Н ационалният археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) организира една от най-успешните си годишни изложби. Това каза директорът на институцията доц. Христо Попов при представянето ѝ. По думите му тя е сред най-разнообразните и широкообхватните за 15-те години, през които се организира.

Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи

Експозицията "Българска археология 2021" включва артефакти от 21 музея в цялата страна - 40 реално и над 70 обекта в постерен вид. По традиция тя представя най-интересните находки и богат илюстративен материал от теренната работа през предходната година.

Oт палеолита до Средновековието: Как са се развили културите в днешните български земи

В изложбата са събрани над 650 артефакта от Палеолита до Възраждането. Сред проучваните места са пещерите Козарника и Бачо Киро, праисторическите селищни могили Провадия, Порой, Суворово и Козарева могила; надгробни могили от средната бронзова епоха при Изворово, Хасковско и от ранната желязна епоха при Врабча, Пернишко, къснобронзовият некропол при Балей, елинистическата гробница в местността Таш баир при с. Новград; античният Одесос (Варна), римските градове Филипопол, Рациария, Августа Траяна, Алмус, късноантичната крепост при Якоруда; средновековните столици Плиска и Велико Търново, средновековният град Лютица и Кремиковският манастир.

Представени са и обекти от спасителните археологически разкопки по трасето на международния път Е79 в участъка Видин - София и жп линията Пловдив - Бургас, както и проучванията по разширяването на газопреносната структура на Булгартрансгаз.

Източник: Георги Димитров

Сред най-впечатляващите находки са праисторически антропоморфни фигурки и съдове от Провадия и Чирпан, златни накити от средната бронзова епоха от Изворово, фибула във формата на гущер от Драгоман, златни накити от Трапезица, разказа гл. ас. Камен Бояджиев.

Изложбата се открива в не много добра обстановка, отбеляза директорът на музея доц. Попов. За пореден път научните и музейните работници са принудени да обясняват, че тяхната професия не е без значение, каза той и допълни, че искат да се спазят поне средноевропейските стандарти при финансирането на научната и културната сфера в страната.

В отговор на репортерски въпрос той коментира и информацията за шлема, който ни връща САЩ. Той отбеляза, че с тях все още никой не се е свързал. По думите му става въпрос за тракийски тип шлем, каквито има в страната дори и в по-добро състояние. Попов обаче отбеляза, че се затруднява да отговори дали наистина той е бил част от въоръжението на македонския цар Филип Втори.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Издирва се 4-годишно момче в Австралия, изчезнало преди дни

Издирва се 4-годишно момче в Австралия, изчезнало преди дни

Свят Преди 24 минути

Детето изчезна в събота ,27 септември

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Любопитно Преди 24 минути

12-тото издание на най-големия уиски фестивал на Балканите ще се проведе от 31 октомври до 02 ноември в Sofia Event Center

Тийнейджър беше убит по време на лов, след като беше сбъркан с катерица

Тийнейджър беше убит по време на лов, след като беше сбъркан с катерица

Свят Преди 1 час

17-годишният младеж беше прострелян в тила и почина от нараняванията си

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Любопитно Преди 1 час

През последните над 20 години работи като сценарист, редактор и креативен продуцент

Британската полиция:Може да сме убили невинен в Манчестър

Британската полиция:Може да сме убили невинен в Манчестър

Свят Преди 1 час

Един от ранените също може да е прострелян от полицията

Четиримата номинирани ще се борят за оставането си в Big Brothe

Четиримата номинирани ще се борят за оставането си в Big Brothe

Любопитно Преди 1 час

Първа целувка между Сияна и Стоянов разпали страстите в Къщата

<p>Нови обвинения срещу кмета на Минерални бани</p>

Нови обвинения срещу кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер

България Преди 1 час

Към настоящия момент Мюмюн Искендер е и с мярка от парична гаранция

<p>Дончев: Очакваме 440 млн. евро по ПВУ, останалите средства са свързани с КПК</p>

Томислав Дончев: Очакваме 440 млн. евро по ПВУ, останалите средства са свързани с КПК

България Преди 1 час

От 59 етапни цели Комисията приема за изпълнени 58 и една за неизпълнена, каза Дончев

Пламъци избухнаха в рафинерия "Шеврон" край Лос Анджелис

Пламъци избухнаха в рафинерия "Шеврон" край Лос Анджелис

Свят Преди 2 часа

Рафинерията, работеща от 1911 г., има капацитет за преработка до 290 000 барела суров петрол на ден

Прокуратурата отговори на ВКС, че Сарафов вече не е и. ф. главен прокурор

Прокуратурата отговори на ВКС, че Сарафов вече не е и. ф. главен прокурор

България Преди 2 часа

Според прокуратурата ръководството на ВКС е "глухо и сляпо" за публичните атаки срещу съда

Политическа буря в НС: Борислав Сарафов и службите разпалиха нови конфликти

Политическа буря в НС: Борислав Сарафов и службите разпалиха нови конфликти

Свят Преди 2 часа

Председателят на ДАНС да се избира от НС по предложение на МС, реши на първо и второ четене в едно заседание парламентът

Андрей Бабиш

Politico: Андрей Бабиш, наричан чешкия Доналд Тръмп, печели популярност

Свят Преди 2 часа

Бабиш е политически хамелеон – неговата гъвкава партия е описвана като всичко – от лявоцентристка до популистка, технократична до всеобхватна, консервативна до крайнодясна

Велислава Миланова

„Мисия: Спорт за децата“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Люксембург има нов велик херцог: Гийом положи клетва

Люксембург има нов велик херцог: Гийом положи клетва

Свят Преди 2 часа

43-годишният Гийом се закле върху Конституцията на Люксембург пред 60-те избрани членове на Камарата на депутатите