С ъюзът на издателите в България иска ЕК да започне международно разследване за концентрация и нелоялна конкуренция на медийния пазар в България. Това е една от петте препоръки за бъдещи действия и политики, записани в Бялата книга за свободата на медиите в България, представена от Теодор Захов, председател на Съюза на издателите в България.

В книгата се казва, че независимите медии и журналисти в България са подложени на безпрецедентен натиск и множество обективни трудности да съществуват.

Тя е ретроспекция на факти и събития, случили се от 2006 г. насам. Тогава страната ни е била на 36-о място по свобода на словото, а днес - на 109-о.

Според издателите, причините за този спад е концентрация на голяма част от медиите в ръцете на един човек - Делян Пеевски, натиск от страна на институциите и икономическата криза. 

"Ако различните групи проблеми, показани в тази Бяла книга, не бъдат адресирани своевременно, свободните медии в България ще изчезнат напълно, се казва там и се посочва, че: Основният проблем е използването на прокуратурата начело с главния прокурор Сотир Цацаров, а чрез нея и много други държавни институции като инструменти за натиск и цензура, като средство за репресия на политически и обществени опоненти. Това блокира функционирането на целия демократичен процес.

Съюзът на издателите в България иска от ЕС да бъдат изпратени независими наблюдатели – международни прокурори, които да проследят в детайли всички обвинения и предварителни разследвания срещу журналисти и издатели в България. Записано е още, че препоръка на СИБ към ЕК е да изиска повече прозрачност и да повиши контрола за начина, по който се харчат комуникационните бюджети по европрограми в България. Според оценки на СИБ на годишна база парите по тези програми значително надвишават рекламните приходи на всички издатели, взети заедно. Създаване на програма „Дигитална трансформация на медии“ в ЕС, насочена към технологичното укрепване на традиционните медии е друга препоръка.

Според Стояна Георгиева от mediapool.bg много малка част от медиите в България могат да се нарекат медии - а откровени инструменти за влияние или за обслужване на политически интереси.

Прокуратурата внесе в спецсъда обвинението срещу бивши министри и Прокопиев

Капитал: Атака срещу Прокопиев, Цацаров отказа коментар 

Иво Прокопиев , собственик на „Икономедиа“, посочи, че от етапа на фалшиви новини, ние сме на ръба на една мека диктатура и на една напълно фалшифицирана демокрация.

„Репортери без граници“: Медиите в България са купени

"Гардиън": Облак от корупция в България

Източник: БГНЕС

"Днес задкулисието само излезе на светло, за да представи поредния си пасквил,

наречен „Бяла книга за медийната свобода в България“. Това се казва в изявление на Делян Пеевски, изпратено до медиите.

"Защото аз не съм олигарх, не съм приватизирал без пари „Каолин“ или „Софарма“, не притежавам соларни паркове за скъпа електроенергия, не притежавам газопреносни мрежи и не богатея от таксите, плащани от хората, не използвам пенсионните спестявания във фондовете за лично финансиране, не продавам прескъпи лекарства, не укривам данъци, не водя съдебни искове срещу своята Родина и не я клеветя в Брюксел или зад океана, аз, господа олигарси Прокопиев, Донев и Дончев, притежавам само медии, с които да разобличавам такива като вас. И ще продължа да го правя, защото вярвам в истината, в правото на всеки да изразява мнението си свободно, вярвам в бъдещето на България и не съм част от т.н „Преход“, ограбил страната ни, към който вие всички принадлежите", пише Пеевски.

"Гледам ви събрани заедно – Прокопиев, Донев и Дончев,

българските олигарси, приватизирали икономиката на страната, узурпирали националните телевизии и съдебната система, създатели на политически проекти (като ДСБ и „Да, България“) и на мрежи от зависими НПО-та за уличен натиск, слезнали от луксозните си лимузини в петзвездния хотел „Балкан“, да обяснявате на придворните си журналисти и зависими грантаджии как трябва да „изглежда“ медийната среда, след като до скоро нямаше друга медия или друго мнение, различно от вашите, неминуемо ви асоциирам с мафиотите от филма „Кръсникът“, събрани на фамилна среща. Липсва само Вашия създател – „Капо ди тути капи“ Иван Костов. Но колкото и романтичен да изглежда днес „Кръстникът“, времената вече са различни, а вашето време исторически изтича", се казва в обръщението на депутата. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 7 минути

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 56 минути

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 2 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент

Научните открития, които ще променят света

Научните открития, които ще променят света

Свят Преди 3 часа

Защо редица експерти смятат, че 2025 г. може да се окаже повратен момент в историята на науката

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

Любопитно Преди 3 часа

Сред гостите в "Телеграфно подкастът" през 2025 г. бяха представители на специалните сили, дипломати и анализатори, които коментираха актуални конфликти и исторически моменти

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

Свят Преди 3 часа

Днес беше обявено името на първата жертва – 17-годишен италиански голф талант

12-годишно момче почина, след като пресъздаде сцена от "Squid Game"

12-годишно момче почина, след като пресъздаде сцена от "Squid Game"

Свят Преди 4 часа

Себастиан Цизман бил почитател на популярния южнокорейски сериал за оцеляване, в който участниците се състезават в смъртоносни версии на детски игри, за да спечелят парични награди

Какво означава да си „хетерофлексибилен“ – най-бързо развиващата се сексуалност на 2025 г.

Какво означава да си „хетерофлексибилен“ – най-бързо развиващата се сексуалност на 2025 г.

Любопитно Преди 4 часа

Хетерофлексибилните хора се идентифицират основно като хетеросексуални, но понякога имат сексуални преживявания с представители на същия пол

Мъж уби бившата си приятелка с нож и бутилка в Якимово

Мъж уби бившата си приятелка с нож и бутилка в Якимово

България Преди 4 часа

До неотдавна мъжът и жената живеели на семейни начала, но от известно време били разделени и се събрали само за посрещането на Новата година

Внимавайте през януари - пълен график на магнитните бути

Внимавайте през януари - пълен график на магнитните бути

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво представляват магнитните бури, защо са опасни и кой трябва да внимава най-много

Разкриха изненадващи детайли за любимите храни на Доналд Тръмп

Разкриха изненадващи детайли за любимите храни на Доналд Тръмп

Свят Преди 5 часа

Нова статия за здравето на президента отново извади на дневен ред предпочитанията му към бързото хранене

Кой е вашият късметлийски цвят за 2026 г. според месеца на раждане

Кой е вашият късметлийски цвят за 2026 г. според месеца на раждане

Любопитно Преди 5 часа

Тези цветове ще усилят вашата енергия през идната година. Използвайте ги, за да подобрите живота си, да привлечете късмет на ново ниво и да се радвате на защита, любов и доброта

Тежка катастрофа в Павел баня: 21-годишен се бори за живота си

Тежка катастрофа в Павел баня: 21-годишен се бори за живота си

България Преди 5 часа

Автомобилът му се е блъснал в бетонна основа на ограда на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“

Туристи в опасност: Планините са студени и ветровити, спасителна акция в Рила

Туристи в опасност: Планините са студени и ветровити, спасителна акция в Рила

България Преди 5 часа

Прави се нов опит да бъде евакуирана с хеликоптер жена с измръзвания на пръстите на краката от хижа „Иван Вазов“ в Рила

„Ако имаше това дупе, и ти щеше да си гола!“: Дженифър Лопес отговори на критиките за възрастта си

„Ако имаше това дупе, и ти щеше да си гола!“: Дженифър Лопес отговори на критиките за възрастта си

Любопитно Преди 5 часа

Дженифър Лопес отвърна остро на критиките за секси визиите си на 56 години по време на шоу във Вегас, заявявайки с чувство за хумор, че ако другите имаха нейното тяло, също нямаше да се „обличат според възрастта си“

Уил Смит с нови сериозни обвинения – цигулар го съди за сексуален тормоз

Уил Смит с нови сериозни обвинения – цигулар го съди за сексуален тормоз

Свят Преди 6 часа

В жалбата се описва предполагаема „травматична поредица от събития“, случили се през март 2025 г. по време на турнето „Базирано на истинска история“