26

Н ачалото на този политически сезон е доста горещо. Имаме истинска политическа баталия.

По този начин в студиото на NOVA вицепремиерът Томислав Дончев определи прикритите и открити войни между партии и институции на българската политическа сцена.

КСНС се провали. Правителството: Няма бойкот

Плевнелиев: Президентът не може да бори корупцията

Дончев още заяви, че репликите на депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров в същото студио не са били заплахи към водещия Виктор Николаев, но са симптом за голямото напрежение и мнителност между политиците и медиите.

Вицепремиерът коментира и проваленото вчера заседание на Консултативния съвет по национална сигурност към президента Румен Радев. Радев закри заседанието след като повечето от участниците се оказаха извън залата заради международни ангажименти.

Преди това премиерът Бойко Борисов закъсня с повече от един час за съвета заради преговорите си с протестиращите работници и ръководство на оръжейния завод ЕМКО.

„Не вярвам, че става дума за бойкот, но невъзможността да се съберат всички политически лидери на една маса е обезпокоителна, заяви Дончев.

Темата на КСНС беше борбата с корупцията, а Радев свика ново заседание на 17 октомври.

Провалът на съвета идва в момент на изострени отношения между президента и управляващите от ГЕРБ, както и на засилени нападки от страна на опозиционната БСП.

„От двете страни имаме двама генерали. Никой от тях не е паркетен генерал, и двамата са специалисти по някакъв вид бой. Единият по въздушен бой, другият по друг вид бой. Като бъдеш в такава позиция освен специалист по бой трябва и да си мъдър. Надявам се всички да проявят мъдрост”, коментира Дончев задочните спорове между президента Радев и премиерът Бойко Борисов.

Вицепремиерът е на мнение, че е нужна деескалация във властовите отношения, защото в политическата история на България добри решения не са взимани по време на конфликт.

„Политиката би трябвало да е нещо друго – да спорим за параметрите на бюджета, да спорим с какъв процент държавата да участва в националната програма за саниране, а не да спорим кой е по-черен”, заяви Дончев.

БСП разкри Габрово-гейт с брата на Томислав Дончев

БСП вади цялата шуробаджанащина на ГЕРБ до седмица

От всички компромати, „Габрово-гейт” беше най-некадърно скалъпения, заяви Дончев за преките обвинения на БСП, които обвързаха неговото име с поредната порция разкрития за роднински назначения на ГЕРБ.

Причината е, че Момчил Дончев, брат на вицепремиера, работи в Община Габрово, където е назначен от кмета Таня Христова, също от ГЕРБ. Самата Христова пък също била сложила на ръководни постове свои роднини.

„Брат ми не е назначен от мен и не е в субординация с мен, не зависи от бюджетни средства, отпускани от мен”, заяви вицепремиерът, който е на мнение, че единственият вариант темата за брат му да не предизвиква вълнение е Момчил да постъпи в манастир.

След назначението на брат си вицепремиерът изразил опасенията си пред него и Христова, че това може да доведе до „политически страсти”, но кметът настоявала на  назначението.

В общината Момчил Дончев отговоря за поддръжката на зелените площи.

Не знам с какъв бюджет разполага, но доколкото знам работи добре, заяви вицепремиерът за брат си. Той допълни, че ще го помоли да не се явява на скорошен нов конкурс за поста.

Виктор Николаев: Благодаря за лавината от подкрепа

Тодоров и Симеонов: Не сме заплашвали Виктор Николаев

Думите на Антон Тодоров в студиото на NOVA са симптоматични за мнителността в отношенията политици-институции-медии, заяви Дончев.

Според него коментарите на Тодоров по адрес на водещия на „Здравей, България” Виктор Николаев не са отправени заплахи.

Депутатът заяви на журналиста след отправен към него въпрос, че използва „силни думи” и те могат да доведат до уволнението му.

Репликата предизвика широк обществен отзвук и в крайна сметка доведе до оставката на народния представител.

Дончев повтори теза, налагана и от други представители на ГЕРБ през последните дни, че Тодоров не е заплашвал водещия, защото това не се прави в ефир.

Вицепремиерът разкри и случай, при който самият той като журналист преди години е получавал заплахи заради отразяване на съдебен процес. 

Коментари 26
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

26 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

коронавирус

COVID-19: В 10 области няма регистрирани нови случаи

Теми в развитие Преди 1 час

В процентно отношение броят на положителните случаи спрямо броя на направените тестове е 7,6%

<p>Мъжът, отворил врата на летящ самолет, обяснил, че се задушавал и искал да слезе</p>

Мъжът, отворил врата на летящ самолет в Южна Корея, обяснил, че се задушавал и искал да слезе

Свят Преди 10 часа

Дванадесет души пострадаха леко, когато мъжът отвори вратата на самолет Еърбъс А321 на „Асиана еърлайнс“ в петък, причинявайки разхерметизиране на салона

Роджър Уотърс

Роджър Уотърс отхвърли като политически мотивирани обвиненията в подстрекателство в Германия

Свят Преди 13 часа

"Елементите от моето представяне, които се поставят под въпрос, са твърде ясно заявление на опозицията ми към фашизма, несправедливостта и фанатизма във всичките му форми", се казва в изявление

киноа

Скритите рискове от употребата на киноа: Разкритията на здравните експерти

Технологии Преди 15 часа

Когато се яде в големи количества обаче, това може да причини някои храносмилателни разстройства

Мароканска кухня: 5 вкусни традиционни ястия от Мароко

Мароканска кухня: 5 вкусни традиционни ястия от Мароко

Любопитно Преди 15 часа

Ще ви представим някои от най-вкусните и символични ястия, които Мароко има да предложи на своите гости

<p>Киев: Русия отслаби офанзивата си срещу Бахмут с тази цел</p>

Киев: Русия отслаби офанзивата си срещу Бахмут с цел прегрупиране на силите си

Свят Преди 16 часа

Руските сили продължават с атаките, но "като цяло нападателната активност е намаляла", заяви в "Телеграм" украинската заместник-министърка на отбраната Ханна Маляр

<p>&quot;Сърбия ще бъде твърда и непоколебима в защитата на своя народ&quot;</p>

Сръбският Съвет за национална сигурност: Армията ще остане в пълна бойна готовност до следващо нареждане

Свят Преди 16 часа

Съветът отбелязва, че мисията на НАТО в Косово и силите КейФОР не са си свършили работата съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН и Военно-техническо споразумение от Куманово

НАТО призова Косово да деескалира напрежението със Сърбия

НАТО призова Косово да деескалира напрежението със Сърбия

Свят Преди 16 часа

"Призоваваме институциите в Косово да деескалират незабавно напрежението и апелираме към всички страни да решат ситуацията чрез диалог", написа в Туитър говорителят на НАТО Оана Лунджеску

16-годишен тийнейджър уби майка си, сестра си и съседка в Истанбул

16-годишен тийнейджър уби майка си, сестра си и съседка в Истанбул

Свят Преди 16 часа

До кървавото нападение се е стигнало след скандал между тийнейджъра и семейството му

Деница Сачева

Деница Сачева: Казаното от Кирил и Асен е скандално и обидно

България Преди 16 часа

"Нищо от това, което чух в записите, не е нормално. А не малка част от разказаното в него е и лъжа", написа във Facebook Сачева

Акция на полицията в Пазарджишко, 8 души са задържани

Акция на полицията в Пазарджишко, 8 души са задържани

България Преди 17 часа

В нея са участвали служители от всички полицейски структури на областната дирекция на МВР в Пазарджик

Прокуратурата: Досъдебното производство за т.нар. "кюлчета" е прекратено на 10 май

Прокуратурата: Досъдебното производство за т.нар. "кюлчета" е прекратено на 10 май

България Преди 17 часа

Става дума за разследването, което бе образувано по снимки, за които се твърди, че са от спалнята на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов

<p>Путин с предложение към Грузия</p>

Путин предложи на Грузия да заздрави връзките си с Русия

Свят Преди 17 часа

Това става седмица след като търговските полети между двете страни бяха възобновени

Откриха тялото на изчезнал мъж от Петрич

Откриха тялото на изчезнал мъж от Петрич

България Преди 17 часа

34-годишният Павлин Йовов беше в неизвестност от 22 май

Заради чести катастрофи: Протест блокира Е-79 край Враца

Заради чести катастрофи: Протест блокира Е-79 край Враца

България Преди 18 часа

Хората са недоволни от лошото състояние на пътя и инцидентите в района

Гешев разбрал от медиите за прекратяването на разследването „Чекмеджегейт“

Гешев разбрал от медиите за прекратяването на разследването „Чекмеджегейт“

България Преди 18 часа

Записите доказват, че има заговор срещу съдебната власт, каза главният прокурор