До 500 хил. лв. награда за поръчителя на хакерските атаки срещу „Черна писта

До 500 хил. лв. награда за поръчителя на хакерските атаки срещу „Черна писта"

Обсъдиха мерки за бързо приключване на делата за смърт на пътя

Обсъдиха мерки за бързо приключване на делата за смърт на пътя

Георг Георгиев за доклада за РСМ: Позицията на България остава непроменена

Георг Георгиев за доклада за РСМ: Позицията на България остава непроменена

Йоан Матев, осъден за убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина, поиска свобода само 2 години след присъдата

Йоан Матев, осъден за убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина, поиска свобода само 2 години след присъдата

Внимание с еврото: Как търговци могат да ви подведат с цените

Внимание с еврото: Как търговци могат да ви подведат с цените

Омбудсманът с предложение: Зрелостниците да получат втори шанс на матурата

О мбудсманът Диана Ковачева внесе до председателя на Народното събрание Росен Желязков и членовете на Комисията по образованието и науката законодателно предложение, в което настоява да се предостави втори шанс на зрелостниците при оценка, която не ги удовлетворява на матурата – вход за висшите учебни заведения. Това съобщиха от пресцентъра на Омбудсмана на Република България.

В края на ноември 2022 г. проф. Ковачева внесе такова предложение в 48-ото Народно събрание, което получи одобрението на ресорната комисия на първо четене, но времето не стигна до окончателното му приемане.  

Омбудсманът предлага промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) заради проблемите, свързани с полагане на задължителния държавен зрелостен изпит (ДЗИ) при завършването на ХІІ клас.

Поводът за искането на тази промяна са постъпващите в институцията на обществения защитник все повече жалби и сигнали от родители и зрелостници, според които е неприемливо да няма втори шанс за явяване на ДЗИ за повишаване на оценка. Родителите настояват децата им да имат възможност да повишат оценката си от ДЗИ, тъй като сега тя остава „до живот“, без да имат никаква възможност за коригиране.

„Проблемът е, че сега в по-голямата част от университетите приемат само с оценките от матурите, а преди се държеше изпит и беше възможно при добра подготовка на следващата година да бъдеш приет в желаната специалност“, мотивира се родител в една от жалбите до омбудсмана.

Диана Ковачева предлага промяна в чл. 132 от ЗПУО с цел подобряване резултатите на зрелостниците от матурата и разширяване на възможностите им за достъп до системата за висше образование. Така зрелостниците, които не са получили задоволителна за тях оценка, ще получат възможност еднократно и в рамките на една година след полагането на първия зрелостен изпит да се явят на следващ такъв, насрочен в същото училище. За новата им оценка, ако тя е по-благоприятна, ще се издава удостоверение.

„Предлагам и допълнение на разпоредбата на чл. чл. 68, ал. 1, т. 2 от Закона за висшето образование, за да бъдат признавани горепосочените удостоверения при кандидатстване във висше училище“, пише омбудсманът до народните представители.

Според действащата нормативна регламентация, ако по време на провеждащата се матура зрелостникът прецени, че не е достатъчно подготвен, той би могъл да се откаже от изпита, за да получи оценка „Слаб“ и така да се яви повторно на държавен зрелостен изпит на поправителната сесия.

„Липсата на възможност учениците, които не са се представили добре на ДЗИ, с изключение на тези, които са получили оценка „Слаб“, да имат шанс за поправка на оценката си, ги ощетява при по-нататъшното им развитие. Получената оценка от ДЗИ е окончателна и определяща при кандидатстването им във висше училище и респективно от голямо значение за тяхното бъдеще. Невъзможността според действащата уредба, зрелостниците да подобрят резултата си от ДЗИ като се явят на изпит за повишаване на оценката, води до негативни последици при кандидатстването им във висше училище“, аргументира предложението си омбудсманът.

Средна възраст е когато не те интересува къде ходи жена ти. Важното е да не влачи и теб.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бият аларма: Ужасна нова дрога заплашва Европа

Бият аларма: Ужасна нова дрога заплашва Европа

Свят Преди 20 минути

Нитазените могат да бъдат по-силни от хероина и дори от фентанила

Поп звезда от 80-те е диагностициран с тежка диагноза

Поп звезда от 80-те е диагностициран с тежка диагноза

Свят Преди 21 минути

Вокалистът на легендарната група A-ha призна, че не е сигурен дали ще успее да завърши част от музиката, върху която работи в момента

<p>Ако Унгария загуби това дело може да остане без глас в ЕС</p>

Ново развитие по делото срещу закона за ЛГБТ в Унгария

Свят Преди 39 минути

Генералният адвокат Тамара Капета даде становището си на Съда на ЕС

Издирват бездомен мъж в САЩ, обвинен в жестокото убийство на трите си дъщери

Издирват бездомен мъж в САЩ, обвинен в жестокото убийство на трите си дъщери

Свят Преди 50 минути

Телата на трите сестри бяха открити с найлонови пликове на главите и китки, завързани със свински опашки

2 евро – национална страна и надпис върху гурта

"Боже, пази България": Как ще изглеждат българските евромонети (СНИМКИ)

България Преди 1 час

Евромонетите имат две страни – едната е обща за всички, а другата – национална

Русия предупреди Украйна: Ще има ответен удар

Русия предупреди Украйна: Ще има ответен удар

Свят Преди 1 час

Украйна използва дронове, за да нанесе удари по руски стратегически бомбардировачи във военновъздушни бази в Сибир и Далечния север

„Плиткият секс“: Новата тенденция в леглото, която 84% от жените обожават

„Плиткият секс“: Новата тенденция в леглото, която 84% от жените обожават

Любопитно Преди 1 час

Изследвания показват, че за мнозина - особено за жените - „плиткият секс“ е източник на истинско удоволствие

Vivacom

Vivacom дарява 120 000 лв. на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки

Любопитно Преди 2 часа

Телекомът става и технологичен партньор на олимпийците, като разширява ангажимента си към младите таланти в науката

Снимката е архивна

Ремонтират участък от АМ „Тракия” край Бургас, има промени в движението

България Преди 2 часа

Предвижда се дейностите да приключат до 11 юни

Бомбени заплахи в четири училища в Кърджали

Бомбени заплахи в четири училища в Кърджали

България Преди 2 часа

В две от тях занятията са били прекъснати за кратко

<p>Тръмп, диктатури и насилие- защо Латинска Америка отново е в криза</p>

Задълбочаваща се криза - кои са страните в Латинска Америка, в които човешките права се нарушават непрекъснато

Свят Преди 2 часа

Защо безредиците, насилието и репресиите придобиват заплашителни размери в държави като Хаити, Никарагуа и Колумбия

От Джаки до Мелания: Най-стилните първи дами в историята

От Джаки до Мелания: Най-стилните първи дами в историята

Любопитно Преди 2 часа

От исторически икони до съвременни вдъхновения, те са оставили незабравим отпечатък със своя моден почерк

Хаос в магазин, след като прегладнял слон нахлу, за да търси храна

Хаос в магазин, след като прегладнял слон нахлу, за да търси храна

Свят Преди 2 часа

Дивите слонове в района на националния парк “Као Яй” от години излизат от гората

<p>Смъртоносният обяд с гъби е приготвен с помощта на везна</p>

Смъртоносният обяд с гъби: Обвиняемата е претеглила дозата отрова с везна, твърди прокурор

Свят Преди 2 часа

Прокурорите многократно я питат, всеки път с различна формулировка, дали съзнателно е използвала същия дехидратор за приготвяне на гъби за обяд

Звездна сватба: Хейли Стайнфелд и Джош Алън си казаха „Да“!

Звездна сватба: Хейли Стайнфелд и Джош Алън си казаха „Да“!

Любопитно Преди 2 часа

Звездата от хитовия филм “Sinners” с участието на Майкъл Джордън , и атлетът са във връзка от 2023 г.

Катастрофа между бус и камион на АМ "Тракия", шофьор е заклещен

Катастрофа между бус и камион на АМ "Тракия", шофьор е заклещен

България Преди 2 часа

На място има спасителен екип, който се опитва да освободи водача на микробуса