Руските медии коментират подписаното в София споразумение за създаване на руско-българско акционерно дружество за изграждането на българския участък от газопровода "Южен поток".
Шефът на руския "Газпром" Алексей Милер заяви, че в момента няма никакви проблеми да се финансира този проект, посочва "Росийская газета".
При все това "София няма намерение да зацикля само на "Южен поток" и внимателно следи съдбата на друг европейски газопровод, "Набуко", допълва руският официоз.
"Южен поток" и "Северен поток" са двата газопровода, по които синьото гориво ще потече към Европа, като заобиколи територията на Украйна и Беларус. Плюс това "Газпром" ще може да задоволи нарастващото търсене на енергия в Европейския съюз.
"Северен поток" вече се строи, а за "Южен" оставаше само да се сключи споразумение с България, припомня "Комсомолская правда".
"Южен поток" получи подкрепа почти от всички участници в проекта - членки на ЕС. "Комерсант" пише, че до края на годината "Газпром" предстои да подпише споразумение за съвместно предприятие и с Австрия.
България три години не искаше да приеме условията на "Газпром" и в крайна сметка съвместното предприятие с Българския енергиен холдинг ще оскъпи за Русия три-четири пъти транзита на газа през нейна територия, твърди "Комерсант".
Сключването на споразуменията с България и Австрия
дава на Русия всички шансове да изгради "Южен поток" по-рано от построяването на "Набуко"
и да привлече всички свободни потребители в Южна и Централна Европа, коментира руският специалист Максим Шеин, цитиран в публикацията.
Това обаче е само междинен финал, тъй като "Южен поток" все още не е получил разрешение за прокарване на тръбата по черноморския шелф, добавя експертът на "Комерсант".
Още е рано да се посочва победителят в този преговорен рунд, смята руски аналитик, говорил пред "Ведомости".
И двете страни проявиха лоялност, но засега става дума само за договорености. Предстоят трудни преговори за цената на транзита. Вероятно тъкмо затова Русия е решила да продължи преговорите с Румъния за технико-икономическа обосновка на евентуална румънска отсечка от "Южен поток", коментира Валерий Нестеров.
Шефът на "Газпром" Алексей Милер каза в събота, че Румъния вече няма да може да заеме мястото на България, но може да се присъедини на общо основание като един от участниците в проекта.
Подписаните документи все още не означават, че изграждането на "Южен поток" е получило зелена светлина, посочват експерти, цитирани от "Независимая газета".
"Ясен сигнал ще е вземането на решение за инвестиции, но все още е извънредно трудно да се предскажат перспективите за този етап", казва Михаил Крутихин от руското геоложко сп. "Проучване и добив".
Според него около проекта има и други неясноти: много от държавите участнички доскоро са били на ръба на фалита и търсенето на инвестиции не е лесен въпрос за тях, пише "Независимая газета".
Румъния вече не може да замести България в проекта "Южен поток",
пишат румънските централни издания "Евениментул зилей" и "Ромъния либера", като цитират казаното в София от Алексей Милер.
"Ромъния либера" припомня, че Русия влезе в контакт с Румъния за "Южен поток" това лято, след като правителството, водено от Борисов, остави впечатлението, че не приема серия руски искания, свързани с този проект.
През октомври "Газпром" обяви, че Румъния може да подпише през първото тримесечие на следващата година междуправителствено споразумение с Русия за сътрудничество по проекта "Южен поток", ако резултатите от проучването за приложимост бъдат положителни, припомня "Ромъния либера".
"Евениментул зилей" отбелязва, че казаното от Милер в София може да бъде потвърждение на спекулациите в руския печат, че "Газпром" е използвал преговорите с Букурещ, за да окаже натиск над българската страна да подпише споразумението с руската компания.
Румънските вестници съобщават, че "Южен поток" ще бъде готов през 2015 г. "Ромъния либера" отбелязва, че този проект е конкурентен на европейския "Набуко".
Русия умело използва "Южен поток" като политико-психологически инструмент за натиск,
така че няма смисъл Украйна да изпада в паника, че ще изгуби приходите от транзит на руски газ, според украинския експерт Михаил Гончар, цитиран от украинското електронно издание newsme.com.ua.
В публикацията под заглавие "Путин размени газопровод за кученце" се припомня, че "Южен поток" ще бъде още една газова тръба, която ще заобикаля Украйна, тоест в перспектива страната може да загуби приходите от транзита на руски газ.
Гончар, който е директор на енергийните програми на центъра "Номос" припомня, че от страна на Украйна е бил проявен елемент на твърдост при преговорите за сливането на руската компания "Газпром" и украинската "Нафтогаз", така че Русия е отвърнала с договор с България.
Примери с други проекти ("Син поток", "Северен поток") показват, че от началото на преговорите до строителството изминават 12 години, а в най-добрия случай те се реализират наполовина, продължава експертът.
Така че, според него, "Южен поток" ще бъде пуснат в действие не по-рано от 2017 г.
Гончар припомня също така, че руснаците водиха усилени преговори с Румъния, за да покажат на българите, че могат да минат и без тях. Според него не е изключено проектът да е станал предмет на пазарлък - правителството на Бойко Борисов е искало някакви бонуси, каквито несъмнено са получили неговите предшественици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!