П арламентът събра кворум още при първата регистрация. Депутатите прекратиха пълномощията на народните представители Евгения Алексиева, Калин Калапанков, Петър Куленски, подали оставка, заради това, че са избрани за кметове. Народното събрание освободи и Славина Точева от ГЕРБ-СДС, която вчера депозира своята оставка, и Калин Калапанков от „БСП за България“, който също е избран за кмет, както и Деян Николов от „Възраждане“, избран за общински съветник в София, Валери Сираков от „Възраждане“- избран за общински съветник от Видин.

В  програмата са включени и предложенията на парламентарните групи на „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ по чл.48 ал. 8 на правилника за работа на Народното събрание, според който всяка първа сряда внесените на това основание предложения се разглеждат по същество в зала. Това са Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление; Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.

Вчера не бе събран необходимият кворум за започване на заседанието. В пленарната зала не бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, които имаха заседание на парламентарната си група в централата на партията. След втория опит за регистрация, в 9:30 ч., в залата бяха 62-ма депутати от необходимите 121. 

Първият работен ден на депутатите след местните избори обаче не мина без сътресения и критики в управляващата коалиция, а опозицията от своя страна пък внесе втори вот на недоверие.

Парламентарната група на ГЕРБ-СДС не дойде в сградата на Народното събрание, защото провеждаше извънредно заседание на партията, в което трябваше да реши дали да продължи да подкрепя правителството или не. “С партньорите ни в това управление трябва да знаем какви линии не трябва да се преминават, защото ще си загубим физиономията, хората в център дясното ще настояват да сме тези, за които те са гласували”, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

“Подкрепата, която дадохме за правителството се основаваше на два темела – управленска и законодателна програма, каза председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и допълни, че в момента са се фокусирали върху това дали се изпълняват всички записани в програмата ангажименти от страна на изпълнителна и на законодателната власт. “На пръв прочит има сектори, в които има трайно неизпълнение на изпълнителната програма”, съобщи Атанасова.

Техните партньори в управлението в лицето на ПП-ДБ пък ги призоваха да влязат в зала и да проведат разговори.

Въпреки че ДПС официално не са част от управляващата коалиция те също са важна част от мнозинството, което се формира в парламента. На заседание на групата им, се реши, че Делян Пеевски ще стане председател на ПГ на ДПС, а предишният председател - Мустафа Карадайъ, който подаде оставка, ще остане редови депутат.

При цялото напрежение при управляващото мнозинство опозицията също не остана безучастна и реши да действа. БСП, "Възраждане", ИТН и независимият народен представител Радостин Василев внесоха вот на недоверие към кабинета "Денков" с мотива, че правителството е неспособно да осигури националната сигурност и отбраната на страната.

Полицай: -Защо колата ви се движи на зиг-заг? -Ами, изпих няколко чаши. -Това не е причина да давате на жена си да кара.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Ниска активност на изборите в Република Сръбска

Свят Преди 3 часа

На една от секциите е докладван случай, при който човек, който вече е гласувал, е участвал повторно в процеса

<p>Клавиатурата изчезва заради поколението &quot;Алфа&quot;&nbsp;</p>

Поколение "Алфа" маха клавиатурата: Младите хора никога няма да се налага да пишат мейли

Любопитно Преди 3 часа

Клавиатура може да е следващото устройство, което ще изчезне

,

7 души арестувани за разпространение на над 30 кг марихуана в Стара Загора

България Преди 7 часа

Полицейски операции на ОДМВР и ГДБОП разкриха мрежа за разпространение на наркотици в малки населени места

Проверяват готовността на зимните ни курорти

Проверяват готовността на зимните ни курорти

България Преди 8 часа

Министерството на туризма проведе няколко работни срещи

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Свят Преди 8 часа

Критици посочват, че инициативата, стартирала с голям шум, е донесла малко реални икономии

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

По думите му предложението на Вашингтон „не е окончателно”

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

Това каза той на срещата на Г-20 в Йоханесбург

,

Канада готова да поднови търговските преговори със САЩ, когато е "уместно"

Свят Преди 10 часа

Това заяви премиерът на Канада Марк Карни

Почина журналистът Борислав Банев

Почина журналистът Борислав Банев

България Преди 11 часа

Професионалният му път преминава през редица водещи медии за култура и лайфстайл

<p>Почина&nbsp;любимият моден дизайнер на принцеса Даяна</p>

Почина Пол Костело, любимият моден дизайнер на принцеса Даяна

Свят Преди 11 часа

Той си е отишъл от този свят на 80-годишна възраст

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Свят Преди 11 часа

Европейският съюз трябва да има централна роля в мирното споразумение за страната, отбеляза председателката на ЕК

Снимката е илюстративна

Украйна порази ТЕЦ в Московска област

Свят Преди 11 часа

В резултат на удара е възникнал пожар и се е наложило да се включат резервни мощности

Тръмп обвини конгресмени от Демократическата партия в подстрекателство към бунт

Тръмп обвини конгресмени от Демократическата партия в подстрекателство към бунт

Свят Преди 11 часа

В предишен пост Тръмп обвини същите демократични политици в "бунтовно поведение, наказуемо със смъртна присъда"

Израел съобщи, че е ликвидирал местен командир от "Хамас" в Газа

Израел съобщи, че е ликвидирал местен командир от "Хамас" в Газа

Свят Преди 11 часа

Израелските военни уточниха, че става дума за Аля Ал Хадиди