България отбелязва съществен напредък в грижата за децата, настанени в специализирани институции.
Това отчете Карстен Расмусен - зам.-директор на отдела за България в Главната дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия.
Той участва в годишната среща на Междуведомствената работна група по деинституционализация, чийто председател е министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев.
По време на срещата е бил представен мониторинговият доклад за изпълнението на плана за действие по националната стратегия "Визия за деинституционализация на децата в Република България" за периода юни 2011 г. - юни 2012 г.
Сравнителните данни в него показват, че от 2009 г. до началото на тази година
броят на децата, настанени в различните типове институции, намалява с близо 30% -
от 6730 на 4755. В същото време за отчетния период са разкрити 34 нови услуги за деца с капацитет от 663 места. Общият размер на издръжката за новите услуги като държавно делегирана дейност възлиза на над 2,7 млн. лева.
По отношение на проектите за развитие на приемната грижа към края на септември т.г. общият брой кандидати за приемни семейства е 613 (36 - за доброволна приемна грижа, и 577 – за професионална приемна грижа), а утвърдените приемни семейства по проектите - 120. Същевременно за приемни семейства на територията на цялата страна са оценени 2482 деца.
Договорените до момента средства за деинституционализация по линия на структурните фондове на ЕС в България възлизат на 132,165 млн. лева. В рамките на изпълнението на отделните проекти досега са разкрити 3170 нови работни места.
Темата за деинституционализацията заема централно място в политиките на ЕС и
напредъкът на България е обект на широки дискусии,
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!