Ж ители на Разград излязоха на протест срещу увеличението на цената на водата. От началото на януари клиентите на „Водоснабдяване – Дунав“ в Разград ще плащат над шест лева за кубик с ДДС. Близо 50 недоволни от поскъпването на водата се събраха пред сградата на Водоснабдителното дружество в града. Гражданите са възмутени от новата, с близо 13 процента по-висока цена на водата, която ще плащат.

От днес: Водата поскъпва значително в цялата страна

„Поведението и решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за повишаване на цената на водата в Разград е безобразно. Първо, качеството на водата в града е под всякаква критика. Тя е мътна, мирише и не може да се пие“, каза пред БТА Диана Кушлева.

Тя посочи, че последния месец е платила 80 лв. сметка за вода. С увеличението вече ще плаща близо 100 лв., което по думите ѝ не е нормално.

Цената на водата скача от 1 януари 2024 г.

Гражданите разкриха, че сметките за вода дори са по-високи от сметките им за ток, а качеството не отговаря на цената. Те заявиха, че водата не е годна за пиене и готвене, защото е мътна и кална.

Доротея Иванова обясни, че водата е толкова мръсна, че монтираният от тях предварителен филтър на захранваща тръба на уреди само два дни се запушил от варовик. 

Мирослав Грънчаров, управител на фирма и общински съветник, заяви, че цената трябва да бъде променена. Той обясни, че дружеството - оператор разполага със система „Дунав“, която е енергоемка и ползва много ресурси, за да проведе водата от Дунав до Разград, а разходите плащат гражданите. Грънчаров допълни, че държавата трябва да бъде солидарна в поддръжка на системата. По думите му трябва да се търсят и мерки за енергийна независимост, с изграждане на фотоволтаични централи. 

„Ако сега не кажем, че не сме съгласни с това повишение догодина ще кажат, че цената на водата е социално поносима за Разград и тя ще поскъпне до 8 лв.“, заяви общинският съветник Калоян Монев.

Той бе категоричен, че качеството на водата не отговаря на цената, която хората плащат. Монев допълни, че предвиждат на предстоящото през следващата седмица извънредно заседание по темата за мръсния въздух да внесат декларация и по темата за неприемливата цена на водата в Разград. На заседанието се очаква да присъства и министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, заявиха общинските съветници Мирослав Грънчаров и Калоян Монев.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 28 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 3 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 3 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 6 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 6 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 6 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът