27-ми октомври 2024-та година. Седми поред предсрочни избори. Нов опит за осигуряване на политическа стабилност. Ден по-късно вече имахме и резултати. По данните на ЦИК спрямо края на октомври миналата година, формацията на Ивелин Михайлов „Величие” е получила 3,99% подкрепа от избирателите, съобщи NOVA.

„Финалните резултати са политическа демонстрация на сила, с която властимащите, в лицето на Бойко Борисов и Делян Пеевски, показват, че те владеят положението. Имаме цели секции, в които, имаме свидетели, които са гласували за „Величие”, в един момент има 0 после гласа. В Симитли има случай, в който жена, която е в Испания се води, че е гласувала в Симитли. Ние се обаждаме и тя казва, че е в Испания”, каза Михайлов след изборите миналата година.

Съмненията в честността на вота доведоха до това от партия „Величие” да поискат цялостно касиране на изборите.  От „Възраждане” също подготвиха искане до Конституционния съд, заради „изключително много случаи, в които гласове на „Възраждане” са били крадени и преливани на други партии”.

„Току-що разписах, ето го искането, което виждате. Приложили сме към него и доказателствен материал, който сме събрали”, каза тогава Костадин Костадинов.

От „Има такъв народ” поискаха частично касиране на вота в 57 избирателни секции. По думите на представители на формацията, основните нарушения са надписване на резултати в протоколите от комисиите, пренасяне на гласове от една партия в графата на друга и липса на видеонаблюдение. „Позоваваме се на ясни доказателства, всички като граждани, ги видяхме тези неща. Не сме слепи да видим как в определени секции на някакви хора им трябваха 300 гласа, а пък те ги надписваха с по 100-150 гласа отгоре”, каза на 8 ноември миналата година Станислав Балабанов.

„Продължаваме Промяната – Демократична България” внесе две жалби до Конституционния съд – една за повторно преброяване на бюлетините, а втората, изготвена заедно с движение БОЕЦ, - за касиране на вота.

„Очакваме Конституционният съд да защити всеки един, действително подаден,  глас на българските граждани. Ние затова искаме преброяване във всички секции”, заяви Надежда Йорданова няколко дни по-късно.

Социалистите също заявиха, че подготвят подписка за сезиране на КС за нарушения при провеждането на парламентарния вот. От формацията тогава настояха и за връщането на служебното правителство под контрола на президента.

Конституционният съд обедини и допусна до разглеждане по същество и петте дела, свързани със законността и честността на вота. След това съдът възложи на ЦИК ново изчисление на изборните резултати, което повдигна въпроса – възможна ли е промяна в партийния състав на 51-вото Народно събрание.

„Определението на КС не възлага на ЦИК повторно преброяване на бюлетини. ЦИК няма да извърша повторно преброяване на бюлетини, няма да извършва проверка на изборни книжа и материали”, подчерта заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева в края на февруари тази година.

Междувременно, партиите в НС също реагираха. „Дълбоко се съмнявахме в резултатите от машинния вот и как са отчитани флашките. И ако същото се е случило с бюлетините, сега, при преброяването, ще стане ясно”, заяви тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Това е изпитание за управляващото мнозинство, надявам се да успеем да го запазим. На България в момента не са и необходими избори”, уточни Кирил Добрев. „За мен са честни изборите. Както видяхте – няма отмяна на изборите, ще има някакво преизчисляване”, подчерта лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски.

Миналата седмица, в ефира на NOVA, зам.-председателя на ЦИК Росица Матева опита да хвърли светлина около заплетения изборен казус. „Сигнализирахме полиция и прокуратура за, мисля седем, секции, в които, според нас, има данни за извършено престъпление. В Община Гърмен, Огняново, Белица. След като получихме писмото от КС разбрахме, че не са намерени бюлетини в тези секции, затова експертите са записали нула и своевременно предложихме на КС да изискваме да бъдат проверени отново помещенията, в които се съхраняват тези материали. КС ни каза, че е приключил със събирането на доказателства и няма да ни възложи да изискваме от кметовете на общини тези книжа”, заяви Матева.

Ден по-късно, председателят на КС – Павлина Панова направи изявление от ефира на обществената телевизия, от което стана ясно, че Софийската градска прокуратура е изискала да и се предоставят материалите по казуса с изборните резултати – нещо, което ЦИК и „Информационно обслужване” са изпълнили. Според съда обаче тези действия са блокирали работата на институцията.

„Недопустимо е дейността на КС да бъде поставяна в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Единствено компетентният, според Конституцията, орган е КС и всички държавни органи са длъжни да му оказват пълно съдействие, а не да препятстват дейността му”, посочи Павлина Панова.

Безпрецедентната ситуация пренареди дневния ред на депутатите. Стигна се до извънредно заседание, на което бяха изслушани председателя на ЦИК и изпълнителният директор на „Информационно обслужване”. По време на изслушването Ивайло Филипов заяви, че той е подал сигнала до прокуратурата за нередностите около вота.

„Предали сме всички материали, така както ги е изискала прокуратурата – по спешност. Сигналът е подаден от мен”, каза Филипов.

В същото време лидерът на „Величие” – Ивелин Михайлов, заяви в ефира на NOVA, че разполага с информация, според която формацията със сигурност ще влезе в парламента, при това с 10 свои депутати.

„Информацията е от ЦИК, човек от вътре, имат изчисления, ние имаме също, благодарение на това, че бяхме допуснати в КС да се запознаем като страна по делото. Там не бяха изчислени, но ни дадоха достъп до цялата информация – коя партия е на плюс, на минус”, подчерта Михайлов.

Ден след изслушването на председателя на ЦИК и изпълнителният директор на „Информационно обслужване” в НС дойдоха вещите лица, участвали в броенето на бюлетините. Те разказаха, че в част от чувалите изобщо не е имало изборни книжа. „Когато в чувала няма нищо освен ножици и празни листи – е, съвсем естествено ние ще напишем нула”, посочи проф. Красимир калинов. „Имаше и чували, при които бяха запечатани, но не с лепенка, а просто със свинска опашка”, уточни Пенчо Маринов.

По време на изслушването вещите лица бяха категорични, че са уведомили КС за установените липси, както и, че върху тях не е оказван натиск.

В следобедните часове на 13.03. КС постанови, че 16 от настоящите народни представители, са избрани незаконно. Освен това съдът реши, че прагът за влизане в парламента вече е 97 390 гласа – които се оказаха достатъчни за партията на Ивелин Михайлов, която вече е деветата формация в политическия пъзел.

„100 процента сме в опозиция. Ние влизаме след много голяма битка. Мисля, че българите не са виждали подобна битка в последните 35 години”, заяви Михайлов.

„Бих казал, че това е най-голямото и най-тежко дело, от фактическа страна, откакто е създаден Конституционният съд. Надявам се, че сме били на нивото на нашата отговорност”, категоричен беше Янаки Стоилов.

И така, над 190 дни след провеждането на последния парламентарен вот, България осъмна в нова политическа ситуация. Как ще се пренареди управленският пъзел - предстои да разберем.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Йотова ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността</p>

Президентът Илияна Йотова ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността

Свят Преди 37 минути

В нея се очаква да се включат близо 50 държавни глави и правителствени ръководители от цял ​​свят

7 лесни протеинови обяда, които помагат срещу глада и умората

7 лесни протеинови обяда, които помагат срещу глада и умората

Любопитно Преди 1 час

Ето седем предложения за обеди с високо съдържание на протеини, които могат да ви държат сити, без да водят до следобедна умора

Зеленски: Украйна не се страхува от нищо

Зеленски: Украйна не се страхува от нищо

Свят Преди 2 часа

"Няма да се съгласим на сделка, която вреди на интересите ни", заяви президентът

<p>Пропастта между Европа и САЩ -&nbsp;във фокуса&nbsp;на Конференцията по сигурността в Мюнхен</p>

Лидери от цял свят се събират в Мюнхен за Конференцията по сигурността

Свят Преди 2 часа

Годишният Мюнхенски доклад за сигурността зададе мрачен тон преди събитието, определяйки Тръмп като „разрушител“ на международния ред след 1945 г.

Не сте в TikTok? Те така или иначе ви следят

Не сте в TikTok? Те така или иначе ви следят

Любопитно Преди 2 часа

TikTok събира чувствителна и потенциално неудобна информация за вас, дори ако никога не сте използвали приложението

,

Петък 13-и идва три пъти през 2026 г.: Митове, факти и страховити съвпадения

Любопитно Преди 2 часа

Денят петък 13-и от незапомнени времена досега предизвиква у много хора неясното усещане на страх

Крепостта Венсен

13.02: Арестът, който превърна маркиз дьо Сад в символ на забраненото

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Тръмп нанесе фатален удар на борбата с климатичните промени

Тръмп нанесе фатален удар на борбата с климатичните промени

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Официално прекратяваме така наречената Констатация за застрашеност

Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Свят Преди 11 часа

Урсула фон дер Лайен съобщи, че ще предложи стъпки, свързани със завършването на единния пазар

Йотова: Ключово е да увеличим доверието в еврото

Йотова: Ключово е да увеличим доверието в еврото

България Преди 11 часа

Йотова: Еврото е само инструмент за постигането на много по-големи цели

Експерт: Покровск и Мирноград падат до седмици

Експерт: Покровск и Мирноград падат до седмици

Свят Преди 12 часа

Русия разполага със 150-хилядна армия в това направление

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Свят Преди 12 часа

Румънският президент потвърди на 6 февруари, че е получил покана

Съд пак спря промените за паркирането в София

Съд пак спря промените за паркирането в София

България Преди 12 часа

Спрените промени са свързани със синя и зелена зона

Оставка на най-висшия британски държавен служител

Оставка на най-висшия британски държавен служител

Свят Преди 13 часа

Трета оставка след скандала с назначаването на Питър Манделсън за посланик в САЩ

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

България Преди 13 часа

От "Продължаваме промяната-Демократична България" днес поискаха оставката на Денев