Пенсионната реформа е един от най-важните приоритети в цяла Европа и в България тя не трябва да спира.
Тази позиция изрази Ищван Шекели, ръководител на делегацията от ЕК, която е на официално двудневно посещение у нас.
Делегацията ще има пленарни срещи с националните власти за обсъждане на подготовката на национална програма за реформи и макроикономическо наблюдение в рамките на стратегията "Европа 2020".
По повод решеното вчера повишаване на осигуровките с 3%, Шекели посочи, че това в никакъв случай не трябва да бъде извинение, за да не се извършат реформи, като например повишаване на възрастта за пенсиониране.
Пенсионната реформа има два аспекта - единят е въздействието й върху бюджета, а другият - влиянието й върху инвеститорите и направените инвестиции, коментира Шекели.
Той добави, че вземането на решение за реформи в пенсионната система никога не е лесно, защото има възможни решения, които се конкурират помежду си и може да има натиск за някое от тях.
Би било безотговорно от моя страна да коментирам решение от вчера за повишаване с 3% на осигуровките, без да имам анализ на стойностите, но мога да кажа, че това в никакъв случай не трябва да бъде извинение да не се извършат реформи, заяви Шекели.
Реформите трябва да бъдат извършени колкото може по-бързо, добави той.
По въпроса за заложения за следващата година дефицит в бюджета, ръководителят на делегацията от ЕК отбеляза, че всяка страна взема собствени решения как да задържи дефицита си под 3% и как да управлява правилно публичните финанси.
Нашият подход е, че сме партньори с българското правителство и не поставяме под въпрос решенията му, посочи гостът.
Съществуват и финансови пазари, и трябва да им изпращаме послания, че фискалната политика на страната е стабилна, коментира Шекели. Вашето послание към външния свят трябва да бъде, че България е страна, която извършва структурни реформи, добави той.
Мисията, ръководена от Ищван Шекели, е първата, свързана с разширения надзор и с наблюдение на макроикономическите показатели за изпълнение на стратегията "Европа 2020", бе посочено на пресконференцията.
Важен аспект на мисията е да се убедим, че България предприема достатъчно добри мерки в тази посока, заяви Шекели. Предстоят срещи на делегацията с представители на националните власти.
Икономисти: Повишаването на осигуровките ще удължи кризата в пенсионната реформа
Решение за повишаване на осигуровките би означавало удължаване на кризата в пенсионната реформа, заяви на пресконференция в БТА Светла Костадинова, директор на Института за пазарна икономика и член на Независимия съвет за пенсионна реформа.
Всички, които работят, ще поемат увеличението на осигуровките, независимо че се говори за разделяне на тежестта между работодатели и работещи, добави тя. По думите й в крайна сметка всичко ще бъде платено от работещите.
Синдикатите, които представляват именно работещите, предлагат по-висока осигурителна тежест за тях, което е парадокс, заяви Костадинова. Тя добави, че високите осигуровки няма да доведат до по-високи пенсии.
Така, както работи системата в момента, пенсиите няма да се повишат, ако се увеличи осигурителната тежест, така че нека и пенсионерите да не се заблуждават и да се надяват, че ще получат повече пари, заяви тя.
Изборът трябва да бъде на хората
- те трябва да могат да изберат дали да работят по-дълго и да плащат по-малки осигуровки, или работят по-малко, но да плащат по-високи осигуровки, коментира Георги Ангелов от Института "Отворено общество" и член на Независимия съвет за пенсионна реформа.
Ангелов заяви, че в момента няколко души от ръководството на национално представените синдикати се опитват да решават вместо хората как и колко те трябва да се трудят и да отделят за пенсия.
Лъчезар Богданов, управляващ партньор в "Индъстри Уоч", посочи, че има пробелм в "разходно-покривния модел" на пенсионната системата.
Трябва да има реформа на пенсионния модел, трябва да има дебат за реформа, така че да се срещнат стимулите - хората да знаят, че когато отделят пари за осигуровки, те ще разчитат на тези пари, когато се пенсионират, а когато се пенионираш рано - ще вземеш по-малко пари, посочи икономистът.
Сегашната система не работи, защото от нея непрекъснато се "точи"
- хора на по 40 години стават пенсионери, а държавните служители не плащат осигуровки, добави Богданов. Петър Ганев от Института за пазарна икономика заяви, че на вчерашната среща между синдикатите и ръководството на Националния осигурителен институт и Министерството на труда и социалната политика са били "свалени маските".
Стана ясно кой какво иска - управителят на НОИ, министърът на труда и социалната политика, синдикатите - всички те вчера се отказаха от реформа и решиха да прибегнат до увеличаване на вноската, коментира икономистът.
Представителите на Независимия съвет за пенсионна реформа, сред които е и икономистът Владимир Каролев, смятат за необходимо реформирането на пенсионната система и запазването на осигуровките на сегашните им нива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!