С хемата за договаряне на обществените поръчки в Държавната агенция за бежанците показва, как една процедура, която би трябвало да е конкурентна се преправя така, че да спечели един конкретен човек и когато вече е ясно, че той няма как да спечели, да се мине на пряко договаряне, коментира в студиото на „Здравей, България” по НоваТВ журналистът Генка Шикерова.

По думите ѝ, това се случва за всички големи поръчки в момента – в Министерството на отбраната, където поръчката е за над 30 млн. лв., в Студентски общежития и столове, в София, Варна, Русе, Шумен, в други общини.

„За доставката на храна се залага критерий, наречен „оценка на риска”, който е необуслован. Той се залага само при поръчки, свързани със строителство, с дългосрочно изпълнение. Другото порочно нещо, което се случва, процедурата се докарва докрай, защото при евентуално обжалване, тя ще бъде спряна”, посочи Шикерова.

„Оценка на риска” е инвестиционен термин, който отразява възможността за промяна на цената на даден актив или услуга във времето, което би довело до оскъпяване на инвестицията.

„По всички други критерии, участниците могат да бъдат изравнени, включително и по цена. Единственият критерий, с който може да се играе, се оказва „оценка на риска”, който е субективен критерий”, поясни Шикерова.

Тя добави, че независимо от това, че част от членовете на оценяващата комисия подписват с особено мнение, процедурата се докарва до край, така че да спечели определена фирма. Въпреки че е ясно, че при обжалване тя ще бъде спряна от съда. Тогава се стига до директно договаряне.

„Коментира се, че за голяма част от поръчките критериите се пишат от външни лица”, подчерта Шикерова. Според нея става въпрос за вратички в закона, които се използват и за други обществени поръчки.

Относно реакцията на премиера за разкритията, Шикерова заяви: „Склонна съм да повярвам, че наистина премиерът Борисов е разбрал за конкретните неща сега. Но това са отворени врати в закона, които предопределят подобен развой на събитията”.

Припомняме, че в понеделник правителството прие решение за освобождаване на Никола Казаков като председател на Държавната агенция за бежанците. За изпълняващ длъжността до назначаването на титуляр е определен един от сегашните заместник-председатели на агенцията – Кирчо Киров.

Уволнен и главният секретар на Агенцията, който разписвал договорите и обявленията за поръчки. Премиерът Бойко Борисов съобщи, че разполага с данни, които потвърждават изнесените в разследването на Нова – договорите са саботирани с умисъл, за да се стигне до пряко договаряне на цените.

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 44 минути

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 58 минути

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Свят Преди 2 часа

Ограниченията върху интернет достъпа бяха въведени в четвъртък вечерта в цял Иран

<p>ДСБ с настояване за 100% машинно гласуване</p>

"Демократи за силна България" с настояване за 100% машинно гласуване

България Преди 2 часа

ДСБ предупреждава за най-трудната година за страната от десетилетия и вижда три взаимно усилващи се риска – геополитически, корупционен и икономически

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Свят Преди 3 часа

Коментарите на Галибаф са първите, които включват Израел като потенциална цел при ирански удар

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

България Преди 3 часа

Екип от Боровец от шест души е в процес на транспортирането му от заслона до болнично заведение

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

България Преди 4 часа

По случая е започната проверка за измама

След "буферния период" НАП следи за спекулативни цени в магазините

След "буферния период" НАП следи за спекулативни цени в магазините

Пари Преди 4 часа

Над 1000 са проверките, извършени от началото на годината, уточни Христо Марков

Израел е в състояние на повишена готовност за евентуална намеса на САЩ в Иран

Израел е в състояние на повишена готовност за евентуална намеса на САЩ в Иран

Свят Преди 4 часа

Доналд Тръмп неведнъж заплаши и предупреди иранските управляващи да не използват сила срещу демонстрантите

Албена Михова: Комедията е подценявана, а системата в образованието спъва децата

Албена Михова: Комедията е подценявана, а системата в образованието спъва децата

Любопитно Преди 4 часа

Актрисата говори за професионалните си граници, мястото на хумора, личните избори и обществените промени в разговор с Мариян Станков - Мон Дьо

Как християнството вдъхнови монашеството и подвига на Теодосий Велики

Как християнството вдъхнови монашеството и подвига на Теодосий Велики

България Преди 5 часа

На преподобния Теодосий Велики християнството дължи създаването и образцовото устройство на първите общежителни манастири

Тропическият циклон "Коджи" остави хиляди в Куинсланд без ток

Тропическият циклон "Коджи" остави хиляди в Куинсланд без ток

Свят Преди 5 часа

По-рано австралийският министър-председател Антъни Албанезе описа внезапните наводнения като "огромен риск" за голяма част от крайбрежието на Куинсланд.

<p>Имунолог обяснява кога имуностимулантите са опасни за здравето</p>

Проф. Кюркчиев: Имуностимуланти без нужда могат да предизвикат автоимунни реакции

Свят Преди 6 часа

„Прекалено силният имунитет понякога е по-опасен от вируса“, предупреди специалистът

Сестрата на Ким Чен-ун призова Южна Корея да разследва инцидент с дрон

Сестрата на Ким Чен-ун призова Южна Корея да разследва инцидент с дрон

Свят Преди 6 часа

Тя каза, че оценява "мъдрото решение" на Сеул да обяви публично, че няма намерение за провокации

Земетресение разлюля Япония, обявиха опасност от цунами

Земетресение разлюля Япония, обявиха опасност от цунами

Свят Преди 6 часа

Засега не е постъпила информация за пострадали хора, както и за разрушения

Хаос след "Горети": Хиляди без ток, риск от спиране на влакове

Хаос след "Горети": Хиляди без ток, риск от спиране на влакове

Свят Преди 6 часа

В същото време държавните железници предупредиха, че е възможно преустановяване на движението на влакове