"Арменците в България са едни от най-успелите ни граждани във всички сфери - бизнеса, банкирането, културата, музиката, заяви днес в Ереван министър-председателят Бойко Борисов.
Той цитира проф. Иван Илчев, ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски", който е припомнил, че в университета има катедра "Арменистика", а в последните години историята на Армения е издавана три пъти на български език.
"В момента това е губеща специалност, но е огромна инвестиция на България и Армения в бъдещето, така че катедрата ще продължи да съществува", каза премиерът Борисов.
Икономическите връзки между двете страни в момента не отговарят на възможностите и на традиционно добрите отношения, които имат исторически корени, съгласили са се Борисов и министър-председателят на Армения Тигран Саркисян.
Двамата премиери са се договорили след провеждането на парламентарни избори в Армения правителствена делегация, заедно с представители на бизнеса да посетят България. "Трябва да отворим нова страница в развитието на тези отношения, за да се използва огромният потенциал, който продължава да стои неоползотворен", заяви Саркисян.
Министър-председателят Бойко Борисов посочи, че през годините България е доказвала много пъти своето приятелство с Армения. Винаги е помагала, така че в културно-исторически план нещата са наред, но в икономически са далече от възможностите, които имат двете страни, заяви Борисов.
Той е е посъветвал колегата си за по-скорошно сваляне на визовия режим, за да се отвори път на бизнеса и като пример в това отношение е дал Русия и Турция, където има облекчение чрез по-гъвкави системи. Тигран Саркисян го е уверил, че работят активно по тази тема.
В отговор на въпрос Борисов отбеляза, че е възможно да се осъществи комбинирана въздушна връзка между България и Армения през някоя от съседните столици. Като сфера с потенциал за развитие премиерът посочи също и туризма.
Двамата премиери са споделили тревогите си по отношение на случващото се в Сирия, където има голяма арменска общност. Бойко Борисов повтори позицията на България и на ЕС по отношение на Сирия, която е категорично срещу насилието, което властите извършват над собствения им народ.
Днес в присъствието на двамата премиери са били подписани Споразумение между двете правителства за сътрудничество в областта на труда и социалната защита и Договор за сътрудничество между Арменския държавен педагогически университет "Х. Абовян" и Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Министър-председателят Бойко Борисов положи венец на мемориала "Цицернкаберд". Той и водената от него правителствена делегация се поклониха пред жертвите на насилствената масова депортация и убийства на арменци от младотурските власти в началото на 20 век.
Българският премиер разгледа музея и посади дърво в градината пред мемориала, каквато е традицията. След церемонията Борисов поля и борчето, посадено от президента Георги Първанов при неговата визита през 2004 г. с думите: "Това е българско дърво и е за добро".
Бойко Борисов разговаря с президента на Армения Серж Саркисян и посети град Ечмиадзин, където е центърът на на Арменската Апостолическа църква и резиденцията на арменския Патриарх-Католикос на всички арменци. Там той разговаря с Негово Светейшество Гарегин Втори и разгледа църковния комплекс, където са Духовната Академия на Свети Ечмиадзин и древни храмове.
Преди да отпътува министър-председателят разговаря и с председателя на Народното събрание Самвел Никоян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!