен тоалет на дизайнерa Кевин Германиер, който обаче предизвика сериозно напрежение сред колежките ѝ

Министър Василев ще дигитализира България

Министър Василев ще дигитализира България

България Преди 9 часа

Иван Василев: Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 9 часа

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала