К метът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков и представител на дружеството „Парк Мария Луиза“ имат различни обяснения за незаконната сеч на дървета в Борисовата градина. Двамата бяха изслушани от общинските съветници на днешното заседание на Столичния общински съвет(СОС). След това пред журналисти Трайчо Трайков нарече случилото се „наглост“ и определи сечта като „преднамерено действие“. Тодор Тодоров, пълномощник на дружеството, което по договор трябва да възстанови къпалнята „Мария Луиза“ заяви, че премахването на живи дървета е грешка и че тепърва фирмата ще проверява как и защо се е случило това.

По думите на Трайчо Трайков дружеството е получило разрешително от район „Средец“ за премахване на изсъхнала растителност, но в парка е изсечена съвсем друга растителност. Вкарана е тежка техника, без предварително да се уведоми Общината, както изисква законът.

Скандална сеч на дървета край Черноморец

Те са получили разрешителното и на следващия ден, без дори да изчакат да минат 48 часа, без да уведомят някого, са вкарали техниката в парка и са изсекли съвсем други дървета, каза Трайков. Той показа пред журналисти снимка на терена, където се виждат маркирани дървета - изсъхнали борове, които е трябвало да бъдат премахнати. Всъщност е изсечен масив от жива гора, обясни кметът на район „Средец“.

Няма как да става дума за каквото и да е било объркване. Това, според мен, е преднамерено действие, каза още Трайков. Той отправи призив към Столичната община категорично да прекрати договорните си отношения с въпросното дружество. На тези хора не може да им се вярва, трябва да се заяви ясно, че с тях няма да се работи и да не им се дават разрешителни, обясни позицията си Трайчо Трайков. Той смята, че къпалнята трябва да се върне във владение на Общината.

Обяснението на Тодор Тодоров от дружество „Парк Мария Луиза“ е, че премахването на дърветата вероятно е с цел да се направи просека, по която да влязат тежките машини, които да разчистят сухите дървета и треви. Той обаче заяви, че тепърва фирмата ще направи проверка как и защо са отсечени живи дървета. Дружеството има готовност да изпълни проекта за възстановяване на къпалнята, каза още Тодоров. И добави, че вече има издадена виза за проектиране, сега очакват строително разрешение.

Изсичат Западен парк, държавата безпомощна

На въпрос защо са отсечени дървета, които не са посочени в разрешителното на район „Средец“, Тодоров отговори, че това се е случило в рамките на един ден, извършила го е фирма, наета от дружеството като подизпълнител. Ако фирмата е премахнала дървета, ние ще компенсираме това, обясни още Тодоров. По думите му те не са уведомили район „Средец“ предварително, че ще влиза техника на терена, защото извършвали дейността за първи път и направили пропуск. На въпрос защо фирмата не е премахнала маркираните от Общината дървета, той отговори, че е била спряна и не е стигнала до тях.

По-рано днес, на заседанието на СОС, кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че дърветата в Борисовата градина са били изсечени абсолютно незаконно и без позволение. На дружеството „Парк Мария Луиза“ ще бъде наложена глоба в размер на 100 000 лева.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 3 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 3 часа

Шестима други са били ранени

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 6 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 7 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 7 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 7 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 8 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 8 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 8 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 8 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 9 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Любопитно Преди 9 часа

Учени доказаха, че мистериозната козметична процедура е била символ на красота във Виетнам още преди 2000 години

Интензивен, пулсиращ и безкомпромисен: Benjiiiiiiiiiiiiii и Eva Lea с новия хит "Low"

Интензивен, пулсиращ и безкомпромисен: Benjiiiiiiiiiiiiii и Eva Lea с новия хит "Low"

Любопитно Преди 9 часа

"Low" притежава онази рядка комбинация от силна продукция, ясна концепция и естествена химия между изпълнителите, която кара слушателя да натисне бутона Replay

A$AP Rocky изненада Риана с незабравимо парти за 38-ия ѝ рожден ден

A$AP Rocky изненада Риана с незабравимо парти за 38-ия ѝ рожден ден

Любопитно Преди 9 часа

A$AP Rocky организира грандиозно парти изненада за 38-ия рожден ден на Риана в Giorgio Baldi, а влиятелната двойка продължава да гради щастливо семейство с трите си деца