П оименна проверка на кворума, поискана от опозицията, прекрати днешното заседание на парламента.

Въпреки видеовръзката с карантинираните депутати от управляващото мнозинство, станала възможно с последните промени в правилника, общият брой на присъстващите беше 116, което наложи водещият заседанието Валери Симеонов да го прекрати.

"С огромно прискърбие ви съобщавам, че нямаме кворум", пошегува се той.

По-рано днес

БСП поискаха изслушване на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов във връзка със ситуацията в здравната система и пандемията от COVID-19. Това предизвика остра реакция от председателя на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.

Предложението на левицата беше направено минути след като парламентът събра кворум за започване на заседанието след онлайн регистрация на петима депутати под карантина заради COVID-19.

"Уважаеми колеги от "БСП за България", вашата наглост е безмерна. Продължавате да саботирате дейността на Народното събрание, продължавате да се криете из кулоарите на НС и се явявате тук само тогава, когато ние успеем с усилие до осигурим кворум. Не ви ли е неудобно от колегите, които представяме от болничните стаи, на кислородно лечение, не ви ли е неудобно от българските граждани", каза Даниела Дариткова.

Тя посочи, че лично се е обадила на БСП, за да предложи в тази сложна ситуация да участват в регистрацията сутрин в Народното събрание, защото вирусът не щади никого. Затова обясних сутринта съвсем коректно и на проф. Михайлов, че ако вие участвате в регистрацията, ако се покажете отговорни към работата си като парламентаристи, ние ще подкрепим искането за изслушване на министър Ангелов, добави тя.

"Да, важно е да се изслуша министърът, но тогава, когато вие участвате в кворума", посочи Дариткова.

Георги Михайлов от левицата коментира, че е изключително некрасиво в такъв момент да се използва езикът на омразата.

"Имаме нужда от тази висока трибуна да чуем проф. Ангелов, не си играйте с процедурни хватки - ако се регистрираме, ще го чуем, ако не се регистрираме, няма да го чуем. Става дума за интереси на нацията", добави той.

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева не подложи предложението на БСП на гласуване, защото, по думите й, не е направено по надлежния ред.

По повод обвиненията за непознаване на парламентарния правилник заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски коментира, че в петък заседанието е било нелeгитимно, а днес отново няма кворум.

"На базата на кой член от правилника в петък приехте това решение, с което сега карате колеги от болницата да участват в заседанието", попита той.

Костадин Ангелов: Страхът не е основание за настаняване в болница

За първи път депутати под карантина или задължителна изолация заради COVID-19 се регистрираха онлайн за започване на заседанието на Народното събрание.

Има 116 депутати, регистрирани в зала, петима регистрирани онлайн, 121 депутати - има кворум, откривам заседанието, обяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.

Участието по електронен път става чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка. Преди това Караянчева разясни процедурата. За да бъде конституционно съобразно, депутатите онлайн бяха извиквани поименно, за да потвърдят присъствие. След известни технически проблеми петима народни представители потвърдиха участие в заседанието, техният брой беше прибавен към този на депутатите в залата и така беше събран необходимият кворум.

В петък парламентът прие правила за работа, според които депутатите под карантина или задължителна изолация заради COVID-19 могат да участват дистанционно в пленарните заседания.

Мъж към жена си: – Колко време ти трябва да се приготвиш? – Само пет минути! – Това е добре. – ...След като сиизм ия…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разказ на български лекар за удара по болница в Газа с над 20 жертви

Разказ на български лекар за удара по болница в Газа с над 20 жертви

Свят Преди 23 минути

Д-р Милена Ангелова-Чи се оказа в лечебното заведение минути преди атаката

Тайфунът "Каджики" взе 3 жертви във Виетнам, хиляди къщи са разрушени

Тайфунът "Каджики" взе 3 жертви във Виетнам, хиляди къщи са разрушени

Свят Преди 35 минути

Бурята нанесе щети на близо 7000 къщи, наводни 28 800 хектара оризови насаждения и повали 18 000 дървета

<p>Разкриха причината за отлагането на десетия тестов полет на ракетата Starship</p>

Десетият тестов полет на ракетата Starship беше отложен заради лоши метеорологични условия

Технологии Преди 43 минути

Ракетата е по-висока от Статуята на свободата в Ню Йорк

Австралия експулсира иранския посланик

Австралия експулсира иранския посланик

Свят Преди 44 минути

Причината - участието на Техеран в две антисемитски атаки

Огромна пясъчна буря връхлетя щат Аризона (ВИДЕО)

Огромна пясъчна буря връхлетя щат Аризона (ВИДЕО)

Свят Преди 46 минути

Националната метеорологична служба на САЩ използва за наименование на тези бури арабската дума „хабуб"

Голям пожар на пристанището в Хамбург, има пострадали

Голям пожар на пристанището в Хамбург, има пострадали

Свят Преди 1 час

Стотици пожарникари са мобилизирани за гасенето на огъня

Тръмп иска затвор за горене на националния флаг на САЩ

Тръмп иска затвор за горене на националния флаг на САЩ

Свят Преди 1 час

Ако са замесени чужденци, при определени обстоятелства визата им също може да бъде отменена

<p>Днес е празник на верността и семейството. Имен ден имат...</p>

Днес е празник на верността и семейството. Имен ден имат...

Любопитно Преди 2 часа

Вижте кой има повод да почерпи на този ден

Общият навик на Бил Гейтс и Леонардо да Винчи: Правете го 10 минути на ден и ще мислите ясно

Общият навик на Бил Гейтс и Леонардо да Винчи: Правете го 10 минути на ден и ще мислите ясно

Любопитно Преди 2 часа

Леонардо да Винчи и Бил Гейтс споделят един ключов навик, прост, но невероятно ефективен

Министърът на регионалното развитие и АПИ проверяват строителството на АМ "Хемус"

Министърът на регионалното развитие и АПИ проверяват строителството на АМ "Хемус"

България Преди 2 часа

Най-късно до края на септември предстои да бъде пуснат в експлоатация лотът между пътен възел "Боаза" и пътен възел "Дерманци"

Рязка ескалация: Тръмп уволни един от седемте членове на борда на директорите

Рязка ескалация: Тръмп уволни един от седемте членове на борда на директорите

Свят Преди 2 часа

Той обвини Лиза Кук в злоупотреби и поиска по-ниски лихви

Откриват нова детска градина в Костинброд

Откриват нова детска градина в Костинброд

България Преди 3 часа

В нея са обособени шест групи – четири градински и две яслени, които ще приемат общо 128 деца

Малка шепа от тази закуска на ден може да забави стареенето

Малка шепа от тази закуска на ден може да забави стареенето

Любопитно Преди 3 часа

Звучи шантаво, но една лека закуска може да ви помогне да живеете по-дълго

xAI на Мъск поде съдебна битка срещу OpenAI и Apple

xAI на Мъск поде съдебна битка срещу OpenAI и Apple

Технологии Преди 3 часа

Мъск смята, че двете компании вредят на Grok и конкуренцията

„Български пощи“ преустановяват временно приемането на всички пратки за САЩ

„Български пощи“ преустановяват временно приемането на всички пратки за САЩ

България Преди 3 часа

Причината е в планираните промени от администрацията на страната, свързани с митническото обслужване на влизащите там пратки